Ravnatelj Srednje šole za storitvene dejavnosti in logistiko Celje Igor Lupše je pojasnil, da je bila osnovna ideja predelati avto v električnega za uporabo v primestni vožnji in na srednjih razdaljah.
Za predelavo so tako dijaki uporabili serijsko vozilo dacia sandero s 1498-kubičnim dizelskim motorjem in petstopenjskim ročnim menjalnikom. Vozilo je po zunanjih dimenzijah ostalo nespremenjeno, prav tako so ostali nespremenjeni prema, krmilni in zavorni sistem. Na karoseriji niso predelali ničesar, električni motor pa so vgradili neposredno na obstoječi menjalnik preko originalnih gumijastih nosilcev in adapterske plošče. Pogon je preko originalnega vztrajnika in sklopke, akumulatorji so nameščeni v dveh kovinskih zabojih pod dnom vozila.
Najvišja hitrost vozila je 130 kilometrov na uro v četrti prestavi.
Prikazovalnik napetosti ves čas kaže stanje napolnjenosti, ko pa zmogljivost baterije pade na 20 odstotkov, se prižge kontrolno opozorilo na prikazovalniku. Kontroler pri nadaljnjem padanju zmogljivosti zmanjšuje motorno moč tako, da je z vozilom možno prepeljati še okoli 10 kilometrov z zmanjšano močjo.
Lupše je še dejal, da bodo letos med drugim postavili električno polnilnico za vozila in s tem bodo prva srednja šola v Sloveniji s tovrstno infrastrukturo.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.