Slovenija

EKSKLUZIVNO: 'Ko je začelo tresti, smo gledali televizijo'

Ljubljana, 25. 03. 2011 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Špela Zupan/Blaž Garbajs
Komentarji
52

"Nimaš se kam prijeti. Nemočen si," je Slovenka Mirjam Čuk Moishi na domačih tleh opisala občutke ob katastrofalnem potresu na Japonskem. Ocenjuje, da bo Japonska potrebovala dobrih deset let, da se pobere.

Japonska ima dnevno 400 potresov, od tega jih ljudje čutijo četrtino. Ker je potres nekaj običajnega, imajo večkrat vaje za primer potresa. ''Enkrat sem šla s sinom pred trgovino, kjer je bila soba, kjer smo lahko začutili, kakšen je potres osme stopnje.'' Ob priselitvi v neko sosesko, dajo celo pisna navodila, kako ravnati ob potresu, kje je zaklonišče. Redne vaje imajo tudi v šolah, pisarnah in drugje. Družine tudi dobijo eno čelado, na voljo so kompleti nujnega živeža z vodo, rižem v primeru pomanjkanja. Zelo izdelan imajo tudi sistem obveščanja.

Katastrofalni potres na Japonskem je bil v petek, 11. marca, ob 14.46. Ko je prvič streslo, je Slovenka Mirjam Čuk Moishi gledala televizijo z možem in otrokom v domači hiši v Saitami. Zaslišali so alarm. ''Ponavadi strese približno 60 sekund za žariščem in tudi tokrat je bilo tako.'' Takoj je občutila, da gre za močnejši potres. ''Če je tretje ali četrte stopnje, se ne obremenjujemo preveč. Tokrat pa je kar treslo v valovih, v sunkih. Takrat je mož rekel, da zgleda resno.'' Na hitro so se oblekli in odšli na prosto, kjer so pred hišo čakali na konec tresenja. Zunaj so bili sosedje, tudi večinoma nepripravljeni.

''Vse skupaj je trajalo več kot uro. Bilo je nevarno.'' Naokoli je pokalo, strah jo je bilo, da se bodo podrle hiše. Električni stebri so se močno tresli. ''Nimaš se kam prijeti. Nemočen si, res,'' je povedala. Spomni se, da je bil že v torek, 8. marca, potres četrte stopnje, ki je mogoče nakazoval nekaj hujšega. Žarišče potresa je bilo v Sendaju, približno 400 kilometrov od Saitame. V epicentru je bila moč potresa devet, pri njih pa šest. ''Tudi pri šestici nas je močno treslo, potresa devete stopnje pa ne bi rada izkusila.''

Ko se je dokončno umirilo, so šli najprej v hišo. Rože in druge stvari so bile na tleh, vendar večje škode ni bilo. Zatem so preverili, kako je s sosedi, ponekod so imeli počene stene. Nato so stopili v stik s prijatelji in svojci v Sloveniji. Na televiziji je pisalo, kje je bil epicenter, kje je bilo najhujše in kje je nevarnost cunamijev. ''Saitama ni ob morju, zato nas ni skrbelo.'' Se je pa spraševala, kdaj bo še treslo, čeprav je navajena potresov tretje, četrte stopnje. ''A ko enkrat tako strese, je večji strah pred popotresnimi sunki,'' ki so bili zvečer, ko se je vse umirilo in so legli k počitku. ''Nisem vedela, ali naj tečemo ven ali naj počakamo, da mine.''

Dvodnevno opozorilo pred cunamiji

Oblasti so se hitro odzvale. Takoj so izdali opozorilo pred cunamiji, ki je trajalo kar dva dni. ''Ko je potres in se začne morje umikati, ima posameznik približno 20 minut časa za umik v notranjost, odvisno od velikosti. Tokrat je bilo več valov. Možno je, da prvi val ni uničevalni, so manjši, šele nato lahko pride največji val,'' zato je negotovost trajala dlje časa. Ko so cunamiji dosegli obalo, so bili na najbolj prizadetih območjih daljni moževi sorodniki in nekateri prijatelji. Na srečo ne živijo ob obali, temveč so malo višje, tako da pri njih ni bilo hujšega.

