Minister za obrambo Karl Erjavec, kapitan fregate Andrej Androjna in poveljnik Civilne zaščite Miran Bogataj so zadovoljni s predvidenim nakupom ruske večnamenske patruljne ladje Svetljak, saj bo le-ta primerna tudi za naloge zaščite in reševanja.
Erjavec, ki je v četrtek podpisal pogodbo o zaprtju klirinškega dolga, je zatrdil, da je soglasje k podpisu sprejela tudi vlada. Kot je pojasnil, je Rusija pogojevala, da se dolg zapre z nakupi vojaške opreme. Obstajale so tri možnosti - nakup raket za protizračno obrambo, večnamenske ladje ali transportnega letala. Po pogovoru z rusko stranjo so ugotovili, da z letalom "ni bilo mogoče zapreti dolga, saj letala, ki bi ustrezalo potrebam Slovenske vojske (SV), Rusi nimajo."

S tem nakupom bodo po besedah Erjavca zagotovili možnost 24-urnega udejstvovanja. "Ne gre za vojaško ladjo, ampak za ladjo tipa obalne straže, ki je večnamenska," je poudaril in povedal, da bo ladja stala 34,9 milijona dolarjev, ta znesek pa bo v celoti pokril klirinški dolg. Doplačati bo treba 3,2 milijona evrov za nakup sistema upravljanja z oborožitvenimi sistemi, za usposabljanje ter za nakup municije.
Kje bo ladja privezana?
Po besedah kapitana fregate Androjna gre za visoko zmogljivo plovilo, ki se prilagaja različnim potrebam in je oboroženo z najsodobnejšo ladijsko oborožitvijo. Posadka bo štela 24 oseb, od tega štiri častnike, štiri višje podčastnike ter 16 nižjih podčastnikov in mornarjev. Njene naloge pa bodo med drugim obramba obale, akvatorija in obalne infrastrukture, izvajanje nadzora akvatorija in vojnega režima plovbe ter zavarovanje pomorskih komunikacij in infrastrukture.
Na področju zaščite in reševanja je ladja primerna za delovanje s civilnimi strukturami v zaščiti, reševanju in pomoči na morju in priobalju v vseh primerih, tudi v primerih večjih pomorskih nesreč ali ob onesnaženju morja, je dejal Androjna. Uporabna bo tudi za reševanje iz morja in gašenje morebitnih požarov. Gradnja ladje bo trajala 18 mesecev. Sicer pa gre za popolnoma novo plovilo, katerega življenjski ciklus je 20 ali 30 let, lahko pa celo več. Zagonski stroški so po njegovih besedah nizki, vzdrževanje pa bo stalo okoli enega odstotka vrednosti plovila.
S privezom bodo težave, priznavajo, a bo to predvidoma rešeno v okviru tretjega pomola.
Obalna straža namesto ruske topnjače
Poslanska skupina Zares je ob tem presenečena in ministra Erjavca sprašuje, kdaj je 50-metrska ruska topnjača postala večnamensko plovilo in kdo je v imenu vlade pogodbo podpisal. "Kot kaže se minister iz spornega posla z nakupom Patrij ni ničesar naučil, saj je še pred časom v parlamentu zagotavljal, da bo od nabave odstopil,“ so zapisali.
V Zares so ministra in vlado vse od novembra lani pozivali, naj se nabavi odreče, ker so bili prepričani, da bi bilo mogoče podobno plovilo kupiti kje drugje bistveno ceneje. Cena takšnega plovila bi bila namreč po ministrovih besedah glede na pogajanja 34,9 milijona dolarjev, pri čemer bi glede na višino dolga država morala za nakup ladje odšteti še 12,5 milijona dolarjev in to iz državnega proračuna.
"Iz ministrovih navedb je razvidno, da zgolj z nakupom ladje klirinškega dolga ne bomo zaprli, ampak bomo morali za ladjo celo doplačati iz državnega proračuna. To pa še ni vse - slovenski davkoplačevalci bodo morali dodati še okoli štiri milijone evrov za posodobitve oborožitve na ladji. Cena, ki jo namerava za plovilo prispevati Slovenija, za polovico presega ceno primerljivih plovil," so zapisali.
Prepričani so tudi, da se bo čez čas izkazalo, da smo nabavili nekaj, česar ne potrebujemo, kar s tehničnega vidika ni optimalno in kar smo dvakrat preplačali.
Slovenija po njihovem mnenju ne potrebuje vojaške ladje in pomorskih vojaških enot, ki bi branile našo suverenost na morju, temveč pravo večnamensko ladjo, ki bi bila uporabna za različne operacije, tudi s področja zaščite in reševanja. "Zato vlado pozivamo, naj razmisli o ustanovitvi obalne straže. Večina pomorskih držav ima namreč na različen način organizirane obalne straže, vsem pa je skupno, da je njihov glavni namen racionalno opravljanje nalog, povezanih z varnostjo plovbe, varovanjem teritorialnih voda in interesov v ekonomskih ("ekoloških") conah itd."
Minister Erjavec je na očitke, da naj bi nekatere države enako ladjo dobile za nižjo ceno, že odgovoril, da so to preverili in podatek ne drži.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.