Se še spomnite udarnih študentskih protestov, katerih posledica je bilo opustošenje pročelja slovenskega parlamenta? Tedaj jim je del javnosti očital nehumano vedenje, a študenti vedno znova dokazujejo, da znajo tudi drugače. Študentje, profesorji in delavci Akademije za gledališče, radio, film in televizijo so namreč danes v protest trenutnim varčevalnim ukrepom na mnogo bolj kulturen način, ki v očeh marsikoga presega tudi kulturno raven gospodov, ki sedijo na poslanskih stolčkih, pred poslopjem državnega zbora ves dan prebirali Hlapce – veliko delo slovenskega pisatelja, dramatika in pesnika Ivana Cankarja, ki naj bi bilo po njihovih besedah za dane razmere več kot primerno.
'Želimo na kultiviran način sporočiti, da nismo hlapci slovenske politike!'
"Tukaj smo zato, da glasno in javno izrazimo svoje stališče na kulturen in miren način. Želimo na kultiviran način pokazati, da nam za kulturo ni vseeno in da slovenski narod in slovenska zgodovina bazira na kulturi. Tako kot osrednji junak drame, učitelj Jerman, išče svojo pot, tako mi iščemo novo pot za kulturo, za socialno državo in šolstvo. S tem želimo sporočiti, da nismo hlapci slovenske politike in šolskega sistema!“ nam je zaupala študentka Mateja Kogoj.
Kot je znano, Cankar v drami, ki predstavlja vrh njegove dramatike, črpa snov iz časa po deželnozborskih volitvah leta 1907, ko so imeli po zmagi klerikalne stranke največ težav liberalno usmerjeni učitelji. Delo je bilo napisano kot izliv Cankarjevega razburjenja in ogorčenja, tedanja cenzura pa je dramo oklestila na kar 62 mestih, zato do konca prve svetovne vojne ni bila uprizorjena.
Študenti: Lahko bi rekli, da 100 let staro delo opisuje današnje stanje
Izredni profesor Igor Koršič, predstojnik katedre za zgodovino in teorijo filma na AGRFT v Ljubljani, je za 24ur.com dejal, da ga je izbor literature prijetno presenetil. "Zadeli so žebljico na glavico,“ je dejal. "Ko tu poslušamo ta tekst, smo izjemno vznemirjeni, saj izgleda, kot da bi govoril o današnjem času,“ je pojasnil.
"Verjetno je našo skupnost AGRFT najbolj vznemirila obravnava kulture, visokega šolstva in raziskovanja. Pa ne zaradi posegov v plače in podobnega, pač pa zato, ker je to tako grozno kontraproduktivno. Žalostno je, da si tako evidentno režemo prihodnost. Ti ljudje ne razumejo, da kultura ni le okras, pač pa zmožnost razmišljanja o prihodnosti, o novem času, o izzivih, kultura pomeni predvsem zmožnost kreativnosti. Da sploh ne govorimo o visokem šolstvu in raziskovanju, ki se tiče prihodnosti realnega sektorja,“ svoje ogorčenje nad ravnanjem slovenske politike utemeljuje Koršič. "Vse govori o tem, da takšno šparanje ni učinkovito, da ne da rezultata. To vrabci čivkajo, pri nas pa niti razprave nimamo o tem. Če ti ljudje, ki sedijo tam čez, tega ne vidijo, je seveda stanje alarmantno!“ je še dodal in izrazil upanje, da se bo vendarle nekoč vzpostavil potreben dialog.
"Močno dvomim, da bodo slišali, a važno je, da se o tem glasno govori. Tudi če te nihče ne posluša, je važno, da imaš sam čisto vest, ker govoriš to, kar verjameš in kar misliš,“ je še dodal študent AGRFT Vid Hajnšek.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.