Zaradi jedrske elektrarne Fukušima, ki je približno 200 kilometrov oddaljena od Saitame, so začeli opozarjati dan po potresu in prvi eksploziji ob belem prahu. ''Premier je odgovoren za 130 milijonov ljudi in ne more izjaviti, naj ljudje bežijo, ker je nevarno. Odzval se je mirno. Problem je bil bolj v podjetju, ki upravlja jedrsko elektrarno, kjer so sprva zatrjevali, da ni nevarnosti kljub belemu dimu. Mogoče še sami niso vedeli, za kaj gre.'' Vendar se na območju Saitame takrat s Fukušimo vsaj tri dni po potresu niso ukvarjali, bolj so jih skrbeli popotresni sunki. ''Pravzaprav se je mednarodna javnost bolj ukvarjala s Fukušimo kot Japonci sami.''

Mirjam Čuk Moishi je kot študentka odšla na Japonsko pred šestimi leti. V Sloveniji je doštudirala književnost in japonologijo. V deželo vzhajajočega sonca jo je vlekla ljubezen do japonske književnosti in lani je opravila magisterij.
Mirjam Čuk Moishi je kot študentka odšla na Japonsko pred šestimi leti. V Sloveniji je doštudirala književnost in japonologijo. V deželo vzhajajočega sonca jo je vlekla ljubezen do japonske književnosti in lani je opravila magisterij. FOTO: Blaž Garbajs
Po potresu so bile pretrgane telefonske povezave, splet pa je vseskozi delal. ''Sestri sem po Facebooku sporočila, da smo v redu, telefoni pa so bili mrtvi. Sploh se ni dalo klicati ven, ne s stacionarnih ne z mobilnih telefonov.''
Po potresu so bile pretrgane telefonske povezave, splet pa je vseskozi delal. ''Sestri sem po Facebooku sporočila, da smo v redu, telefoni pa so bili mrtvi. Sploh se ni dalo klicati ven, ne s stacionarnih ne z mobilnih telefonov.'' FOTO: Blaž Garbajs
V prvem tednu po potresu so imeli en popotresni sunek pete stopnje na dan. Trajali so manj kot minuto, vendar je bilo še dlje časa čutiti valovanje, ''kot bi bil na ladji''.

Po potresu so bile zaprte šole, omejen je bil promet, trgovinske police so se praznile, izklapljali so elektriko. ''Ljudje so govorili, da je vse v redu, češ, saj bo, vendar so bile trgovine kmalu prazne. Sčasoma se je začutila manjša panika.'' Ker se je govorilo o redukciji elektrike, ki je ključnega pomena pri kuhanju in peki, so najprej pošli kruh in instant izdelki. Zaloge so hitro izginjale tudi zaradi omejene dobave in omejitev prometa. Zaradi dobro razvitega kmetijstva v njihovi prefekturi so imeli dovolj sadja in zelenjave, slišala pa je, da so imeli pomanjkanje v Tokiu, ki je bil vezan na dobavo s severa.

Postanek zaradi pomanjkanja goriva

V veliko pomoč ji je bilo slovensko veleposlaništvo, tudi pri nasvetu, naj se zaradi majhnega otroka raje vrne v Slovenijo. Če ne bi imela otroka, bi ostala na Japonskem. ''Zgleda sicer, kot da smo zbežali, ampak če se pa temu tako reče, se naj reče. Jaz sem šla zaradi otroka.'' Za odhod so se odločili v torek, 8. marca. Po rezervaciji letalskih vozovnic se je spomnila, da nima dovoljenja za vrnitev na Japonsko. Tudi takrat so ji pomagali na slovenskem veleposlaništvu, kjer so ji povedali, da lahko dokumente uredi na letališču, kar je tudi storila. V četrtek, 10. marca, so se vkrcali na letalo. Let je bil štiri ure daljši zaradi postanka v Hongkongu za dotočitev goriva, ki ga na Japonskem primanjkuje.

