Vladni predstavniki so na današnji proračunski seji imeli predlog za okoli petodstotno znižanje mase plač v javnem sektorju. Po besedah ministra za finance Janeza Šušteršiča je vlada v okviru proračuna tak ukrep tudi potrdila.
Pred sejo je sicer zunanji minister Karl Erjavec dejal, da se bo znižanju mase plač treba prilagoditi. Na ministrstvu za zunanje zadeve so po njegovih besedah doslej že odpustili pet ljudi. "Ne vem, kako lahko plačamo tak javni sektor, kot ga imamo. Vemo, da ga glede na gospodarsko in finančno stanje ni mogoče financirati," je bil oster Erjavec. Zato bo treba javni sektor "očitno racionalizirati".
Pri znižanju mase za plače gre za zmanjšanje števila zaposlenih na različne načine, je pojasnil. Po njegovih besedah imajo osebe, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev in ne želijo v pokoj, ljudi, ki so zaposleni za določen čas, pa "verjetno tudi slabe delavce v državni upravi. Verjetno niso vsi biseri". Ob špekulacijah, da obstaja "priročnik za lažje odpuščanje", pa je povedal, da naj bi neka navodila res obstajala.
'Odpuščanje bo še poglobilo recesijo'
"To pomeni, da je vlada popolnoma odgovorna za situacijo, v katero nas je pripeljala in jo zdaj rešuje tako, da bo na cesto metala učiteljice in učitelje," pa se je na Erjavčevo izjavo odzval glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj. Prepričan je, da od tega nihče ne bo imel nič in da iz tega ne bo nastalo nobeno delovno mesto. Bo pa poglobilo recesijo v naši državi, ki se že od februarja poglablja, je poudaril Štrukelj.
"To je politično floskularna izjava, začinjena z demagogijo," pa se je na Erjavčevo izjavo odzval sekretar Sindikata državnih organov Slovenije Drago Ščernjavič. Ob tem postavlja ministru vprašanje, kdo bo opravljal naloge in funkcije odpuščenih delavcev v javnem sektorju. "Ali bo potem zahteval analizo predpisov in postopkov, ki jih zaposleni opravljajo v državni upravi oziroma drugih delih javnega sektorja," se sprašuje Ščernjavič.
Pličanič: Cilj ni odpuščanje samo po sebi
Pravosodni minister Senko Pličanič pa je poudaril, da cilj ni odpuščanje samo, ampak sta cilj "racionalizacija in siceršnja reorganizacija javnega sektorja z namenom, da bi ta deloval boljše." Pravi, da pogosto sliši pripombe, da je javni sektor predrag in njegove storitve niso dovolj prijazne in kakovostne. "Do racionalizacije se da priti z različnimi vzvodi, ne le z znižanjem mase plač in znotraj tega spet ne samo z odpuščanjem. Zelo različne situacije in možnosti ukrepov so tako med resorji kot znotraj samih resorjev," poudarja Pličanič.
Pojasnjuje, da bodo na področju pravosodja predlagali sklop reform, s katerimi bodo nekatere pristojnosti z ministrstva prenesli na sodstvo. Pravi, da so se naloge v preteklosti precej podvajale in zato imajo na ožjem ministrstvu rezerve, ki se jim bo treba odpovedati.
'V javnem sektorju je še precej rezerv'
Če pa gledamo širše, je po njegovem mnenju v javnem sektorju še vedno precej rezerv. Na področju zdravstva je veliko manevrskega prostora pri boljši organizaciji dela, režijskih stroških in nižanju materialnih stroškov. Šolstvo in kultura sta drugačen primer. Pličanič pravi, da gre tu večina državnega denarja za plače in ne vidi veliko možnosti za drugačno racionalizacijo kot pri masi plač. Vendar tudi tu ne gre nujno za odpuščanje. Rezerv je veliko – tu so nadure, nagrade za povečano obremenitev, uspešnost in podobno, pojasnjuje minister.
"Tako na ministrstvu kot v širšem javnem sektorju je brez odpuščanja možno racionalizirati na področju informatike, pri ravnanju z nepremičninami, finančnem poslovanju, kjer se je v preteklosti slabo gospodarilo," še dodaja.
Pličanič poudarja, da velika večina javnih uslužbencev dela resno ter da odgovorno in marljivo opravlja svoje delo. Strinja se, da obstaja bojazen, da racionalizacija lahko zajame tudi dobre delavce.
"Če nekega procesa ni več, so nepotrebni pač vsi, ki so ga izvajali. Bomo pa poskušali oboje v čim večji meri nevtralizirati. Kakovostnih in marljivih kadrov tudi ni težko preusmeriti ali premestiti. Splošno izhodišče vseh naših prizadevanj pa je jasno: omogočiti mladim kot najbolj ogroženim na trgu dela na splošno čim več možnosti in naredili bomo vse, da mladi ne bodo na udaru. Hkrati bomo pa naredili vse, da racionalizacija ne bo pomenila odhoda dobrih, kakovostnih delavcev," poudarja minister Pličanič.
KOMENTARJI (391)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.