Civilna iniciativa Braslovče je v sodelovanju s civilno iniciativo Šmartno ob Paki danes protestirala v Ljubljani zaradi načrtovane umestitve hitre ceste v okviru tretje razvojne osi skozi braslovško občino. Okoli 100 protestnikov je pred vlado, kamor so prišli tudi s traktorji, opozarjalo, da bodo uničena najboljša kmetijska zemljišča.
Protestniki so pred vlado opozarjali na po njihovem mnenju nesmiselne rešitve ministrstva za okolje. Umestitev hitre ceste F2-2 je po njihovem mnenju namenjena le doseganju kratkoročnemu doseganju političnih učinkov in nekaterih lokalnih interesov ozkega kroga ljudi. Vlada Mira Cerarja pravi, da je etična, vendar pa po mnenju braslovškega župana Branimirja Strojanška dela neetično in nezakonito. "Taka vlada v krizi ni legitimna in ne sme biti predstavnik naših interesov," je dejal.
Cesto bi morali po mnenju protestnikov v prostor umestiti kje drugje, in ne skozi Braslovče. Opozarjajo predvsem, da trasa hitro cesto umešča po najboljših kmetijskih zemljiščih. Od vlade so zahtevali, da ravna kot dober gospodar in upošteva vse strokovne argumente in prekliče postopek javne razgrnitve hitre ceste. Hmelj izvažamo že stoletja in pokleknili ste pred Velenjem, so protestniki s transparenti sporočali vladi.
'Ministrstvo nam ne prisluhne, zato smo prišli pred vlado'
Predstavnik Civilne iniciative Braslovče Urban Jeriha je dejal, da so ministrstvo za okolje in prostor od aprila že štirikrat obvestili o vseh nepravilnostih v študiji vrednotenja. "Ministrstvo nam doslej še ni prisluhnilo, zato smo prišli obvestit celotno vlado in premierja Mira Cerarja, da izvedo, da trasa ni optimalna," je poudaril.
Po njegovih ocenah je ogroženih 116,4 hektara kmetijskih zemljišč, ki so v Sloveniji najboljša po pedoloških kriterijih. Izguba teh zemljišč bi predstavljala veliko škodo v nacionalnem merilu, saj gre za strnjena zemljišča, ki so namenjena izvozno naravnani panogi. Vlada mora po njegovem mnenju oceniti, kaj je za Slovenijo bolj pomembno. "Ali 116,4 hektara najboljših kmetijskih zemljišč ali en hektar zakisanih zemljišč," je še dejal.
Protestnike je nagovoril tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič, ki se je strinjal, da bodo z umestitvijo načrtovane hitre ceste uničena najboljša kmetijska zemljišča, kar je treba preprečiti.
Na shodu so prebrali peticijo, ki jo so jo skupaj s podpisi predali vladi. Protestniki, ki se jim je pred vlado pridružil tudi poslanec ZL Matjaž Hanžek, so danes odšli tudi pred prostore kmetijskega ministrstva, kjer jih je sprejel minister Dejan Židan, ki podpira njihova prizadevanja za ohranitev kmetijskih zemljišč.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.