Afera o domnevno nezavarovanih kreditih in domnevno neprijavljenem premoženju se je poleg nedvoumnih dokazov, da je šlo za podtikanja in laži, ki so jo v posameznih medijih v tednu pred volitvami lansirali iz SDS, sprevrgla v absurdno tekmo v tem, kako z množico laži zagotoviti uveljavitev resnice, je zapisal predsednik Zaresa Gregor Golobič.
"Očitno je, da gre akterjem tega obsednega stanja za vse kaj drugega, saj je koalicija razširjevalcev neresnic v skupno oddajo povezala celo doslej konkurenčne televizije," je prepričan Golobič.
V tem času je namreč že večkrat javno pojasnil vsa dejstva glede svojega premoženja, omogočil medijem vpogled v uradno prijavo in priznal napako z zamolčanjem deleža v podjetju pred posameznimi mediji, predstavil motive zanj, to obžaloval in se opravičil. Druga stran, tako prvak Zaresa, "tega ni zmogla in nadaljuje z neargumentiranimi podtikanji in neupoštevanjem dejstev".
"Poleg tega, da sem v skladu z zakonom prijavil vse premoženje, je dejstvo tudi, da so bile vse informacije, vključno z imeni in lastniškimi deleži v letih 2006 in 2007 posredovane pristojnemu davčnemu urad," je zatrdil. Ob tem je dodal, da so zanj dejstva pomembna, "zato jih zbiram, preverjam in upoštevam, kar velja tudi za raznovrstna argumentirana mnenja vseh, ki jih izrekajo".
O vsem tem, tako pravi Golobič, je pisno povprašal tudi vse članice in člane stranke Zares, na podlagi tega pa bo v skladu z napovedjo v prihodnjem tednu tudi sprejel in sporočil odločitev.
Minister za visoko šolstvo in predsednik Zaresa Gregor Golobič "tone v blatu laži in sprenevedanja" in v tem spominja na nekdanjega predsednika ZDA Richarda Nixona, je dejal predsednik Zbora za republiko Gregor Virant. Premier Borut Pahor bi se moral po njegovem mnenju hitreje odzvati, ker pa je Golobiču dal 10-dnevni rok, pričakujejo, da če se Golobič ne bo sam umaknil, bo Pahor predlagal njegovo razrešitev. Golobič je na izrecno vprašanje zatajil "milijonsko premoženje", je med drugim spomnil Virant.
Pri tem gre pri Golobičevih izjavah za taktiko "kvazi opravičevanja", v njih pa je zaslediti tudi zanikanje in relativiziranje laži, meni Virant. "Pojavljajo se tudi nove laži," je dodal in pri tem navedel kot primer trditev Golobiča, da ni bil nikoli povprašan o poslovnih deležih v podjetjih. Laž izničuje Golobičevo verodostojnost, zato je konsekvenca njegovega ravnanja lahko le odstop z ministrskega mesta in odhod iz politike, je še ocenil Virant.
Janša: Vzorčni primer za Golobiča bi moral biti Pavel Rupar
Predsednik SDS Janez Janša je dejal, da bi moral biti vzorčni primer za ravnanje Golobiča Pavel Rupar, ki je oktobra 2006 odstopil kot poslanec. Rupar je bil po njegovem mnenju tudi prvi, ki je uveljavil standard odstopa, zato pričakujejo, da se ga bodo držali tudi drugi. Če bi Golobič odstopil kot predsednik Zaresa, stranka pa bi odšla iz vladne koalicije, Janša ob obstoječi sestavi parlamenta ne vidi "kakšnih realnih možnosti za vstop SDS v koalicijo". Glede na stanje, v kakšnem smo, bi bilo po njegovem mnenju najboljše, da bi bile poleg evropskih še volitve v državni zbor, ker pa je to po njegovem zgolj hipotetična možnost, bi bila "morda še najboljša možnost v tem primeru manjšinska vlada". Ob tem je dodal, da SDS že zdaj podpira vse protikrizne ukrepe, ki jih predlaga vlada, tako pa bi "ravnali tudi v primeru, da bi imeli manjšinsko vlado".
