Zaradi obilnega deževja, ki je v petek ponoči zajelo Slovenijo, so mnogi prebedeli že drugo noč.
"Tokrat je v občini Brežice stanje res hudo," je dejal poveljnik štaba Civilne zaščite Brežice Ferdo Pinterič. Že dopoldne so prebivalcem vasi Loče, Rigonce, Mihalovec, Mostec, Čatež ob Savi – Savska pot, Velike Malence, Cerklje ob Krki, Župeča vas in Krška vas svetovali, da naj bodo pripravljeni na preventivno evakuacijo materialnih dobrin in živali iz nižje ležečih prostorov. Kot se je izkazalo, je bil nasvet na mestu. Voda je namreč zalila številne vasi na Dolenjskem. Do večera je Sava začela upadati, gladina Krke pa se še naprej dviga.
Kako je na terenu?
LOČE
Kako resna je bila situacija popoldne, kažejo informacije, ki smo jih dobivali od tam: Vas je odrezana od sveta, poplavljenih je devet desetin hiš, elektrike ni. Prebivalci so poskušali z vrečami peska zavarovati svoje imetje, reševali so tudi živino. "V Ločah je situacija precej kritična," je dejal poveljnik brežiškega štaba CZ Pinterič. Ponoči so se razmere na srečo pričele umirjati, voda počasi odteka, je s terena sporočil novinarski kolega Martin Tomažin.
Po besedah obrambne ministrice Ljubice Jelušič je vojska na pomoč poslala desantne čolne. "V Ločah je problem znan že dolga leta, saj je vas večkrat letno zalita zaradi poplav. Ločam bi lahko pomagala samo dolgoročna rešitev z nadaljevanjem savskih elektrarn in nasipom," je prepričana. Vojska bo lahko tu pomagala predvsem z inženirskim oddelkom, je še dodala.
KRŠKA VAS
Kritično je tudi v Krški vasi. Naš fotograf Miro Majcen, ki spremlja razmere na terenu, je popoldne sporočil, da je celotna vas pod vodo. Vodo je visoka do enega metra, poplavljenih je več kot 50 hiš, prebivalci z ene točke na drugo prihajajo s čolni. "Predvsem na območju Krške vasi se nivo vode še dviguje, zato tu pričakujemo še dodatne ukrepe in kakšno evakuacijo," je dejal poveljnik brežiškega štaba CZ Pinterič.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate fotografije iz Krške vasi:
KOSTANJEVICA NA KRKI
Kostanjevica na Krki je poplavljena, razmere pa se zaradi naraščajoče Krke še slabšajo. "Vse hiše so pod vodo, katastrofa je!“ je povedala novinarka oddaje 24UR Vesna Ban, ki je bila ponoči na terenu. V najnižjih delih mesta voda po njenih ocenah sega od metra in pol do dveh metrov visoko. Zalila je tudi šolo, tako da pouka v ponedeljek ne bo.
Vse glavne poti do mesta so neprehodne, oba lesena mostova na otok pa poplavljena. Domačine skrbi, da bo voda mostova, njihovo vez s svetom, povsem uničila. Kar nekaj domačinov se je moralo preseliti k prijateljem ali znancem, nam je sporočil bralec.
Poplavljena sta tudi kraja Boršt in Velike Malence, pod vodo je velik del Term Čatež. Krka, ki je že presegla najvišje izmerjene vrednosti vodostaja in pretoka, je zvečer še vedno naraščala.
PODBOČJE
Vas Podbočje je zalita, most pa zaprt, tako da so odrezani od sveta. Tam so se sicer pripravljali na najhujše, zato je bilo ves dan zelo napeto. Večerno stanje si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji:
VASI MED ŠKOCJANOM IN ŠENTJERNEJEM
Kot rečeno, je trenutno najhuje ob Krki, ki še kar narašča. Kot nam je s terena sporočila Vesna Ban, so pod vodo praktično vse vasi med Šentjernejem in Škocjanom. Zalit je tudi otočec z znamenitim gradom.
KRŠKO
Stari del Krškega je bil zalit, ogroženih pa kar 32 objektov, a je med 18. in 19. uro voda pričela odtekati. Zdaj o poplavah pričajo predvsem mokri zidovi in mulj na ulicah.
Zaradi poplav so morali na varno preseliti enajst oseb, zaradi zemeljskih plazov pa pet. Del prebivalcev so evakuirali tudi v kraju Pesje, so sporočili z Uprave za zaščito in reševanje.
