Imate kolo? Koliko denarja ste odšteli za ključavnico? Če ste zanjo odšteli manj kot 15 odstotkov vrednosti kolesa, se ne čudite, če boste morda postali del statistike, s katero so nam ob začetku kolesarske sezone postregli slovenski policisti. "Ključavnice slabše kakovosti, kot so pletilke debeline mezinca, ne predstavljajo za tatove koles nikakršne ovire," so jasni.
Že ob prvem kratkem vpogledu v podatke policije nam je jasno, da se je glavna sezona za tatove začela z mesecem majem. Gledano za leta nazaj so sicer tatovi daleč najbolj aktivni tedaj, ko jim je na razpolago tudi največ koles. Lani so tako po vsej državi maja ukradli 269 koles, junija 262, daleč najbolj dejavni pa so bili julija, ko so lastniki prijavili skupno 406 izginulih koles. V celem letu so policisti zabeležili 2682 izginulih koles, kar je več kot 300 koles več kot leto pred tem. Naj še omenimo, da so leta 2010 beležili zgolj 1890 ukradenih koles.
Kje ukradejo največ koles?
Število kraj seveda narašča z gostoto prebivalstva in tudi številom koles, zato na prvem mestu ves čas ostaja Ljubljana. Iz podatkov za zadnjih šest let je razbrati, da število obravnav narašča in da so največ kraj policisti obravnavali lani, ko so jih našteli kar 1651.
Tiskovni predstavnik Vinko Stojnšek pravi, da je na območju PU Ljubljana okoli 80 odstotkov koles ukradenih v samem mestu. "Kazniva dejanja so razpršena tako, da ne moremo govoriti o "črnih točkah". Največ omenjenih kaznivih dejanj je na območju centra Ljubljane, Bežigrad in Šiška. Vsekakor pa imajo storilci večjo "izbiro" na mestih, kjer je več koles, ki niso v varovanem ograjenem prostoru," pravi.
Podobno je s krajami na območju PU Maribor. Kot pravi njihov predstavnik Bojan Kitel so lani beležili 447 prijav, od tega kar 367 v štajerski prestolnici. "Največ koles je ukradenih na ulicah, v kolesarnicah, kletnih prostorih in na dvoriščih večstanovanjskih hiš, oziroma blokov v mestu," pravi. Večino prijav torej obravnavajo policisti tamkajšnjih dveh policijskih postaj. 36 prijav so lani obravnavali na Ptuju, precej manj pa v ostalih krajih na tistem območju. Letos sicer mariborski policisti zaenkrat opažajo manj kraj koles. Do zdaj so namreč obravnavali 63 tatvin, v enakem obdobju lani pa 98.
A če v Mariboru opažajo izboljšanje, je drugače v Celju. Kljub temu, da mesto po podatkih statističnega urada premore več kot polovico manj prebivalcev kot Maribor so lani obravnavali le en primer manj. V enem letu je namreč število naraslo iz 205 na 334 tovrstnih prijav.
Statistike za celotno Slovenijo pričajo tudi o porastu prijavljene škode zaradi kraje koles. Od leta 2009 do vključno leta 2014 ta znaša že 8.903.591 evrov. Spodnji graf prikazuje spremembe v obdobju zadnjih šestih let.
Pridejo z neopaznimi ščipalkami, "ščip" in kolesa ni več
Če se sprašujete, katera kolesa so najbolj iskana, naj vam odgovorimo, da tatovi niso izbirčni. Kradejo vse vrste koles, ne glede na vrednost ali znamko, zanje je bolj od tega pomembno, da je njihov podvig čim bolj enostaven, pravijo možje v modrem. Saj veste, "prilika dela tatu".
Kraji, kjer so tatvine izvršene, so razpršeni. Preko celega leta obravnavajo tatvine, ki so bile storjene tako v zaprtih kot tudi odprtih kolesarnicah, na hodnikih večstanovanjskih stavb, ob izobraževalnih ustanovah, kradejo pa tudi iz avtomobilov. "V mesecih, ki niso ugodni za kolesarjenje, pa je največ koles odtujenih iz kleti, garaž, hodnikov," pravijo ljubljanski policisti. Tatovi pri svojih podvigih uporabijo priročna orodja, ki jih lahko neopazno prenašajo. Ščipalke ali klešče še vedno premagajo številne ključavnice, še posebej tiste, ki so slabše kakovosti. Kot pravijo policisti, pletilke debeline mezinca ne predstavljajo za tatove koles nikakršne ovire.
Naj varčujemo pri ključavnici?
