Medtem ko sta Andrej Vizjak in Aleš Hojs že dopoldne prestala zaslišanje pred parlamentarnimi odbori, sta bila pozneje na vrsti tudi kandidata za ministra za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič (Lista Virant) ter za zdravje Tomaž Gantar (DeSUS). Trenutno se pred pristojnima odboroma državnega zbora predstavljata še predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec, ki je kandidat za zunanjega ministra, in kandidat za finančnega ministra Janez Šušteršič (Lista Virant).
Oglejte si galerijo predstavitve Tomaža Gantarja
Gantar, nekdanji direktor bolnišnice v Izoli in bivši piranski župan, je poslancem v predstavitvi dejal, da če bi obstajal idealen zdravstveni sistem, bi ga prepisal. A pravi, da žal ni tako, in dodaja, da je slovenski zdravstveni sistem preobremenjen. Zato je treba po njegovih besedah najti čim bolj racionalno in učinkovito rešitev, pri tem pa upoštevati veliko dejavnikov.
Pomembna se mu zdi promocija zdravega življenja, s čimer lahko preprečimo večje število kroničnih bolezni. Glede čakalnih dob je dejal, da je bilo veliko že narejenega, saj so se že zelo znižale. Pojasnil je še, da obstajajo izračuni, ki kažejo, da bi za krajšanje čakalnih dob na operacije potrebovali dodatnih 60 milijonov evrov, za skrajšanje dob za specialiste še deset milijonov, a tega denarja ni.
Gantar tudi meni, da bi bilo treba nadaljevati z nekaterimi projekti, ki jih je že začel sedanji minister Dorjan Marušič. Tako je kot dobre projekte in vredne nadaljevanja označil povezovanje urgentne službe, projekt učnih ambulant ter referenčnih ambulant ter poudarek na preventivi.
Na bolnišnični ravni zdravstvenega varstva je po njegovih ocenah še za med 100 in 200 milijonov evrov letno prihrankov. A je treba te prihranke iskati korak za korakom in ne preko noči, saj da je "zdravstvo tanker, ne moreš ga na hitro obrniti". Poudarja tudi potrebo po sprejetju normativov zdravniškega dela, saj da prihaja do visokih razlik po produktivnosti znotraj zdravstvenih ustanov. Te so v povprečju 50-odstotne, ponekod celo 70-odstotne. Poleg tega bi bilo po njegovem mnenju treba tudi v zdravstvu vzpostaviti variabilni del plače.
Kasneje so člani odbora za zdravstvo glasovali o primernosti kandidata in prav vsi so njegovo predstavitev ocenili za ustrezno.
Pličanič bi povečal zaupanje ljudi
Pličanič si je kot glavno nalogo zadal povečanje ugleda pravosodja in javnega sektorja. Meni, da zdaj med ljudmi uživata nizek ugled, zaradi česar tudi ni zaupanja v pravno državo. Sam pa se bo zavzel tudi za prenos tožilstva nazaj pod pravosodno ministrstvo. Poudaril je tudi potrebo po sodelovanju opozicije, koalicije in samega ministrstva s sodišči in upravnimi enotami. Pri tem je obljubil posvetovanje s sindikati in strokovno javnostjo.
Zavzel se bo za učinkovite instrumente, s katerimi bo mogoče nagraditi uspešne sodnike in uradnike ter sankcionirati tiste, ki to niso. Želi si tudi, da sodniki ne bi več reševali rutinskih zadev in bi jih prevzeli strokovni sodelavci, sodniki pa bi se posvetili zgolj vsebinskim vprašanjem.
Pri notariatu si bo prizadeval, da notarji prevzamejo določene zadeve sodišč, denimo zapuščinske razprave, a se bo na drugi strani zavzel za "prenovo notarske tarife" in prenos nekaterih notarskih nalog na upravne enote, denimo overitev podpisov. Glede zaporov pa ocenjuje, da so razmere najbolj kritične v zaporu na Povšetovi v Ljubljani in v zaporu v Celju, zato se bo zavzel, da se prenovita po sistemu zasebno-javnega partnerstva.
Zavzel se bo tudi za to, da se pomanjkljivosti, ki so se pokazale pri delovanju plačnega sistema, odpravijo, in napovedal enako obravnavo vseh sindikatov. Napovedal je tudi posodobitev statusne ureditve javnih zavodov.
Tudi odbor za pravosodje je soglasno Pličaničevo predstavitev označil za ustrezno. Za je glasovalo 16 članov odbora.
Poglejte tudi fotografije s Pličaničeve predstavitve
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.