V Ljubljani je danes potekal protestni shod pod okriljem Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije (KNG) Slovenije. Shoda so se udeležili zaposleni v družbah Cinkarna Celje, Helios Domžale in Steklarna Rogaška ter člani organov sindikata. Protestni shod so začeli na Trgu republike v Ljubljani pred stavbo NLB, nato pa so odšli pred sedež Banke Slovenije na Slovenski cesti. Zbralo se je več kot petsto protestnikov.
Sindikati: Razlog za protest je razprodaja dobrih slovenskih podjetij
Ti so glasno izrazili svoje nestrinjanje s politiko NLB, ki po navedbah predsednika sindikata KNG Tomaža Kumra "združuje sile" in želi prodati delež v Heliosu. "Ne strinjamo se s prodajo slovenskega premoženja na način, kot je sedaj začrtan," je poudaril Kumer. "Ker banka ne more dobiti sredstev za dokapitalizacijo, se je odločila za prodajo slovenskih podjetij," pravi in dodaja, da gre za podjetja, ki se dobro bojujejo in celo premagujejo trenutno gospodarsko krizo.
Prepričani so še, da NLB "sedaj, ko ji ni bila odobrena dokapitalizacija s strani države, prodaja zasežene lastniške deleže, da bi pokrila izgube, ki jih je sama povzročila z odobravanjem nezavarovanih kreditov tajkunom". Še več, z namenom doseganja najvišjih kupnin NLB sili tudi ostale lastnike v prodajo njihovih deležev, pri tem pa je ne zanimajo nameni kupcev, temveč zgolj iztržena cena. Takšno ravnanje po njihovem podpira Banka Slovenije.
Svoje pomisleke in pozive v pisni obliki so predstavniki sindikata danes predali generalnemu sekretarju NLB Samu Nučiču. Nadzorni svet NLB se je na seji pod točko seznanil tudi s protestnim pismom in zahtevami delavcev Heliosa, Cinkarne Celje in Steklarne Rogaška, ki so ga med protestom predali vodstvu banke. Predsednik nadzornikov Marko Simoneti je v sporočilu za javnost po seji poudaril, da banka zasežene deleže v podjetjih mora odprodati. Tako unovčeno premoženje naj bi NLB namreč namenila za novo kreditiranje.
V imenu NLB je sicer danes pomisleke in pozive sindikatov v pisni obliki prevzel generalni sekretar banke Samo Nučič. Ta je med drugim izpostavil, da "NLB ni med najpomembnejšimi ali pa zelo pomembnimi lastniki" treh družb, katerih predstavniki so se zbrali pred stavbo banke.
V imenu Banke Slovenije je pisma delavcev prevzela direktorica sekretariata banke Vida Šeme Hočevar. "Guverner in svet Banke Slovenije bosta to podrobno preučila," je zagotovila. Dodala je, da so glavni naslovnik zahtev delavcev banke, v poslovno prakso katerih se Banka Slovenije ne spušča. Vseeno pa je obljubila spremljanje situacije. "Vse to bomo vzeli resno," je zagotovila.
Iz Banke Slovenije so sicer sporočili, da se zavzemajo za odgovorno lastništvo podjetij in bank, ne glede na to, ali je kapital domačega ali tujega izvora. Pravijo, da spremljajo dogajanja v domačem in mednarodnem (predvsem v evro območju) gospodarskem okolju ter ugotavlja, da bi bilo treba v Sloveniji čim prej sprejeti in uresničiti strukturne spremembe, saj z njimi že zamujamo. Zato znova pozivajo nosilce politike in ekonomske politike, naj čim prej sprejmejo in izvedejo ustrezne ekonomske ukrepe, ki bodo omogočili stabilizacijo stanja in oblikovanje ter izvajanje realne razvojne strategije države.
Na protestni shod in očitke delavcev se je na novinarski konferenci po seji vlade danes odzvala tudi predsednica Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) Dagmar Komar. Ta je pojasnila, da agencija naložbe v Cinkarni Celje v osnutku strategije upravljanja državnih naložb ni opredelila kot strateške, lahko pa se ta odločitev še spremeni. "Mi družbo upravljamo na način, kot nam zakon veleva, in izvršujemo pravice in obveznosti v tem duhu," je zatrdila.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.