Kranjski prometni policisti so v sredo okoli 14. ure v Podbrezjah pri Kranju obravnavali 51-letnega voznika osebnega avtomobila iz Tržiča, ki je vozil nezanesljivo, med vožnjo pa je uporabljal mobilni telefon.
V postopku so policisti ugotovili še, da je v vozilu prevažal 16 kilogramov gob, ki jih je nabral v tem dnevu. O sumu nezakonitega dejanja so obvestili Inšpektorat RS za kmetijstvo in okolje, zaradi kršitve prometnih pravil pa so mu izdali še plačilni nalog z globo 240 evrov. Posameznik namreč lahko v enem dnevu nabere največ dva kilograma gob.
Posameznik lahko v enem dnevu nabere le dva kilograma gob
Pravila za nabiranje gob določa uredba o zavarovanju samoniklih gliv (ki je bila sprejeta na podlagi določil zakona o varstvu okolja). Posameznik v enem dnevu lahko nabere največ dva kilograma gob. Če ena goba tehta več kot dva kilograma, lahko nabere le to gobo. Pri nabiranju gob je prepovedana uporaba vseh priprav, ki lahko poškodujejo rastišče ali podgobje. Dovoljeno je nabiranje gob, ki imajo razvidne tiste morfološke značilnosti, na podlagi katerih je mogoče določiti vrsto. Nabrane gobe je treba grobo očistiti že na rastišču, prenašati pa jih je dovoljeno le v trdni embalaži, ki omogoča širjenje spor. Kršenje vseh teh pravil pomeni globo v znesku najmanj 208,65 evra.
Iznos svežih gob preko državne meje je prepovedan, iznos gobjih izdelkov preko državne meje pa je dovoljen le na podlagi računa.
Proda lahko le tisto, kar nabere sam ali s svojo družino
Posameznik lahko v enem dnevu proda tisto količino gob, ki jih lahko nabere sam in člani njegovega gospodinjstva (to je število članov gospodinjstva krat dva kilograma).
Posameznik, ki opravlja prodajo gob, mora biti ustrezno priglašen. Običajno je to priglasitev osebnega dopolnilnega dela, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev, pri pristojni upravni enoti. Davčnemu uradniku mora vsake tri mesece dostaviti podatke o doseženem prihodku. Za vsak prodani izdelek ali proizvod mora kupcu izstaviti račun s podobno vsebino, kot velja za trgovce (vsebovati mora zaporedno številko vpisa, EMŠO in davčno številko prodajalca ...), in ga hraniti deset let. Oseba, ki gobe odkupuje, pa mora biti za opravljanje te dejavnosti registrirana in mora voditi evidenco o odkupljenih gobah, ki jo mora ob koncu tekočega leta predložiti na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Inšpektorji lani v 73 primerih ugotovili 20 kršitev
Nadzor nad izvajanjem prepovedi in omejevanjem nabiranja gob opravljajo gozdarska inšpekcija, inšpekcija varstva okolja in pooblaščena nadzorna služba za varstvo parkov in drugih zavarovanih naravnih znamenitosti; nad trgovanjem z gobami tržna inšpekcija; nad izvozom in iznosom gob pa carinski organi in mejna kmetijska inšpekcija. Na njihovo zahtevo jim potrebno pomoč nudi tudi policija.
Tržni inšpektorji so lani od junija do oktobra opravljali nadzor na tržnicah, sejmih in drugih javnih mestih, kjer se običajno prodajajo gobe, pa tudi pri gostincih, ki nudijo značilne gobje jedi. Na območju celotne Slovenije so opravili 73 inšpekcijskih pregledov in ugotovili 20 kršitev. V osmih primerih je bilo ugotovljeno delo na črno, ko so posamezniki prodajali gobe brez priglasitve osebnega dopolnilnega dela. V štirih primerih so bile ugotovljene pomanjkljivosti pri označitvi cen, v dveh primerih za prodane gobe ni bil izdan račun, v šestih primerih pa prodajalci za prodajo niso pridobili ustreznega soglasja.
Inšpektorji so sklenili, da je vsakoletni nadzor prodaje gob potreben, saj so bile nepravilnosti ugotovljene pri skoraj tretjini zavezancev (27 odstotkov), kar je več kot preteklo leto (17 odstotkov).
KOMENTARJI (542)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.