Bralka nas je opozorila na sumljive oglase v spletnih oglaševalskih časopisih, kjer naj bi za smešno nizko ceno prodajali angleške buldoge. Na sporen oglas smo se oglasili tudi sami in se prepričali, da ga je res težko resno obravnavati.
V treh urah smo si izmenjali kar deset elektronskih sporočil, v katerih nam je bilo pojasnjeno, da je oseba, ki prodaja psa, na počitnicah v Kamerunu in da si želi, da bi bili psi prodani v Slovenijo. Za to ne zahteva nikakršnega plačila, strošek bo le letalski prevoz. V sporočilih smo prišli do točke, ko bi morali prodajalcu poslati osebne podatke (ime, priimek, naslov bivališča, telefonsko številko in najbližje letališče). Nato naj bi prodajalec nemudoma odšel na letališče rezervirat vozovnico za mladička, letališče pa naj bi vzpostavilo stik z nami in nam sporočilo, kako naj plačamo vozovnico. Cena naj bi bila 100 evrov.
Adria Airways je že beležila klice opeharjenih strank
O prevozu hišnih ljubljenčkov smo se pozanimali tudi na Adrii Airways. Sporočili so nam, kakšna so pravila, na podlagi katerih bi hišni ljubljenček lahko priletel v Slovenijo, hkrati pa smo jim namignili, da sprašujemo zaradi že omenjenega oglasa. Na to so nam odgovorili, da so lansko poletje prejeli med 10 in 15 klicev, ki so bili povezani s temi goljufijami. Ljudje so klicali, kdaj bi lahko prišli na letališče po naročene živali. V večini primerov je sicer šlo za naročene papagaje, ki bi jih morali poslati iz Kameruna. Največkrat so vsi povedali, da so prejeli elektronsko pošto od osebe iz Kameruna, ta naj bi jim namreč brezplačno ponudila papagaja, njihov strošek pa bi bil zgolj letalski prevoz.
"Tisti, ki so nas klicali, so seveda že nakazali denar v Kamerun in so prejeli elektronsko pošto, da je bilo nakazilo uspešno in da lahko na določen datum dvignejo papagaja na Brniku. Navadno so bili ti ljudje oškodovani za približno 200 evrov," so pojasnili pri Adrii. Sicer pa so pojasnili, da ceno prevoza vedno določi prvi prevoznik na začetni destinaciji prevoza, tako da bi bil v tem primeru to eden izmed afriških prevoznikov, ki bi živali peljal do Evrope, šele nato pa bi pošiljko prevzela Adria.
Na Vursu podobnih prijav nimajo
Obrnili smo se tudi na Veterinarsko upravo RS (Vurs), kjer so nam odgovorili, da kršitev s takim oglasi ne beležijo, so nam pa poslali pod kakšnimi pogoji lahko hišni ljubljenčki letijo z letali in pod kakšnimi pogoji jih je mogoče v Slovenijo uvoziti. Tako iz držav, ki niso članice EU in nimajo z EU oziroma Slovenijo sklenjenega posebnega dogovora, uvoz živali nikakor ni zelo enostavna stvar, pač pa je potrebnih veliko dokumentov in potrdil pristojnih institucij. Žival mora uspešno opraviti tudi poseben pregled, preden dobi zeleno luč za vstop v državo.
So pa na Vursu dejali, da ljudem priporočajo, da hišne ljubljenčke kupujejo pri registriranih vzrediteljih. Zahtevajo naj vso primerno dokumentacijo, tudi o potrebnih cepljenjih.
Zadeva spominja na "nigerijska pisma"
"Razvoj informacijskih tehnologij, interneta je povzročil, da so se tradicionalne oblike goljufij preselile v ta prostor. Pomembno je, da praviloma kaznivo dejanje ne obstaja in do njega ne pride, če ni sodelovanja oškodovanca, ki na kakršen koli način posreduje osebne, finančne podatke ali celo nakaže denarna sredstva (tudi večkrat),“ pa je na naše vprašanje o domnevnih kamerunskih goljufih odgovoril predstavnik generalne policijske uprave Drago Menegalija.
Policija sicer prijav z opisanim načinom storitve še ni dobila, je dodal, pri tem pa opozoril na podobne finančne goljufije, povezane z afriškimi državami. Najbolj znana so tako imenovana nigerijska pisma in sporočila o domnevnem zadetku na loteriji.
"Varnost na internetu je proces, za katerega moramo stalno skrbeti in ga ni moč kupiti," poudarja Menegalija in dodaja, da večina uporabnikov dela napako, ker se ne zaveda pomembnosti računalniške varnosti in zato nepremišljeno dela z računalnikom.
Še nekaj nasvetov policije: Prevaranti najpogosteje privabljajo žrtve prek spletnih strani. Zato je pri kupovanju na spletnih dražbah in plačevanju prek interneta dobro preveriti, kdo zagotavlja varnost pri plačevanju.
Paziti moramo, katere spletne strani obiskujemo, pri nakupovanju prek interneta pa se prepričati o avtentičnosti spletne trgovine. Ne glede na to, kako profesionalno je videti spletna stran, to še ne pomeni, da je res prava.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.