Tudi vi lahko pomagate

Mirjam Čuk Moishi meni, da bo najtežje za Japonce – državno gledano – umiritev razmer v Fukušimi. ''Mislim, da bi morala Japonska razmisliti, kaj bo storila s 54 jedrskimi elektrarnami v državi.'' Na severu so zelo prizadeti tudi zaradi cunamijev. ''Stvari se da nadomestiti, duševno trpljenje pa je težje odpraviti. Menim, da bo Japonska potrebovala dobrih deset let, da se pobere.''

Po potresu sicer ni bilo ropanja trgovin, ljudje so mirno stali v vrstah za vodo, medtem ko je v nekaterih državah po katastrofah zaznati kaos in paniko. Mirjam Čuk Moishi pravi, da je vzrok v japonski kulturi. Po njenih besedah imajo čut do sočloveka, zanima jih, če se njihov bližnji, sosed ali znanec dobro počuti.

Kdaj se bodo vrnili na Japonsko, ne ve: ''Mogoče bi se lahko razmere vrnile v ustaljene tire čez tri mesece, mogoče pa bomo tukaj čez poletje.''
Kdaj se bodo vrnili na Japonsko, ne ve: ''Mogoče bi se lahko razmere vrnile v ustaljene tire čez tri mesece, mogoče pa bomo tukaj čez poletje.'' FOTO: Blaž Garbajs
Japonci ob potresu mirno sedijo. Če dlje časa trese, si rečejo, da bo verjetno močnejši. Na plano gredo ob daljšem tresenju. Mirjam Čuk Moishi

Pravi, da na severovzhodu potrebujejo osnovna zdravila, za sladkorno bolezen. Pred dnevi je v začasnih zavetiščih izbruhnila gripa, nekaj starejših je umrlo. Potrebujejo tople odeje, blazine, saj je mraz. Težave bodo imeli tudi prebivalci, ki so jih evakuirali zaradi Fukušime, ''ker bodo verjetno doživljali, da so manjvredni, kot je bilo po atomskih vojnah po drugi svetovni vojni''. Na območjih, kjer so ostali brez domov, so začeli postavljati bivalne zabojnike. ''Ljudje se bodo pobrali, o tem ni dvoma, psihološko pa se mi zdi to zelo težka stvar,'' je poudarila.

Vsi, ki bi želeli pomagati prizadetim v potresu na Japonskem, lahko svoj prispevek posredujejo na:

- Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, 02140-0015556761, Namen: Japonska, Sklic: 00 6270. Zbrana pomoč bo prizadetim posredovana preko Caritas Internationalis.
- Rdeči križ Slovenije na tekoči račun 03100-1111122296, referenca oziroma sklic 00 937047, s plačilnim nalogom BN 02, pripis 'Potres Japonska'. Zbrana sredstva bodo nakazali Mednarodni federaciji društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca za izvajanje programov pomoči.
- Pomoč za malčke, ki jih je prizadela tragedija na Japonskem, zbira tudi POP TV. Podatki za nakazilo v dobrodelne namene: POP TV d.o.o. Kranjčeva 261251 Ljubljana TRR: SI56 0292 2005 2254 477 Sklic: 00 1313 Namen: Za Japonsko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

