V Sloveniji se kot prvi predsednik Francije na uradnem obisku mudi francoski predsednik Francois Hollande. Svoj obisk je začel na Brdu pri Kranju, kjer se je kot poseben gost udeležil srečanja predsednikov držav Zahodnega Balkana in EU, t. i. procesa Brdo.
Dvostranski uradni obisk pa je začel popoldne, ko ga je gostitelj, slovenski predsednik Borut Pahor z vojaškimi častmi sprejel na ljubljanskem Kongresnem trgu. Sprejem z vojaškimi častmi je spremljala tudi množica ljudi na trgu, mnogi so imeli v rokah slovenske zastavice. Predsednika sta se večkrat ustavila pri gledalcih, se z njimi rokovala in tudi kratko pogovorila.

Nato sta odšla na sedež Univerze v Ljubljani, kjer so ju pozdravili prorektorica Julijana Kristl ter novoizvoljeni rektor Ivan Svetlik, ki bo štiriletni mandat začel oktobra, minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo ter zunanji minister Karl Erjavec. Na sprejemu je bil tudi ljubljanski župan Zoran Janković.
V kratkem pogovoru s skupino študentov je Hollande v odgovorih na njihova vprašanja povedal, da so povečali število štipendij za tuje študente v Franciji.
Zahvalil se je tudi za priložnost, da se lahko s študenti pogovarja v francoščini. Kot je dejal, sta oba naroda občutljiva za jezik. Tako kot je Napoleon omogočil rabo slovenščine, je tudi on zdaj hvaležen, da lahko govori francosko. Menil je še, da je znanje francoskega jezika prednost.
Se obetajo investicije iz Francije?
Hollande je po pogovorih s slovenskim kolegom dejal, da sta se strinjala, da je treba gospodarske odnose med državama še okrepiti. Francija podpira sodelovanje francoskih podjetij v načrtovani slovenski privatizaciji v okviru preglednega procesa, je dodal.
Francoski predsednik ni želel podrobneje govoriti o tem, na katerih področjih imajo francoska podjetja interes za vlaganje, je pa poudaril, da so po Renaultu v Slovenijo prišla še druga francoska podjetja tako zaradi dobrih delavcev kot ugodnega poslovnega okolja.
Prav tako ni želel podrobneje govoriti o tem, na katerih področjih v okviru privatizacije imajo francoska podjetja interes za vlaganje, je pa dejal, da ga je s seznamom podjetij seznanil Pahor. Tudi francosko združenje delodajalcev Medef je seznanjeno z možnostmi vlaganj v Sloveniji. Gre za podjetja različnih sektorjev in res je, "da obstaja v Franciji znanje, tehnologija in kapital, ki bi se lahko koristno vložili v Sloveniji". Želimo vzpostaviti zveze, biti partner, nikakor pa ne želimo nadzirati slovenskega gospodarstva, je še povedal.
"Tako v luči konference procesa Brdo kot v luči dvostranskih odnosov sva danes v imenu obeh držav naredila nov mejnik, ki predstavlja pozitiven standard v odnosih med državama in moja želja je, kot sem vam povedal, gospod predsednik, da vidite v Sloveniji prijatelja in zaveznika, kot ju vidimo mi v Franciji," je dejal Pahor.
O privatizaciji tudi z Bratuškovo

Hollande se je ločeno srečal še s premierko Alenko Bratušek. Sogovornika sta posebno pozornost namenila zlasti krepitvi gospodarskih odnosov med državama, saj je Francija eden od ključnih gospodarskih partnerjev Slovenije. Predsednica vlade je med pogovori predstavila tudi načrt slovenske vlade za privatizacijo podjetji v državni lasti in poudarila, da bosta ključni vodili pri prodaji transparentnost postopka in iskanje strateških parterjev.
Obenem je Bratuškova, kot so sporočili iz njenega kabineta, opisala napore slovenske vlade, povezane z reševanjem finančne in gospodarske krize v Republiki Sloveniji. Sogovornika sta se na pogovorih strinjala, da je pri pripravi in sprejemu ukrepov treba misliti predvsem na ohranjanje solidarne in socialne države.
Nato je Bratuškova francoskega predsednika povabila še na sprehod po Ljubljani.
KOMENTARJI (538)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.