Direktor hrvaške državne geodetske uprave Željko Bačić je danes v Zagrebu sporočil, da se je končal projekt izdelave hrvaškega topografskega zemljevida v merilu 1:25.000, ki velja za osnovno merilo. Potrdil je, da je na zemljevidu meja s Slovenijo narisana po sredini Piranskega zaliva in napovedal prehod na izdelavo digitalnih zemljevidov.
Hrvaške meje so narisali v skladu z dokumenti, ki jih Hrvaška obravnava kot svoje, in so bodisi potrjene, kot je v primeru Madžarske, bodisi so posledica nekdanjih dogovorov, kot je to v primeru BiH. Ko gre za mejo s Slovenijo, je narisana črta, ki je bila izhodiščna osnova za hrvaška pogajanja s sosednjo državo, je pojasnil Bačić po predstavitvi projekta v prostorih Hrvaške akademije znanosti in umetnosti. Na vprašanje, ali to pomeni sredinsko črto v Piranskem zalivu, je odgovoril pritrdilno.
Bačić je še dejal, da je postopek izdelave novega topografskega zemljevida potekal 15 let, projekt pa je temeljil na 150 let starem sistemu geodetskih koordinat iz časov Avstro-Ogrske. 40,5 milijona evrov vredni projekt je obsegal tudi obsežna snemanja iz letal ali digitalne reliefne karte.
Ministrstvo: Na neustrezen prikaz se bomo ustrezno odzvali
Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve je glede objave zemljevida zapisalo, da to ni v duhu arbitražnega sporazuma in drugih dogovorov med državami ter da kaže na poskus prejudiciranja razrešitve mejnega vprašanja s strani Hrvaške. Zagotovili so, da se bodo na neustrezen prikaz "kot vedno doslej primerno odzvali“.
SDS: Slovenija naj dogodek uporabi sebi v prid
Medtem so se na zemljevid odzvali tudi v SDS, kjer so presenečeni, da slovenska vlada še ni ostro reagirala na "najnovejšo enostransko nezakonito manifestacijo Hrvaške“. "Hrvaška zunanja politika je znana po svojih enostranskih postopkih, kar se je pred najnovejšim dogodkom pokazalo recimo pri enostranski izjavi o nedostopnosti mednarodnih voda za Slovenijo, ki jo je hrvaški Sabor uzakonil ob potrjevanju arbitražnega sporazuma,“ so še zapisali v odboru za zunanje zadeve omenjene stranke.
Po njihovem mnenju bi morala slovenska vlada dogodek uporabiti za zahtevo, "naj Hrvaška pred svetovno javnostjo izjavi, da Slovenija pač ima pravico do neoviranega dostopa do mednarodnih voda, sicer se bo Slovenija umaknila iz arbitražnega postopka“.
Po mnenju predsednika SLS Radovana Žerjava pa novica o hrvaškem topografskem zemljevidu "zgolj še enkrat dokazuje, da Hrvaška Sloveniji kljub arbitražnemu sporazumu oporeka njen obstoječi teritorialni stik z mednarodnimi vodami". Ob tem Žerjav poziva vlado in ministrstvo za zunanje zadeve k bolj odločnemu protestu na "to današnjo enostransko potezo s strani Hrvaške, ki brezkompromisno prejudicira mejo, kot pa so ga zmogli dati danes", so sporočili iz SLS.
Komu meja po sredini zaliva bolj ustreza?
Hrvaški meja po sredini Piranskega zaliva ustreza, po mnenju nekaterih slovenskih strokovnjakov pa bi moral biti celoten Piranski zaliv slovenski. Zato bi lahko ta zemljevid znova zaostril pogovore o tem. Na podlagi sprejetega sporazuma o arbitraži med vladama obeh držav, po katerem bodo arbitri določili mejo na morju, naj bi sicer mejo določili tako, da bo Slovenija imela izhod na odprto morje.
KOMENTARJI (248)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.