la.la.la
26. 03. 2011 14.21
Tukaj ni point v tem ali nam je simpatična ali ne. Gre za to, da je ravnala prav da je šla, ker je pač imela kam iti. In vsi, ki pljuvate po njej zaradi tega, se mal zamislite, kaj bi naredili vi. A vi bi pa kar čakali,čeprav bi imeli možnost oditi???..... Sploh pa ni bila edina, ki je odšla iz Japonske, je pa ena redkih, ki se je medijsko izpostavila.
Tanja321
26. 03. 2011 03.20
"Prosim kopirajte to, in če vam admin to izbriše kopriajte še 2x." Seveda vam bo zbrisu, temu vašmu "sestavku" se reče SPAM, i*****. Ker mate, jao. "Ni pravice govora", phh. "Čudaški admin", še večji phhh. "Frendiinporn", še dvakrat večji phh. In nakonc še neka "samovšečnost". Kdo vam je to pisu, 10-letni otrok? Verjetno ..
satan_SLO
25. 03. 2011 23.24
kaj sploh dela tam????tu bi ostala (stavbe so cele,drzava pa se je podrla ze dolgo nazaj)saj na koncu sploh ni niti tako slabo:))))))
fas231
25. 03. 2011 22.47
-1
Men je tud Mirjam zlo simpatična ;)
prejca
25. 03. 2011 21.45
Japonska bo potrebovala 10let, da se pobere od cunamija. Sloveniji pa ni več pomoči od te vlade.
DeepChicken
25. 03. 2011 20.39
thumbs up, če vam je Mirjam simpatična :)
hotchilipoper
25. 03. 2011 19.18
spet je rdečemu križu zmanjkal denarja,pa fehtajo zase,ne pa za uboge Japonce
Tonček Balonček
25. 03. 2011 18.22
+1
Jaz bom pa Japoncem pomagal tako, da bom kupil en SONY TV z dvometrsko diagonalo, kjer se bodo te elektarne videl v vseh razsežnostih!
volek
25. 03. 2011 15.42
Jaz sem bil pa ravno na stranišču. Glih sem hotel splakniti školjko je pa začelo tresti.
Belissima
25. 03. 2011 14.50
DarhVader Verjetno ostali nimajo možnosti "ubežati" v Slovenijo ali kam drugam. Mislim da bi na njenem mestu ti storil enako - seveda daleč od situacije je lahko biti pogumen in pameten :)
85391
25. 03. 2011 13.00
Japonci so izredno priden in delaven narod in moje mnenje je, da bodo ta od cunamija porušena mesta v treh letih tako poštimali, da bo vse spet tako, kot da se ni nič zgodilo. Kar se tiče Fokušime pa verjamem, da se bo prava razsežnost škode še pokazala.
unpoli
25. 03. 2011 12.53
* ste vi pokvarjeni....kaj vi pišete? sramota, isti ste k politiki...samo na kladanje vas je...ko ali če se bo v slo kej tazga zgodil grem stavit, da boste ta prvi zbrisal...ovce
OMG..
25. 03. 2011 12.10
KI SI JE TE JAPANCA NAŠLA
Tonček Balonček
25. 03. 2011 12.02
A ta "japonologinja" pa priporoča Karitas? Kolikor vem, je ta plemenita organizacija pod hipoteko!
DarhVader
25. 03. 2011 11.58
@ robetosss že res, samo kaj bi bilo či bi vsi japonci tako razmišljali? Saj mene nerabijo jih je itak 130 milijonov... Kaj ko kakšna katastrofa prizandene Slovenijo, bom jaz tudi tako mislil saj vas je 2 milijonov mene nerabite pa bom šel v drugo državo
Tomaks
25. 03. 2011 11.28
DarhVader če bi bil tam SCT potem ne bi imela potres in tsunami kaj za rušit.
robetosss
25. 03. 2011 11.15
@LEGIONER 130 milijonov je Japoncev, tak da več kot dovolj, da ne rabi ona tam pomagat...Vrnila pa se je zaradi družine, predvidevam da predvsem zaradi zdravja otrok in to je LOGIČNO, a se ti ne zdi? Eni majo celo radi svoje otroke ne boš verjel...verjetno ne poznaš občutka, ko si nafilan z vsemi možnimi fobijami....
winniewitch
25. 03. 2011 10.40
res ste *... ja zihr jo vsi poznate da kr obsojate ane. itak da je bol da so tle zakaj bi se pa izpostavljal, če majo kam za it, drugi nimajo. sj ni pustila doma moža pa otroka lol. no sj jo bo izučl da ne daje intervjujev
santamaura
25. 03. 2011 10.22
Pri nas ni panike saj bo vlada prav kmalu sprejela zakon, da nam hiš ne smejo rušiti potresi ampak samo obrtniki
DarhVader
25. 03. 2011 10.19
-1
bravo LEGIONER ženska in njena familija nima hrbtenice. Ona je šla na boljše ( saj je fer ), ko pa pride do katastrofe tam pa jim obrneš hrbet in prideš najaz domov. In ne mi govorit, da je to naredila zaradi dojenčka, kolko jamponcev ima dojenča in so ostali in tam pomagajo?