Ste tudi vi med tistimi, ki so danes vstali posebej zgodaj, da bi videli prehod Venere preko Sonca? Skupaj z vami so v nebo zrli ljudje po vsem svetu. Za zamudnike namreč popravnega izpita verjetno ne bo. Zanimiv astronomski pojav se z Zemlje vidi kot črna pika, ki se počasi pomika čez površje Sonca, in bo namreč naslednjič viden šele čez dolgih 105 let.
Tega zanimivega pojava pa ni bilo mogoče videti povsod v Sloveniji. Več sreče so imeli na vzhodu. Kot so nam povedali na Agenciji za okolje, je bilo zjutraj Sonce mogoče videti v Mariboru, Celju, Murski Soboti in Novem mestu. Zelo zgodaj tudi v Ljubljani, zahod in osrednja Slovenija pa sta imeli več oblačnosti.
Pojav je bil viden z vseh sedmih celin, trajal pa je okoli sedem ur. Celotno pot Venere preko Sonca so lahko opazovali prebivalci delov Azije, Severne Amerike in Avstralije, pri nas pa smo lahko občudovali zadnji dve uri prehoda. Na srečo nam je bilo vreme naklonjeno.
V vesoljskem centru Goddard v ameriški zvezni državi Maryland se je zbralo okoli 600 radovednežev. "Vsi se odlično zabavajo, čeprav je zelo oblačno in je malo verjetno, da bomo videli prehod s prostim očesom," je dejal znanstvenik pri ameriški vesoljski agenciji Nasa Richard Vondrak.
Pojav je zelo redek, čeprav se tokrat morda ne zdi tako, saj smo ga lahko opazovali že 8. junija 2004. A naslednji bo šele 11. decembra 2117, nato pa 8. decembra 2125. Pojav je redkejši kot sončni mrk, na vsakih sto let pa se zgodi dvakrat.
Z Zemlje sicer lahko opazujemo prehode dveh planetov osončja, Merkurja in Venere. Zgodi se, ko je planet med Soncem in Zemljo v ravnini ekliptike. Podoben je sončnemu mrku, le da planet zaradi veliko večje oddaljenosti od Zemlje ne pokrije cele ploskve Sonca, ampak je viden kot majhna potujoča pika.
V preteklosti je ta pojav astronomom nudil pomembno priložnost za izvajanje meritev. Tako so leta 1639 s pomočjo opazovanja prehoda prvič natančno izmerili razdaljo med Zemljo in Soncem. Znanstveniki na ta način še vedno odkrivajo planete okoli drugih zvezd, obenem pa lahko izmerijo sestavo atmosfere planeta. Ob tokratnem prehodu Venere bodo raziskovalci lahko preizkusili in izboljšali metode, ki jih sicer uporabljajo na več sto svetlobnih let oddaljenih zvezdah.
Spodaj si oglejte posnetka, ki ju je objavila ameriška vesoljska agencija NASA.
Spodaj si oglejte posnetka, ki ju je posnel naš bralec Rene Dobrajc. Če ste morda ta zanimiv pojav ujeli v objektiv svojega fotoaparata, nam fotografije lahko pošljete s pomočjo spodnjega obrazca in jih bomo objavili.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.