Svet se poslavlja od borca za človekove pravice Nelsona Mandele. Med voditelji držav, ki so se zbrali v Južni Afriki, je tudi slovenski predsednik Borut Pahor, ki se je udeležil včerajšnje spominske slovesnosti in današnjega pogrebnega sprevoda. S tem Pahor končuje navzočnost na žalnih slovesnostih v Pretorii in se danes ponoči vrača v Slovenijo, so sporočili iz njegovega kabineta.
Pahor je na Twitterju objavil nekaj fotografij s teh dogodkov. Tako se je slovenski predsednik fotografiral s pevcem U2 Bonom, velikim borcem za Afriko in prijateljem Nelsona Mandele.
Kot je zapisal na Twitterju, je poklepetal tudi z Nkoano Mashabane, ministrico za zunanje zadeve in vodjo ceremoniala ob slovesnosti v Pretorii.
Govoril je tudi z nekdanjim južnoafriškim predsednikom Frederikom Willemom de Klerkom, ''ki je z Mandelo ustvaril mavrično ljudstvo in si za to z njim deli Nobelovo nagrado za mir''. Nagrado si je prislužil za delovanje pri končanju apartheida.
Pahor je danes obiskal tudi hišo v Sowetu, kjer je Mandela z družino stanoval pred aretacijo in kjer se že od začetka pogrebnih slovesnosti v Južni Afriki zbirajo množice ljudi. Tam je nagovoril zbrano množico mladih. Sporočil jim je, da so počaščeni, ker so živeli s tako pomembno osebnostjo. "Nič ni samoumevno v življenju, morate se boriti znotraj idej Tata Madibe," je poudaril.
O Mandeli je Pahor zapisal, da je metafora neomajne vere v boljši svet. ''Nelson Mandela je z zvestobo sebi in svojemu narodu ter skupnim idealom po boljši in bolj pravični družbi navdihoval ves svet. Mandela je premočrtno verjel v svobodo, enakopravnost in spravo. Imel je sanje, zaradi katerih je bil zaprt več kot četrt stoletja. Uresničil jih je, ne da bi se maščeval tistim, ki so mu jih skušali vzeti,'' je tvitnil in dodal tudi fotografiji s stadiona, kjer je včeraj potekala spominska slovesnost.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.