Predsednik vlade Borut Pahor je skupaj z obrambno ministrico Ljubico Jelušič obiskal Zagorje ob Savi. Tam je vsem prizadetim v poplavah obljubil pomoč iz blagovnih rezerv in obljubil, da bo vlada poskrbela tudi za dolgoročno odpravo posledic poplav. Pri tem je imel v mislih predvsem prepotrebno sanacijo vodotokov.
Nekaj podobnega je povedal tudi v Laškem, kjer je napovedal oblikovanje prednostne liste sanacij najbolj problematičnih vodotokov v državi. Ocenjuje, da bo to velik poseg v državnih proračun, vendar brez tega ne bo šlo. Če tega ne bodo storili, se bo Slovenija vsako leto soočala s poplavami, je pojasnil Pahor. "Očitno je, da so vodotoki problem in za nekatere se je vedelo, da bodo velik problem, kar se je zdaj tudi pokazalo," pravi slovenski premier.
Poudaril je, da ljudje v tej vodni ujmi niso sami, saj se je solidarnost na človeški ravni znova pokazala. Pristojne institucije bodo po njegovih napovedih opravile vse, kar je v njihovi moči. Za predsednika slovenske vlade pa je v tem trenutku najbolj pomembno, da se pomaga ljudem, ki jih je vodna ujma spravila v stisko.
Zadovoljen s pristopom institucij in prostovoljcev
V Ljubljani – spet iste besede in iste obljube: Vlada bo poskrbela za ureditev vodotokov. Vrsto let vprašanje vodotokov ni bilo primerno urejeno. Potrebujemo celovitejši pristop k ureditvi vodotokov, da se podobne situacije v prihodnje ne bodo ponavljale. Ne govorim, da se je mogoče v celoti izogniti posledicam takih neurij, a nekaj teh posledic gre pripisati dejstvu, da vodotoki niso bili urejeni tako, kot bi morali biti," je zatrdil.
Znova pa je pohvalil tudi solidarnost, ki so jo pokazali ljudje. "Mislim, da smo v teh težkih trenutkih bili priča solidarnosti, in k tej solidarnosti kličem tudi naprej. Hkrati se zavedam, da je država tukaj, da stori svoje. In bo storila, kar je v njeni moči, in to čim prej, ker vem, da kdor hitro da dvakrat da. Še enkrat čestitke in zahvala vsem, ki so pomagali ljudem v stiski," je dejal.
Čas je za nove moči
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, ki je do poznih večernih ur obiskovala poplavljene kraje, ugotavlja, da se razmere večinoma izboljšujejo, še vedno pa ostajajo nekatera območja močno ogrožena. Zato se je republiški štab civilne zaščite že odločil za mobilizacijo dodatnih vojaških in gasilskih moči. Po besedah ministrice Jelušičeve so v vojski aktivirali načrt Vihra, kar pomeni 866 vojakov, ki pomagajo pri reševanju in zaščiti. Vojake uvajajo postopoma, in sicer tam, kjer poveljnik Civilne zaščite RS Miran Bogataj oceni, da je to najbolj potrebno. Ob tem je dodala, da ekipe za zaščito in reševanje odlično opravljajo svoje delo, zaradi utrujenosti pa bodo potrebne nove moči.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.