Na novinarsko vprašanje, ali obstaja možnost, da bi zaradi krize v vladi prišlo do predčasnih volitev, pa je Janša odgovoril, da je to možno le ob pogoju, da bi si poslanci, ki so mandat komaj začeli, tega skrajšali. "Kolikšna pa je verjetnost za to, pa veste tako dobro kot jaz," je dejal.
V stranki Zares so se odzvali na primerjavo Janše, ki je kot vzorčen primer za ravnanje politikov označil primer Ruparja. ''Očitno je zamolčal dejstvo, da je Rupar s prikritjem premoženja protikorupcijski komisiji očitno kršil zakone in bi proti njemu moral biti uveden kazenski postopek.'' V Zaresu še dodajajo, da je predsednik stranke Zares lastniški delež v Ultra Sum prijavil omenjeni komisiji, javnosti se je opravičil in izrazil obžalovanje, nikakor pa v tem primeru ne gre za kršenje zakonov.
Žerjav: Golobič naj se umakne iz politike
Predsednik SLS Radovan Žerjav je izrazil obžalovanje, da se je ravno med volilno kampanjo za evropske volitve zgodila afera Golobič, ki je po njegovem mnenju pustila ne le madež na slovenski vladi, temveč na celotni državi. Žerjav tako od predsednika stranke Zares in ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča pričakuje, da bo prevzel svoj del odgovornosti in se umaknil iz politike.
'Za afero ne stoji LDS'
Predsednica LDS Katarina Kresal je odločno zanikala namigovanja, da naj bi za afero Golobič stala LDS. "Ta zgodba zagotovo ne prihaja s strani LDS," je zatrdila. "Temeljni princip mojega dela je, da naj zmaga tisti, ki je boljši, ne tisti, ki je bolj pokvarjen, bolj nizkoten," je še poudarila in dodala: "Absolutno ni v mojem načinu dela, da bi podtikala afere. Že večkrat sem povedala, da podpiram Zares v tem, da so ostro obsodili napad zlasti v zvezi s krediti, ki so se omenjali, ker je bil tipična predvolilna zgodba. Izkazalo se je, da so bile vse obtožbe neresnične. "To je tip diskreditacije, ki se ga nikoli ne poslužujem in se ga ne bom posluževala.
'Novakova naj pomete pred svojim pragom'
Predsednico NSi Ljudmilo Novak bi rad spomnil na star pregovor o pometanju pred lastnim pragom, je glede njenega poziva, naj Golobič odstopi, zapisal kandidat Zaresa Roman Jakič. Nosilec liste NSi Lojze Peterle je po navedbah Jakiča pred predsedniškimi volitvami del svojih prihodkov prikrival vse do zadnjega soočenja.
Kot je zapisal Jakič, je Peterle kot kandidat na volitvah za predsednika države skozi celotno volilno kampanjo prikrival svoje prihodke in navajal le podatke o plači. Šele na zadnjem televizijskem soočenju pa je ob vztrajanju voditeljice priznal tudi prihodke iz naslova njegovih predavanj, ki so bistveno presegali plačo, navaja.
Peterleta zaradi tega ni nihče pozival k odstopu, poziv Novakove Golobiču pa bi bil po oceni Jakiča kredibilen le, če bi v obeh primerih ravnala enako. "Če meni, da mora odstopiti Gregor Golobič, potem naj k temu pozove tudi nosilca kandidatne liste NSi za volitve v Evropski parlament Peterleta," je zapisal kandidat Zaresa Jakič.
PS SDS poziva Gantarja k odstopu
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na predsednika DZ Pavla Gantarja naslovil javni poziv k razmisleku o odstopu s sedanje funkcije. Tanko namreč meni, da je nepredstavljivo, da bi zakonodajno telo vodil nekdo, ki podpira laži in, v primeru Golobiča, morda celo utaje in kazniva dejanja.
Ali menite, da bi moral minister Gregor Golobič zaradi laganja o Ultri odstopiti?
Na spletni strani 24ur.com smo v sredo objavili anketo z vprašanjem: Ali menite, da bi moral minister Gregor Golobič zaradi laganja o Ultri odstopiti? Do 14. ure je svoj glas oddalo 17.322 bralcev. 74 odstotkov jih meni, da bi Golobič moral odstopiti, 22 pa da ne.
KOMENTARJI (732)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.