Že res, da so mačke samosvoje, a vsak lastnik ve, da znajo biti izjemno prijazne in so še kako dobra tolažba v težkih časih. Poleg tega pa lahko nudijo ure in ure zabave, ko lovijo lasten rep ali pa neumorno tekajo za pikico, ki jo na steni pušča laser.
Pred nakupom živali je dobro oceniti stroške, da kasneje ne ugotovimo, da zanjo nismo sposobni skrbeti. Včeraj smo predstavili okviren izračun stroškov za psa. Danes je pred nami stroškovnik za mačke.
Opozoriti je treba, da je izračun okviren, saj je marsikaj odvisno od lastnikove izbire, pa tudi od pasme in velikosti mačke. In še eno opozorilo, žival ni darilo.
MAČKE
Nakup - od 0 do več kot 500 evrov
Navadno domačo mačko je praviloma brez težav dobiti zastonj (s tem ji lahko tudi rešite življenje). Lahko jo posvojite iz zavetišča (dobite jo že veterinarsko oskrbljeno), v ljubljanskem zavetišču je prispevek 30 evrov, pri Mačji hiši pa 48 evrov (pri posvojitvah se zavežete, da bo mačka notranja). Drugače je s pasemskimi mačkami, cene za mladiče so od 500 evrov naprej, za razstavne pa tudi krepko več kot 1000 evrov.
Za izračun smo si izbrali navadno domačo mačko, ki smo jo rešili z ulice. Povprečna življenjska doba je 15 let.
Priporočljiva veterinarska oskrba - v 15 letih okoli 1400
Obveznih cepljenj pri mačkah ni. So pa priporočljiva. Denimo proti kužnim boleznim (kuga, mačji rinotraheitis …). Cena okoli 22 do 25 evrov za posamezno cepivo. Mladičke je treba cepiti dvakrat v razmaku enega meseca, nato revakcinacija vsako leto. Cepljenje proti levkozi - najprej se mačko testira, da ni že obolela, nato pa pri mladičkih dvakrat v razmaku enega meseca, nato vsako leto enkrat (cena od 22 do 26 evrov). Številni ponujajo paket cepljenj, ki je tudi cenovno ugodnejši. Če je mačka zunanja in tako lahko pride v stik s steklo živaljo (na primer lisico), je na voljo tudi cepljenje mačke proti steklini (cena od 20 do 28 evrov). Za vsa omenjena cepljenja bi v življenju mačke namenili okoli 1000 evrov.
Pri mačkah je izredno priporočljiva tudi sterilizacija ali kastracija, saj se tako ne izognemo le nezaželenim mladičem, ampak tudi boleznim ali pa potepanju samcev. Slednji so znova ugodnejši - od 30 do več kot 60 evrov, sterilizacija od 42 do 80 evrov.
Tudi mačke imajo tako notranje kot zunanje zajedavce. Tri pipete proti klopom in bolham stanejo okoli 18 evrov, lahko dobite eno za 7, 8 evrov, odločite se lahko tudi za ovratnico … Dati pa ji morate tudi tablete (ali pasto) proti glistam in drugim notranjim zajedavcem, ki jih dobite pri veterinarjih. Na leto torej okoli 25 evrov. V 15 letih torej 375 evrov.
Hrana in priboljški - od 2700 do več kot 16000
Tako kot pri psih je tudi pri mačkah izbira hrane zelo velika. Za 100-gramsko konzervo lahko odštejemo od nekaj deset centov do več kot enega evra (hrana za mladiče je lahko še dražja). Zelo različne so tudi cene briketov. Cene smo preračunali na kilogram: od enega pa tudi več kot 10 evrov.
Tudi na embalažah z mačjo hrano so zapisane orientacijske količine hrane, ki jo mora dobiti odrasla mačka. Za normalno veliko 4-kilogramsko je večinoma priporočljivo okoli 300 gramov kombinirane hrane (mokra in suha). Denimo, da naši mački damo dve konzervi, ostalo pa brikete. Mesečno bo za konzerve porabili od najmanj 12 (verjetno bi bilo treba slabšo hranilno hrano dati več) do tudi več kot 60 evrov, rabili bi še okoli 3 kilograme briketov, iz tega sledi, da bi porabili od 3 do 30 evrov na mesec. Na leto od 180 do več kot 1080 evrov - v 15 letih od najmanj 2700 do več kot 16.000. K temu je treba prišteti še priboljške in prehranske dodatke (paste za lažje prebavljaje dlak, ipd).
Potrebščine: ovratnica, postelja, praskalnik, pesek - od najmanj 200 evrov
Nujna potrebščina za mačje dame in gospode, ki izhoda v zunanji svet nimajo, je stranišče in pesek. Mačji wc-ji stanejo od nekaj evrov do več kot 10 evrov, tudi pri pesku lahko izbirate od povsem navadnega do dišečega, ki vpija vonj mačjih iztrebkov. Cene od nekaj centov do okoli 2 evra za kilogram. Ob rednem čiščenju 15-kilogramska vrečka zadostuje tudi za več mesecev.
Mački lahko kupite tudi posteljo, ni pa nujno da jo bo dejansko uporabljala in se bo raje namestila na sredini vaše postelje.
Podobno je pri igračah (od manj kot evrov do več kot 10), nekatere se zabavajo že z navadnim trakcem ali šumečo vrečko, drugim pa še tako sofisticirane igrače niso zanimive. Tudi pri praskalnikih lahko izbirate med najrazličnejšimi tipi, ki stanejo od 20 do krepko več kot 100 evrov. Kupite ji lahko tudi ovratnico (okoli 2 evra), posodico za hrano (okoli 5 evrov).
Pri tem delu skrbi za mačko je še največji strošek pesek, v 15 letih bi zanj zapravili najmanj 200 evrov, vse ostalo pa je stvar lastnikove izbire.
Nega, hotel …
Mačke so znane po tem, da se zelo dobro negujejo kar same. A to ne pomeni, da jih ni treba česati, še posebej, če ima daljšo dlako. Prav te se znajo tudi precej umazati (na primer pri hranjenju), zato so na voljo tudi posebni šamponi (okoli 8 do 10 evrov za stekleničko) za kopanje mačk. Tudi pri mačkah je treba razmišljati, kam z njimi med dopustom. Dnevna oskrba v hotelu stane okoli 10 evrov.
Kaj pa če mačka zboli?
Podobno kot pri psih, tudi za bolne mačke lahko odštejemo kar precej denarja. Med pogostejšimi težavami so težave z zobovjem. Operacije lahko stanejo tudi več kot 200 evrov. Pogosti so tudi limfomi, tumorji na mlečnih žlezah (najboljša preventiva je zgodnja sterilizacija), mačja levkoza in aids. Zdravil za slednji bolezni ni, a pri ustrezni oskrbi lahko žival živi še precej let po okužbi.
Evtanazija za mačke stane od 25 do več kot 30 evrov.
Tudi za mačke je na voljo zavarovanje, a le za mačke z rodovniki.
Za domačo mačko bi skupno v 15 letih odšteli od okoli 3000 evrov do več kot 17.000 evrov. V povprečju okoli 10.000 evrov.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.