Slovenija

Florjančič: Slovenskemu sodstvu ni zagotovljeno mesto tretje veje oblasti

Ljubljana, 14. 12. 2017 15.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

O tem, kakšne so razmere v slovenskem sodstvu, je na predstavitvi dela sodstva v letošnjem letu, spregovoril predsednik vrhovnega sodišča Florjančič. Za 14 odstotkov so zmanjšali sodne zaostanke, prav tako so znižali število nerešenih starejših zadev, žal pa ugotavljajo, da v proračunskih pogajanjih slovenskemu sodstvu ni zagotovljeno mesto tretje veje oblasti.

Slovenskemu sodstvu v proračunskih pogajanjih ni zagotovljeno mesto tretje veje oblasti, je izpostavil predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič. Dodal je, da se premier Miro Cerar o teh stvareh z njim ni želel pogovarjati. Zato so pri pogajanjih z ministrstvom za finance dobili le nekaj od tega, kar so zahtevali.

Florjančič je na današnji novinarski konferenci predstavil prve podatke o uspešnosti dela sodstva v letošnjem letu. Pozitivni trendi pri zmanjševanju sodnih zaostankov se nadaljujejo, saj se je število nerešenih zadev od novembra lani do novembra letos znižalo za 14 odstotkov.

Položaj sodstva je po besedah Florjančiča enak položaju nekih drugih agencij in podobnih institucij.
Položaj sodstva je po besedah Florjančiča enak položaju nekih drugih agencij in podobnih institucij. FOTO: Thinkstock

Pri sodnih zaostankih je omenil dve specifiki. Kot prvo so se povečali zaostanki na vrhovnem sodišču za šest odstotkov, na upravnem sodišču pa celo za 60 odstotkov. Poleg tega se je zvišalo število nerešenih pomembnejših zadev na slovenski ravni za 0,3 odstotka.

Med rešenimi zadevami na sodnika so precejšnje razlike med posameznimi sodišči. Gibljejo se med 400 do nekje 700 rešenih zadev. Okrožno sodišče v Novi Gorici je rešilo 685 zadev na sodnika, kar je največ v Sloveniji. Med višjimi sodišči pa je največ zadev rešilo Višje sodišče v Kopru, in sicer 154 zadev na sodnika. Sodišče v Murski Soboti, ki nima tako dobrih rezultatov, je izpostavilo, da so njihovi sodniki reševali zadeve tudi v Mariboru in Slovenj Gradcu, kar pomeni da rešijo manj zadev na svojem sodišču. Pri pomembnejših zadevah je povprečen čas reševanja 7,8 meseca, pri ostalih zadevah pa 6,8 meseca.

Veliko pozornost namenjajo tudi reševanju starejših zadev, ki je sicer ustrezno, a ne še optimalno, je dejal Florjančič. Število zadev, starejših od 10 let, se je znižalo, zvišalo pa število zadev, starih med tri in deset let.

Kot je še izpostavil, "v proračunskih pogajanjih mesto slovenskega sodstva ni zagotovljeno kot mesto tretje veje oblasti". Položaj sodstva je po njegovih besedah enak položaju nekih drugih agencij in podobnih institucij. Dodal je, da se premier o teh stvareh ni želel z njim pogovarjati, zato so se pogajali le z ministrstvom za finance. "Dobili smo le nekaj od tega, kar smo zahtevali, kljub temu da so naše zahteve v finančnem smislu povsem realne," je dejal.

Predsednik vrhovnega sodišča je po obiskih slovenskih sodišč pojasnil, da ni odvisno le od sodstva, koliko in kako rešujejo zadeve, ampak tudi od pogojev in okoliščin dela. Na slabe pogoje opozarjajo predvsem nižji sodniki. Kot je poudaril Florjančič, zakonodajni postopki po mnenju sodnikov resno vplivajo na delo sodišč, tako da se sodni postopki daljšajo in postajajo zahtevnejši. Sodišča poleg tega dobivajo še nove pristojnosti, vendar ministrstvo za pravosodje za to ne predvideva novih finančnih sredstev.

Pri delu sodnikov so po njegovih besedah pomembni tudi prostorski pogoji, ki bi jih moralo zagotoviti ministrstvo za pravosodje. Glede tega je stanje najbolj kritično na sodišču v Ljubljani, kjer okrožno in okrajno sodišče delujeta na več lokacijah ter je tako onemogočena funkcionalna povezanost sodišč, poleg tega je tukaj tudi varnostno vprašanje. Vrhovno sodišče prav tako po mnenju njegovega predsednika deluje v nemogočih razmerah. Kot je poudaril, zato zahtevajo, da ministrstvo prostorske pogoje uredi. Kot možnost je izpostavil, da bi se poleg novega zapora v Ljubljani zgradilo še dve razpravni dvorani, da bi lahko sojenja organizacijsko in varnostno lažje izpeljala.

