Nalivi in toča so bili najmočnejši na območju Ljubljane ter ponekod na Gorenjskem in Dolenjskem. Padavine so se nad Slovenijo razširile z zahodne strani, torej iz smeri Italije.
Na Upravi za zaščito in reševanje so za 24ur.com povedali, da je toča v Brezovici pri Ljubljani poškodovala streho na sedmih objektih, med njimi tudi osnovne šole. Poudarili so še, da je v Škofji Loki prišlo do izpada električne energije, ki bi ga lahko povzročil udar strele. Izpad električnega toka so kasneje odpravili. V Polhovem Gradcu pa je strela zanetila požar na gospodarskem poslopju, ki so ga gasilci uspešno pogasili. Ob tem so tudi rešili več kot 30 glav živine, ki jo je pregledal tudi dežurni veterinar. V občini Sevnica pa so gasilci PGD Sevnica iz tamkajšnje osnovne šole iz kurilnice izčrpali vodo.
Prizadetih več vasi
Močna toča, deževje in neurje so prizadeli tudi Huje, Pregarje, Ritomeče, Čelje, Kovčice, Gradišče pri Materiji in Ilirsko Bistrico. Najhuje je bilo v vasi Huje, kjer je voda zalila kar nekaj hiš. Po poročanju domačinov je bila toča velika kot jajca.
Na Upravi za zaščito in reševanje so še dejali, da je na področju občine Hrpelje - Kozina (vključuje vasi Ritomeče, Čelje, Gradišče pri Materiji) in pa v občini Ilirska Bistrica več kot 15 prostovoljnih gasilskih društev in skoraj 230 gasilcev pomagalo domačinom pri prekrivanju hiš, ki jih je uničila toča, in pri črpanju vode iz stanovanjskih objektov.
Po zadnjih podatkih sta toča in močno neurje v Ilirski Bistrici, Pregarjah in v kraju Huje poškodovala več kot 350 hiš in pa 100 različnih objektov, so za 24ur. com poudarili na Upravi RS za zaščito in reševanje. V občini Hrpelje - Kozina pa je neurje poškodovalo več kot 22 hiš in 40 gospodarskih objektov. Ker je neurje ponoči znova odkrilo kar nekaj streh, ki so jih gasilci zasilno pokrili, danes gasilci znova pomagajo domačinom pri prekrivanju streh.
Dan po petkovem neurju se gasilci, taborniki, jamarji in domačini v Brkinih trudijo prekriti poškodovane strehe preko 400 objektov, ki jih je močno poškodovala toča. Največ škode je v vaseh Huje in Pregarje, ki so ju danes obiskali tudi ministri Janez Podobnik, Dimitrij Rupel in Karl Erjavec ter ljudem obljubili pomoč države.
"Vlada bo po svojih močeh pomagala," je zagotovil Rupel in prve ukrepe napovedal že za četrtkovo sejo vlade. Tako kot ob zadnjih nesrečah bo vlada iz rezervnih sredstev določila vsoto, ki jo bo skupaj z občino Ilirska Bistrica razdelila med ljudi, ki so najbolj potrebni pomoči, je povedal. Kolikšna bo vsota, zaenkrat še ni znano, saj tudi ocene škode še ni.
Ocenjevalne komisije so sicer že na terenu, delo pa naj bi končale do torka. Nato bomo na podlagi ocene podali predlog vladi, je pojasnil Erjavec. Predlagal bo tudi pokritje stroškov intervencije, ki se gibljejo med 20.000 in 30.000 evrov, je dodal.
Sicer pa so vsi trije ministri zavrnili možnost, da bi bil njihov današnji obisk kakorkoli povezan s prihajajočimi volitvami. "Narava ne izbira datumov, ki smo si jih izmislili ljudje zaradi demokracije," je poudaril Rupel.
V občini Komen se je zaradi močnega vetra na cesto Komen–Branik in Kobdilja–Kopriva podrlo več dreves. V naselju Gorjansko pa se je drevo naslonilo na hišo. Posredovali so gasilci, ki so podrta drevesa odstranili, so še zapisali v poročilu centra za obveščanje.
Na Obali prav tako neurje
Na PU Koper so sporočilil, da je med polnočjo in eno uro zjutraj na Obali divjala tramontana. Gasilci in policija so prejeli preko 100 klicev zaradi odlomljenih vej, izruvanih dreves, zaprtih cest, razrušenih dimnikov in odtrganih bark. Delavci cestnega podjetja in gasilci so zaplete reševali vse do jutra. Poročilo o škodi bo znano, ko bodo lastniki pregledali škodo na vozilih in barkah.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.