Nasveti za varovanje kolesa: Kolo, ki dlje časa ni v uporabi, hranite v zaklenjenem prostoru. Če morate kolo pustiti na prostem, naj bo prostor obljuden in dobro razsvetljen. Zaklenite ga z dobro ključavnico, še bolje pa je, če ga priklenete k ograji (hkrati za okvir kolesa in eno od koles). Tudi elektronska naprava za varovanje koles, ki je v prodaji, je vse pogostejši primeren način varovanja. Zapišite si podatke o kolesu, tudi podrobno; če ta nima serijske številke, jo dajte nanj vgravirati. Če vam ukradejo kolo, tatvino prijavite policiji. Ob prijavi posredujte policistu vse podatke, ki jih bo od vas zahteval. |
Nekateri izračuni ob tem kažejo, da bi morala ključavnica predstavljati od 15 do 20 odstotkov vradnosti kolesa. Le takšna lahko nudi večjo odpornost na posege z različnimi orodji. Če nočemo ostati brez kolesa, ga moramo vsakokrat dobro in tudi smiselno prikleniti. To pomeni, da ogrodje kolesa priklenemo ob stabilen predmet, bodisi na stojalo za kolesa ali na ograjo, kjer je to pač dovoljeno. Če moramo kolo pustiti na prostem, naj bo prostor obljuden in dobro razsvetljen.
Kolo, ki dlje časa ni v uporabi, moramo hraniti v zaklenjenem prostoru. Glede na dejstvo, da je določen delež koles odtujenih iz kolesarnic in kleti, policisti priporočajo, da so tudi ta kolesa zavarovana s ključavnico in da uporabniki skupnih prostorov spoštujejo dogovore in pravila o skrbnem zapiranju in zaklepanju vhodnih vrat.
Dejstvo je, da je rekreativno kolesarjenje vse bolj popularno, posledično pa tudi uporaba avtomobilskih strešnih nosilcev za kolesa in drugih prtljažnikov. Ker po izkušnjah policije kar nekaj koles izgine tudi iz teh, svetujejo, da za prevoz koles uporabljamo prtljažnike, ki imajo možnost dodatnega zaklepanja ali drugo obliko varovanja.
Policisti večkrat na mestih, kjer so kolesa pogosteje ukradena
Policiste smo povprašali tudi, kakšne so njihove aktivnosti v zvezi s preprečavanjem omenjenih dejanj. Pojasnili so, da ob prijavi zbirajo obvestila na samem kraju tatvine. "Prav tako se spremljajo oglasi na spletnih straneh ter opravlja kontrola na boljšem in drugih sejmih, kjer se prodajajo rabljena kolesa," pravijo in dodajajo, da ob rednem delu opravljajo tudi tako imenovano opazovalno službo na mestih, kjer se večkrat pojavljajo tatvine koles, predvsem na javnih krajih kot so trgovski centri, lokali in strnjena blokovska naselja.
Le 40 odstotkov lastnikov zna dovolj podrobno opisati svoje kolo
Ukradena kolesa je sicer precej težko izslediti. Na območju Pu Ljubljana policisti uspešno raziščejo le sedem odstotkov teh dejanj. Razlog tiči tudi v tem, da znajo oškodovanci pogosto povedati le znamko in barvo svojega kolesa. "To policiji dodatno otežuje preiskovanje," pravijo. Z analizo so ugotovili celo, da le 40 odstotkov lastnikov koles poda karakteristike o ukradenem kolesu, na podlagi katerih je lahko identifikacija nedvoumna.
"Priporočamo, da si lastniki koles, zapišejo znamko kolesa, tip, model, barvo, znamko in tip posameznih sestavnih delov, kot so pedal, ogrodje, prestave, zavore in tako dalje. Zapišejo naj si številko okvirja, kakšno dodatno opremo imajo ter tudi posebne individualne znake in poškodbe. Prav tako ne bo odveč kakšna fotografija kolesa," svetujejo lastnikom koles. Več podatkov, ki jih ob prijavi tatvine dobijo, večja je možnost, da se kolo identificira in navsezadnje tudi vrne lastniku.
Če vam ukradejo kolo, je smiselno pregledati tudi seznam najdenih predmetov na spletnih straneh slovenske policije. "Storilci lahko kolo uporabijo tudi kot transportno sredstvo in ga potem zavržejo. Takšna kolesa so evidentirana kot najdena in, v kolikor ni mogoče ugotoviti lastnika, so kasneje prodana na dražbi najdenih stvari," še pojasnjujejo policisti. Seznam najdete tukaj.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.