Družinski zakonik je sodiščem naložil še nove pristojnosti in obremenitve, zato bi bilo po njegovem mnenju treba povečati število sodnikov. Od leta 2008 se je njihovo število zmanjšalo za 200, s tem pa je po njegovih besedah bilo doseženo dno.

Florjančič je kot težavo izpostavil tudi problem s sodnimi izvedenci, primanjkuje namreč kliničnih psihologov, izvedencev za ekonomijo in bančništvo ter medicinskih izvedencev.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kolbek460
14. 12. 2017 20.37
+5
Kdo jim da moč za samopašnost in aroganco samovščnežem ki mislijo da so spili vso znanje tega sveta ,,
kolbek460
14. 12. 2017 20.33
+5
Ustavno sodišče prodat najbolšemu ponudniku ,kupec sodnike dobi GRATIS ,,
kolbek460
14. 12. 2017 20.39
+4
Če se vse privatizira in prodaja ,prodajmo še to,, gnilo... jabolko ,,
kapljač1
14. 12. 2017 20.08
+6
ošabnost vrhovnega sodnika, ki je povzročil incident in ki se na koncu dela še užaljenega. In ga ne zanima, da ostali obiskovalci pa morajo opraviti vse potrebne preiskave in pri temu celo čakat. V času socializma sodišča niso imela niti vratarjev , kaj šele varnostnikov
kapljač1
14. 12. 2017 20.18
+3
Pa so pri vrhovnemu sodniku , ki je povzročil incident , opravili preiskus alkoholiziranosti? Tudi pregovor sam pravi: da žalitve ni , razen, če jo potrebujemo. Omenjeni sodnik pa je videti prav "nenormalno " užaljen. "Le kaj potrebuje"?
dušanktnik
14. 12. 2017 19.58
+2
Sodniki se čedalje bolj vedejo kot nedotakljivi aristokrati.Varnostnik je opravljal svoje delo, za razliko od tega sodnika.Če mu ta pravila niso bila všeč , bi se moral pogovorit z zato pristojno osebo , ne pa kritizirat varnostnika , ker je vestno opravljal delo.Taka aroganca je nedopustna.Prepričan sem , da če bi upošteval navodila varnostnika, do incidenta ne bi prošlo.Na kratko.... sodnikom je potrebno malo pristrič krila. tudi oni moraj igrat po pravilih.
sinhron
15. 12. 2017 08.50
+2
Vidiš , ravno to je pri našem pravosodju narobe , ne upoštevajo pravil , zakonov in ustave so neka samopašna spolitizirana svojat !
dostojevski II
14. 12. 2017 19.41
+2
Varnostnik ni vedel, da prvorazrednih ne sme pregledovati.
skorumpiranpolitik
14. 12. 2017 17.44
+9
Ko boste začeli pravično soditi, zapirati tajkune, ki so pokradli miliijone na več kot 20 let, takrat boste dobili večji proračun! ko pa obsojate tatiče paštet za po 2 leti aresta, do takrat vam bi morali še to vzeti, kar imate!
mallonge
14. 12. 2017 17.15
-1
Ti politični levaki bi vsaj malo bolje blefirali in vsaj vzorčno kakega svojega omejili pri kraji.
Verbena
14. 12. 2017 16.05
+3
In zakaj jim , vam ni zagotovljeno to mesto ? ... kot prvo bi moralo biti sodstvo povsem neodvisno , predvsem pa strokovno ... delajte na tem !!! ...
sinhron
14. 12. 2017 16.02
+5
Pravosodje si mora zaslužiti odgovornost za naziv tretje veje oblasti , ker do sedaj je to spolitizirana in nesposobna veja samostojnega odločanja , ker so preveč pod vplivom strank in posameznih politikov !
kek?e
14. 12. 2017 15.26
+9
Dokler se bo politika mešala v sodstvo ne bo nič boljš..In ne mi pametvat kok smo pravna država pa gor pa dol k narod ni zabit,narod vse vid kaj se dogaja v tej dežali in to kar vidmo nam tut mal ni všeč..Uglavnem ste NAJVEČJA SRAMOTA SLOVENIJE in velik razlog za tako stanje te države.
vstajnik1941
14. 12. 2017 17.54
+2
Nimaš prav, dokler bodo sodniki pripadniki političnih kast, toliko časa ne bo poštenega sojenja. Ta prvo je treba pomes z režimskimi sodniki tranzicijske levice
dušanktnik
14. 12. 2017 20.01
Politika nima druge izbire , kot da se meša v sodstvo.Vprašljivi so le motivi zakaj se meša.Pri nas so edini še bolj nedotakljivi kot politiki sodniki, kar pa ni nobena garancija za bolje opravljanje dela.Ta primer kaže na to , da tak način pelje v aroganco.