Predsednik DeSUS Karl Erjavec spoštuje odločitev ministrice za izobraževanje, znanost in šport Stanke Setnikar Cankar, ki je po objavi nekaterih njenih zaslužkov ponudila odstop s funkcije. "V teh težkih, zaostrenih pogojih bi zelo težko opravila dobra pogajanja s sindikati s takim bremenom, kot se ji v javnosti očita," meni Erjavec. "In očitno je tudi sama tako ocenila," je še dodal.
Po njegovih besedah bi bilo prav, da tudi predsednik vlade Miro Cerar, ki mu je Setnikar Cankarjeva ponudila odstop, spoštuje odločitev ministrice.
Na vprašanje, ali bi bilo treba tudi glede na visoke Cerarjeve prejemke iz naslova svetovalnih pogodb pripraviti sistemske spremembe, je Erjavec odgovoril, da težko ocenjuje, ali je treba kaj sistemsko spremeniti. "Jaz sem minister že deset let pa nimam nobenih problemov s temi avtorskimi pogodbami," je dejal. Kaj bo storil predsednik vlade, pa je njegova odločitev, še pravi Erjavec.
'Napako v sistemu je treba odpraviti'
Prvak SD Dejan Židan spoštuje ponujen odstop Setnikar Cankarjeve. Vendar opozarja, da bo napačen odziv, če se ministrico označi za grešnega kozla, saj je protikorupcijska komisija odkrila napako v sistemu, ki jo je treba odpraviti. Židan želi, da bi milijone, ki so izplačani na tak način, namenili zaposlitvam mladih.
Židan sicer podrobno ne pozna okoliščin, zaradi katerih je ministrica za izobraževanje ponudila odstop s funkcije. To je po njegovih besedah ministričina osebna odločitev, premier Cerar pa se mora sedaj odločiti, ali bo odstop sprejel ali ne, je v izjavi novinarjem pred koalicijskim vrhom dejal Židan.
Poudaril je sicer, da odstop ali neodstop ministrice ničesar ne reši. V SD opozarjajo, da imamo očitno v sistemu javnega šolstva sistemsko napako, ki omogoča, da so na dovoljen način izplačani milijoni. "Napak v sistemu pa se ne odpravlja tako, da se pojavi nekdo kot grešni kozel, vse ostalo pa gre naprej," je opozoril predsednik SD.
Komisija za preprečevanje korupcije je po njegovih besedah odkrila napako v sistemu, ki jo je treba odpraviti. Tako v SD pričakujejo, da se bo resorno ministrstvo poglobilo in predlagalo rešitve za odpravo teh anomalij, sicer bo to storila SD. Po mnenju te stranke je nekorektno, da se v javnem sistemu toliko denarja nameni za dodatno financiranje. Tudi zato, ker bi se po Židanovem prepričanju s tem denarjem lahko v javnem sektorju zaposlilo mnogo mladih ljudi, ki iščejo službo.
Sicer pa Židan premalo pozna okoliščine očitkov ministrici, da bi z gotovostjo lahko ocenil, ali je še primerna za opravljanje takšne funkcije oz. ali mora Cerar sprejeti njen odstop, je pojasnil.
Poslanci SMC spoštujejo odločitev Setnikar Cankarjeve
V poslanski skupini SMC spoštujejo odločitev Setnikar Cankarjeve. Po besedah namestnice vodje poslanske skupine Lilijane Kozlovič ministrica najbolje ve, kaj se je dogajalo v času, preden je nastopila ministrsko funkcijo.
Glede na razkrite podatke ministrica sama ocenjuje, da bi ta položaj vplival na njeno delo na ministrstvu, še posebej zaradi tega, ker je na tem ministrstvu v tem trenutku treba izvesti kar nekaj pomembnih ukrepov, je dejala Kozlovičeva.
Na vprašanje, ali je sporno, da nekdo iz javnih sredstev toliko zasluži, je odvrnila, da je generalno to težko reči. Po njenih besedah kaže, da je bil sistem verjetno tak, da je bilo marsikaj dopustno. "Treba je preveriti in videti, kaj se v tem sistemu pravzaprav dogaja. Če pa prejme nekdo veliko več denarja v primerjavi s svojo plačo, je skoraj nedopustno," meni Kozlovičeva.
Glede zaslužkov predsednika vlade Cerarja, ki je prav tako služil ob delu, Kozlovičeva pravi, da mora vsak sam povedati in pojasniti svoj položaj. "Mislim, da se vnaprej ne moremo do nobene situacije kritično opredeliti," je dejala.
Novakova: Visoke in neverjetne številke
Predsednica NSi Ljudmila Novak ministrici Stanki Setnikar Cankar šteje v dobro, da je po objavi nekaterih njenih zaslužkov ponudila odstop. Upa pa, da bo predsednik vlade njen odstop tudi sprejel. Po besedah Novakove je sicer tudi čas, da prevetrijo slovensko zakonodajo na tem področju, da v prihodnosti do takšnih primerov ne bo več prihajalo.
"Vendarle so številke tako visoke in neverjetne, da bi to lahko obremenjevalo delo vlade in metalo slabo luč na vlado tudi v prihodnje," je pojasnila Novakova. Kot pravi, se sprašuje, "kako si lahko nekdo poleg osnovne plače, ki najbrž ni najnižja, še dodatno izplačuje tako visoke honorarje iz javnih sredstev, kakšno svetovanje je to lahko za tako visoke honorarje".
