Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri je dejal, da poslanska skupina odločitev predsednika stranke Gregorja Golobiča, ki je danes napovedal, da bo po referendumu odstopil z ministrskega položaja, razume. "To je izraz doslednega dejanja po tistem, ko je že predlagal odstop vseh treh političnih veljakov. Od tistega trenutka ni bilo poti nazaj. Gregor Golobič ni 'blefiral' in danes je povedal nekaj, kar smo pravzaprav pričakovali," pravi in dodaja, da je to slednji storil na zelo odgovoren način. Kot je nadaljeval, se bo predsednik stranke vrnil v parlamentarne klopi in postal poslanec. "Ne izstopamo iz koalicije, razprava pa teče o tem, kako vidimo izhod iz nastale situacije, ali se da izboljšati stanje znotraj te koalicije ali bo potrebno ponuditi nekakšno dinamiko," je dejal.
Na vprašanje, kdaj bo odstopil, je Juri odgovoril, da tega ne vedo. "Domnevam, da bo potrebno v tem kritičnem času pred referendumom strniti vrste in delovati odgovorno," pravi in poudarja, da vlada ostane, le minister bo nato odstopil in postal poslanec. Kot še pravi, je bila odločitev za odstop individualna, ostali ministri pa, da se bodo odločali sami. "Ni nobene računice in kalkulacije. Odstop je dosledna posledica našega predloga, da odstopijo in da znotraj te koalicije omogočimo temeljito rekonstrukcijo vrha vlade. To je bil namen. Ker se s strani ostalih partnerjev to ni zgodilo, se je Gregor Golobič za to potezo odločil sam," je še dejal. Na vprašanje, ali pričakuje, da bosta odstopila tudi Kresalova in Pahor, je odgovoril, da ne. "Z njimi bo potrebno sodelovati odgovorno, vsaj do izpeljave tega velikega projekta, ki se imenuje pokojninska reforma."
Tudi po mnenju predsednika DZ in člana Zares Pavla Gantarja je šlo za predvsem osebno, etično potezo, ki je bila edina možna, zato jo podpira in meni, da je vredna zgledov v politiki. Golobič je po njegovi oceni storil prav, saj je odstop predlagal tudi drugima dvema predsednikom koalicijskih strank. "Ker sta odstop zavrnila, je to, jasno, sam kot zgled moral storiti," dodaja.
Le poslanka Zaresa Cveta Zalokar Oražem meni, da je bilo za tako odločitev že več primernejših priložnosti. Trenutno pa se ji zdi, da z vidika pokojninske reforme ta odločitev ni bila sprejeta ob pravem času. Če se bo Golobič res vrnil v poslanske klopi, bo tam zamenjal prav njo. Včeraj pa je bila kritična do njegovega dela v stranki.
Dejala je, da se ne strinja z načinom, kako Gregor Golobič vodi stranko Zares. Pozvala ga je, naj razmisli o odstopu. V stranki imajo različna stališča tudi do predloga ustavnih sprememb, ki bi olajšale razpis predčasnih volitev. Zalokar Oražmova je poudarila, da ima drugačna stališča od stranke v številnih vprašanjih. "Ne strinjam se z načinom vodenja in nekaterimi stališči. Predvsem menim, da bi moral naš predsednik razmisliti, ali je v tem trenutku še primeren kandidat za predsednika stranke," je poudarila.
SD: Ravnati moramo odgovorno
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer opozarja, da se morajo do pokojninske reforme vsi skupaj obnašati odgovorno, zato upa, da bo tako ravnal tudi Golobič. Po 5. juniju pa so vse opcije odprte, pravi Kumer in dodaja, da je ena od njih tudi Golobičev odstop. Kumer sicer ne verjame, da se bo predsednik Zaresa vrnil v poslanske klopi, saj tega doslej ni storil še noben minister.
Erjavec: To je še en korak k razpadu vlade
Karel Erjavec, predsednik stranke DeSUS, ta je po ponedeljkovem odstopu njene ministrice Duše Trobec Bučan napovedala izstop iz koalicije, je dejal, da je Golobičeva napoved nadaljnji korak k razpadu vlade, če odstopi minister za visoko šolstvo, ki je hkrati predsednik koalicijske stranke. Njegova selitev v državni zbor pomeni, da se je začel razkroj vlade. Podpira pobudo, ki jo je dal predsednik Türk, da je edina prava rešitev, da se po referendumu o pokojninski reformi, ki bo po njegovem prepričanju padla, začnejo pogovori za predčasne volitve. Predsednika države je ob tem pozval, naj po referendumu skliče predsednike parlamentarnih strank, "da se dogovorimo, kako bi po najkrajši poti prišli do predčasnih volitev".
LDS: Najbolj pomembna je pokojninska reforma
Vodja poslancev LDS Borut Sajovic pa pravi, da Golobič razlogov za odstop še ni pojasnil. Predvsem pa se mu zdi bistveno, da koalicija vztraja pri pokojninski reformi do referenduma, zato "LDS zagotovo vztraja na tej barki". V LDS se sicer še niso opredelili do pobude Golobiča za odstop vseh treh predsednikov koalicijskih strank z ministrskih mest, je pa bilo po besedah Sajovica jasno sporočilo premierja Pahorja, da bo vztrajal do referenduma.
Predsednica LDS Katarina Kresal pa je v sporočilu za javnost zapisala, da je za LDS sprejem pokojninske reforme absolutna prioriteta in to bo tudi fokus njihovega delovanja do 5. junija. "V raznih licitacijah o usodi te vlade zato ne bomo sodelovali, niti jih ne bomo komentirali, saj v tem času noben politični scenarij ni izvedljiv," je zapisala.
SLS vztraja pri predčasnih volitvah
"Vse, kar lahko rečem, je: predčasne volitve so edina rešitev," je bil glede dogajanja v koaliciji kratek predsednik SLS Radovan Žerjav. Predčasne volitve podpira tudi SDS, ki pa Golobičeve odločitve ne podpira.
Jelinčič bi prej pričakoval odstop Kresalove
Predsednik SNS Zmago Jelinčič odločitev Golobiča pozdravlja, po njegovem mnenju pa to kaže na to, da je vlada v bistveno hujši krizi, kot je bilo videti. "Človek bi pa pričakoval, da bo še pred njim odstopila ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, ki je pravzaprav v veliki meri največji krivec za to, kar se zdaj dogaja v vladi," je dodal. Jelinčič Kresalovi očita uvajanje policijske države, uvajanje represije nad ljudmi, uvajanje pritiska na vsakem koraku, "predvsem pa popolno nekredibilnost, ki jo kaže v svojem vpletanju v privatne zadeve, v policijske zadeve in v preiskovalne zadeve".
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.