Voditelji članic EU so se zbrali v Talinu na neformalni večerji o prihodnosti Evrope, ki se je udeležuje tudi britanska premierka Theresa May, čeprav naj bi šlo za razpravo o prihodnosti unije brez Britanije.
Neformalna večerja poteka pod vtisom nemških volitev, ki so oslabile kanclerko Angelo Merkel in okrepile skrbi zaradi vzpona populizma, vizije francoskega predsednika Emmanuela Macrona za prihodnost ter ne preveč spodbudnih sporočil po koncu četrtega kroga pogajanj o brexitu. Negotovost po nemških volitvah sproža vprašanji, kolikšna je sploh moč nemško-francoskega motorja in kako uresničljive so velikopotezne napovedi o novem zagonu po volitvah v najvplivnejši članici unije.
Merklova in Macron sta imela pred večerjo dvostransko srečanje, pred katerim je Merklova v prvem vsebinskem odzivu na Macronov govor izpostavila, da druži Nemčijo in Francijo "široko strinjanje" glede reforme EU.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, ki bo vodil razpravo, je poskušal v pismu voditeljem pred večerjo postaviti okvir zanjo – dogovor na prvem vrhu brez Britanije pred letom dni v Bratislavi, ko so se osredotočili na migracije, varnost ter gospodarske in socialne teme, ker to državljane najbolj skrbi. V ospredje se lahko prebije niz konkretnih vprašanj, na primer napoteni delavci, odnosi s Turčijo, solidarnost v begunski krizi in prihodnost schengna, potem ko je Evropska komisija v sredo predlagala reformo, ki bo omogočila nadaljevanje notranja nadzora. Prav tako ne gre izključiti razprave o globljih vprašanjih o pripravljenosti na spremembe pogodb EU in institucionalni reformi. Gre skratka za preverjanja utripa eno leto po Bratislavi in po vrsti govorov o prihodnosti unije v minulem mesecu.
Slovenija v razpravi o prihodnosti Evrope zavzema stališče, da je treba od razprav preiti k odločitvam in se osredotočiti na konkretne rešitve v prid državljanom, da je unija skupaj močnejša, da so potrebni dialog in pametni kompromisi ter da se za nobeno ceno ne sme odstopati od temeljnih vrednot in načel EU. Poleg tega Slovenija zastopa prepričanje, da v uniji vladavina prava ni izbira, temveč obveza, kar je v govoru o stanju unije izpostavil tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ter izraža cilj, da ostane v najbolj povezanem delu unije.
Ta stališča bi na neformalni večerji zastopal premier Cerar, ki pa zaradi okvare vladnega letala potuje v Talin z redno letalsko povezavo in se bo udeležil le petkovega digitalnega vrha. Države na takšnih srečanjih ne more zastopati nihče drug kot voditelj.
Tusk na večerji pričakuje odprto, iskreno in neformalno izmenjavo mnenj, zato na mizi ne bo nobenih besedil, na koncu pa nobenih pisnih sklepov. Novinarske konference niso predvidene.
Večerji bo v petek sledilo celodnevno zasedanje, ki naj bi bilo povsem osredotočeno na digitalne teme. Namen gostiteljev je spodbuditi razvoj unije na tem področju, tako da si ta do leta 2025 zagotovi mesto v prvi digitalni ligi.
Čeprav uradno vsaj za zdaj ni predvidenih nobenih dvostranskih sestankov slovenskega premierja Cerarja, je ob robu zasedanja v Talinu pričakovati neformalne pogovore v povezavi z arbitražno odločbo o meji s Hrvaško.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.