V Kršem je bila zalita tudi policijska postaja, vendar so bili na to pripravljeni, zato so vso opremo, predvsem pa orožje in vozila, umaknili na varno, je za 24ur.com pojasnil tiskovni predstavnik Policijske uprave Krško.
Poleg težav, ki jih povzroča voda so na štabu civilne zaščite zabeležili tudi več plazov. Sicer je bilo na območju občine aktiviranih 220 članov različnih sil za zaščito in reševanje.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate fotografije iz Krškega:
Policija je še sporočila, da so jih lovci opozorili, da se živali ustrašijo radovednežev, ki se zadržujejo na kriznih območjih, tako da se ali utopijo v deroči vodi ali pa zbežijo na avtocesto in povzročajo prometni kaos.
LAŠKO
V Laškem se je dopoldne Savinja začela vračati v svojo strugo in voda počasi odteka. Ponekod so tudi že začeli z izčrpavanjem vode, ko pa bo vodostaj Savinje dovolj upadel, da bo izčrpavanje smiselno, bodo začeli izčrpavati povsod. Cesto iz Laškega proti Celju so pozno zvečer odprli za osebna vozila.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate fotografije iz Laškega:
LJUBLJANA
V Ljubljani poteka črpanje poplavne vode. Oskrba s pitno vodo ni ogrožena, Elektro Ljubljana pa je začel postopno priklapljati dele omrežja. V ponedeljek bodo zaprti nekateri vrtci.
LITIJA
V Litiji so okoli 8. ure zjutraj sprožili alarm splošne nevarnosti, so za 24ur.com povedali v Gasilskem društvu Litija. Na reki Savi je namreč začel popuščati nasip, ki ščiti levi breg naselja. Gasilcem je na koncu nasip uspelo ojačati, stanje v Litiji pa je mirno.
HOTEDRŠICA
Hudo je bilo tudi na širšem območju Logatca, predvsem v Hotedršici, kjer je Hotenjka prebila nasip in poplavila večino vasi. Evakuirati so morali 40 hiš.
Poplave so prizadele tudi bližnjo občino Dobrepolje, in sicer predvsem v južnem delu, kjer so nekateri kraji odrezani od sveta, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje.
Zaprte ali le delno prevozne so tudi nekatere ceste po državi.
Vode na Severnoprimorskem se počasi umikajo
V spodnjem toku Vipave, kjer je v občinah Renče-Vogrsko in Miren-Kostanjevica veliko objektov, tudi stanovanjskih, pod vodo, se gasilci in člani civilne zaščite še niso odločili za črpanje vode iz njih, saj je gladina reke še vedno izjemno visoka. To naj bi bilo možno v ponedeljek, v nekaterih predelih pa bržkone šele v torek. In šele ko se bo voda povsem umaknila, bodo sploh vidne vse posledice tokratnega divjanja narave.
Poleg naraslih voda težave povzročajo tudi plazovi. Na Goriškem so jih našteli 17, na Adovskem pa 12. Največji je odnesel kar kilometer ceste med Lokavcem in Predmejo.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate fotografije iz Vipave:
Obala: Evakuirali med 40 in 50 oseb
Obilno deževje je včeraj po 21. uri prizadelo Obalo. Bregove sta prestopili reki Rižana in Dragonja in zalili več stanovanjskih hiš. Dostop do letališča Sečovlje je zaradi poplav onemogočen.
Razmere se počasi umirjajo, saj se voda že umika. Ekipe reševalcev nadaljujejo s črpanjem vode iz poplavljenih stanovanj in kleti. Ogroženih ni, se je pa zaradi deževja sprožilo večje število zemeljskih plazov. Evakuirali so med 40 in 50 oseb. Kritično poškodovanih v poplavah ni bilo, nekaj poškodovanih so prepeljali v bolnišnico.
Narasla Rižana je zalila več hiš v vasi Rižana, v Cepkih in na Mostičju. Iz zgornjih nadstropij stanovanjskih hiš so evakuirali ljudi, po Rižani so plavali avtomobili, iz ribogojnice ob njej je voda odnesla kar 15 ton rib. Hudo je bilo tudi ob Dragonji, ki je poplavila cesto, vodne razbremenilnike in hiše v bližini. Na mejnem prehodu Dragonja je v vodi obtičal avto. Ponoči so bili zaradi visoke in deroče vode ter zasutih cest zaprti vsi trije mejni prehodi s Hrvaško. Narasle vode so poškodovale tudi železniško progo med Kozino in Koprom, promet je stekel šele popoldne. Na nogah so bili gasilci Gasilske brigade Koper in vsa prostovoljna gasilska društva.
KOMENTARJI (379)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.