Sodba velikega senata Evropskega sodišča za človekove pravice je hladen tuš za uradno Ljubljano in konec 23-letne agonije hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke, danes piše Jutarnji list. Hrvaški varčevalci nekdanje zagrebške podružnice LB so bili žrtve politične vojne s Slovenijo, saj si nobena od hrvaških vlad ni prizadevala, da bi zaščitila interese te skupine svojih državljanov, navaja omenjeni časnik.
Dodaja, da ne obstajajo uradni podatki o številu hrvaških varčevalcev, ki so zaupali svoje devizne prihranke LB tudi po tistem, ko je hrvaška vlada prevzela približno 600 milijonov nekdanjih nemških mark v javni dolg in jih obročno nakazala varčevalcem.
Ocenjujejo, da gre za približno 130.000 ljudi, ki so imeli leta 1991 v LB približno 300 milijonov nekdanjih nemških mark. Temu je treba dodati obresti, tako da dolg LB do hrvaških varčevalcev znese okoli 200 milijonov evrov, ugiba časnik.
Hrvati zdaj z optimizmom zrejo tudi v arbitražo o meji
Odločitev sodišča v Strasbourgu ima pomembne, daljnosežne posledice, ocenjuje časnik v ločenem komentarju. "Slovenija je med hrvaškimi pogajanji z EU zlorabila svoj položaj članice EU in kazala neizmerno zlonamernost, egoizem in neupoštevanje argumentov," poudarja komentator.
Kot dodaja, je Slovenija bistveno upočasnila hrvaški vstop v EU ter povzročila veliko materialno in politično škodo. "Razsodba je materialno zadoščenje za številne varčevalce, je pa tudi evropski javnosti končno pokazala, kdo je imel prav in kdo ne v sporu med Hrvaško in Slovenijo," izpostavlja. Glede na to, da se je Slovenija podobno obnašala tudi v primeru spora o meji, lahko z večjim zaupanjem in upanjem pričakujemo tudi odločitev arbitražnega sodišča, sklene komentator.
Številni sodbe niso dočakali
Da gre za ogromen izziv za slovenske javne finance, ki so bile do pred kratkim prav zaradi slabega poslovanja NLB pred zlomom, pa ocenjuje Novi list. Dodaja, da je sredina razsodba prišla prepozno za številne varčevalce LB, ki jo niso dočakali. Obenem je pokopala slovensko argumentacijo, da je za stare devizne prihranke jamčila nekdanja jugoslovanska federacija ter da gre za nasledstveno vprašanje. Sklene, da lahko samo ugibamo, koliko denarja bo morala Slovenija plačati varčevalcem v BiH in na Hrvaškem upoštevaje obresti.
Večernji list pa poudarja, da bo Slovenija morala vrniti denar vsem varčevalcem LB. Povzel je izjavo hrvaškega premiera Zorana Milanovića, ki je ocenil, da gre za pravično razsodbo.
"Obveza Slovenije, je da ljudem omogoča pravico do mirnega uživanja lastnine. To je enako kot tisoči počitniških hiš slovenskih državljanov ob hrvaški obali, ki niso bile v nobenem času predmet spora ali kraje. Denar in počitniške hiše, to je enako," je izjavil Milanović.
Hrvaški premier je dodal, da ni bilo dovolj političnega poguma niti modrosti, da bi LB poslovala na Hrvaškem in postala celo prva med bankami na hrvaškem trgu.
Sodbo je komentiral tudi hrvaški predsednik Ivo Josipović. "Ne mislim in ne verjamem, da bo odločitev vplivala na odnose med Slovenijo in Hrvaško. Naši odnosi so zelo dobri. Odločilo je sodišče, ki je na evropski ravni in nihče se ne more pritožiti, da smo bili pristranski," je Josipovićevo izjavo povzela hrvaška tiskovna agencija Hina.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.