Po njenih besedah je sicer zdaj tudi čas, da se prevetri zakonodaja. "V času, ko moramo stiskati na vseh straneh in varčevati, ko je veliko mladih raziskovalcev brez služb, ko morajo odhajati v tujino, ko za njih tukaj ni zaposlitve, je treba prevetriti tudi kadre na univerzah, kjer bi se verjetno našlo marsikaj," še ocenjuje predsednica NSi.
Ob tem napoveduje, da bodo aktivno proučili predlog zakona o visokem šolstvu, ko bo pripravljen, in predlagali določene rešitve.
Glede podatkov o dodatnem delu predsednika vlade Mira Cerarja pa Novakova odgovarja, da je, kolikor ve, Cerar izstavljal račune. "Tisti, ki račune plačuje, se pač mora s tem strinjati. Ali je bilo to zakonito ali ne, pa morajo ustrezne institucije proučiti," je dejala.
Bratuškova: Tudi Cerar ima en majhen problemček prav z zelo podobnimi stvarmi
Predsednica ZaAB Alenka Bratušek je poudarila, da gre za javna sredstva, zato je prav, da se porabniki razkrijejo. Po njenem mnenju se ob tem ne sme govoriti o kakršnem koli sramotilnem stebru. Dodaja pa, da ima podoben problem tudi premier Cerar.
Ob nedavni objavi zneskov, ki so jih subjekti javnega sektorja izplačali fizičnim osebam, Bratuškova ugotavlja, da je tega očitno največ v visokem šolstvu. "Ob tem, ko je v šolstvu praktično par let zaporedoma ves čas na tapeti varčevanje, je po moji oceni nedopustno ne samo ravnanje ministrice, ampak tudi ostalih, ki so poleg svoje plače služili praktično še eno ali dve zraven," je dejala Bratuškova.
Po njenih besedah se je moramo tudi vprašati, "kako je ob rednem delovnem času to sploh mogoče oziroma kaj v rednem času profesorji pravzaprav na fakultetah sploh naredijo". Bratuškova je prepričana, da je na tem področju potrebna sprememba zakonodaje.
Kot poudarja, gre za javni denar, zato se o kakršnem koli sramotilnem stebru, ki ga je omenila ministrica, ne sme govoriti. Po besedah Bratuškove gre za enormne zneske. Ob tem pa je spomnila, da v koaliciji niso bili pripravljeni podpreti amandmaja za področje šolstva v višini štirih milijonov evrov, aplikacija protikorupcijske komisije pa je pokazala, da so že v letošnjem letu izplačali tolikšen znesek samo za avtorske pogodbe.
Kar se tiče ponujenega odstopa, je po besedah Bratuškove na vrsti premier Cerar, da se odloči, ali bo sprejel odstop ali ne. "Ampak mislim, da ima tudi sam en majhen problemček prav z zelo podobnimi stvarmi. Tako da se bo moral jasno opredeliti do tega, ali je to dopustno," je dejala Bratuškova.
Janša: Setnikar Cankarjeva odstopila, Klemenčič ostaja
Prvak SDS Janez Janša je ob odločitvi Stanke Setnikar Cankar, da po objavi nekaterih zaslužkov premierju ponudi odstop, zapisal, da je ministrica odstopila, pravosodni minister Goran Klemenčič pa ostaja. Kot piše Janša, lahko v slovenski vladi minister krši ustavo, ne sme pa "iz državnih jasli pokasirati več kot Miro Cerar".
Navedeni odziv je Janša zapisal na družbenem omrežju Twitter, sicer pa v SDS danes izjav glede ponujenega odstopa ministrice za izobraževanje, znanost in šport niso dajali. Janša je Setnikar Cankarjevo v odzivu primerjal s Klemenčičem, ki so ga v SDS sicer tudi pozvali k odstopu.
ZL: Cerar naj sprejme ponujeni odstop
V ZL premierja Cerarja pozivajo, da sprejme ponujeni odstop Stanke Setnikar Cankar, za katerega se je odločila po objavi nekaterih zaslužkov, in uveljavi svoje deklarirane kadrovske standarde morale, etike in integritete. Če tega ne stori, nameravajo izkoristiti vsa politična sredstva, tudi interpelacijo, pravi poslanec Miha Kordiš.
Kordiš je dejal, da so v zadnjih nekaj mesecih lahko videli, da morala, etika in integriteta za Cerarja v resnici pomenijo politiko hipokrizije.
Po njegovih besedah je v luči gospodarske krize zadnjih nekaj vlad zelo poseglo na področje socialne države, med drugim tudi na področje kakovostnega zdravstva in šolstva. "In ravno visoko šolstvo je bilo tisto, ki je prestreglo najhujši udarec in je plačalo najvišjo ceno," ocenjuje Kordiš.
Ob tem je spomnil, da je vlada v zadnji polovici leta "želela vzeti učno pomoč najšibkejšim, zrezali so sredstva perspektivnega razvoja na področju znanosti in raziskovanja ter za mlade raziskovalce". Iztočnice za pripravo novega zakona o visokem šolstvu pa, kot je navedel Kordiš, vključujejo tudi prenašanje finančnega bremena stroška študija na študente in njihove družine.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.