Kandidat za novega ministra, pristojnega za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, Henrik Gjerkeš, se je predstavil pred pristojnim parlamentarnim odborom, ti pa so z 10 glasovi za in 5 glasovi proti sklenili, da je bila predstavitev ustrezna.
Po uvodni predstavitvi so člani odbora kandidata seznanili s svojimi pogledi in mu zastavljali vprašanja. Zasedanje je trajalo dobri dve uri, nato so ga zaradi redne seje prekinili in ga po njej spet nadaljevali, saj morajo zaslišanje kandidata opraviti pred četrtkovim zasedanjem DZ, ko ima ta na dnevnem redu odločanje o Gjerkeševem imenovanju na ministrsko mesto.
Gjerkeš je sicer kot ključne naloge izpostavil uspešno črpanje evropskih sredstev, vzpostavitev odličnega sodelovanja z županjami in župani ter pripravo predloga pokrajinske zakonodaje. Pravi, da ga je povabilo h kandidaturi presenetilo, a po temeljitem premisleku se je odločil, da poskusi. Dodaja, da je doslej v življenju opravil kar nekaj zahtevnih in odgovornih nalog. Po naravi je praktik in je ob pedagoškem in znanstvenem delu sodeloval tudi pri različnih projektih trajnostnega regionalnega razvoja, predvsem na področju energetike in obnovljivih virov energije. Priznava pa, da bo moral še marsikaj preučiti in se tudi poučiti, da bo izoblikoval nekatera stališča na področju službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko in prioritetnih nalog, ki ga čakajo.
Razlike v regionalni razvitosti so v Sloveniji po njegovih besedah zelo velike, kar je tudi sam čutil, saj izhaja iz Pomurja, nerazvitega dela Slovenije. Da je problem hitrejšega in enakomernejšega regionalnega razvoja še večji, pa po njegovem vpliva tudi razdrobljenost države na 210 občin. Gjerkeš meni, da nadaljnje drobljenje države ni racionalno in je treba dobro premisliti pogoje o ustanavljanju občin. Smiselno pa se mu zdi povezovanje občin skozi oblikovanje skupnih občinskih uprav in projektno sodelovanje.
Ocenjuje, da je Slovenija še vedno močno centralizirana država in je treba nadaljevati proces decentralizacije, pri čemer je pomembno, da denar sledi nalogam. Slovenija pokrajine potrebuje in bo z njimi dobila nove razvojne možnosti. Kot je pojasnil, pri tem soglaša z dosedanjo usmeritvijo, da mora najprej svoje povedati stroka.
Ob usmeritvi strateškega sveta za tri do osem pokrajin tudi sam poudarja, da je ključno, da ima Slovenija majhno število večjih pokrajin. Prenos pristojnosti z države na pokrajine mora potekati postopoma, sedanje organizacije upravnih služb pa ne bi bilo smiselno spreminjati. Pri tem Gjerkeš opozarja, da pokrajin ne gre mešati s programskim financiranjem, saj bodo pokrajine ostale tudi, ko morda kohezijski skladi ne bodo več delovali.
Gjerkeš po mnenju nekaterih članov odbora kandidira za ministrsko mesto na enem od najzahtevnejših resorjev, kjer je vrsta perečih vprašanj. Franca Pukšiča (SLS) je strah, kaj se bo v bodoče dogajalo z državo in lokalno samoupravo, sploh če bo uresničenih vsaj deset odstotkov tega, kar je Gjerkeš navedel v svoji predstavitvi. Medtem ko je Franc Begovič (SLS) ugotavljal, da bi kandidatu prav prišla kakšna izkušnja več s tega področja, pa je Cveta Zalokar Oražem (Zares) izrazila prepričanje, da ima veliko izkušenj, predvsem na področju, povezanim z njegovo poklicno potjo. Andrej Vizjak (SDS) od Gjerkeša pričakuje jasne odgovore na odprta vprašanja, Antom Kampuš (SD) pa je kandidatu čestital za pogum in dejal, da ima njegovo podporo.
Gjerkeša predlagala Pahor in DeSUS
Spomnimo, da je predsednik vlade Borut Pahor predlog za imenovanje Gjerkeša na ministrsko mesto, s katerega je odstopila Zlata Ploštajner, v DZ poslal pretekli teden. V utemeljitvi predloga je premier zapisal, da bo z njegovim imenovanjem zaradi njegovega znanja, izkušenj, prizadevnosti in osebnostnih lastnosti delo službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko potekalo nemoteno.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.