Primer družine Vaskrsić, ki je ostala brez družinske hiše zaradi 124 evrov dolga, je dvignil ogromno prahu v naši državi. Očitno lahko zaradi tako nizkega zneska ostanete brez hiše, ki je vredna na tisoče in tisoče evrov. Le kako?
To so se očitno spraševali tudi v uradu varuhinje za človekove pravice. Kaj pravijo? "Menimo, da bi moralo biti zaradi zagotovitve načela enakosti pred zakonom tudi v izvršilnem postopku zagotovljeno uravnoteženo varstvo upnika, da z izvršbo doseže poplačilo svoje terjatve, in hkrati tudi varstvo dolžnika, da pri tem ni ogrožena njegova eksistenca. Ureditev, ki omogoča prodajo dolžnikove nepremičnine in zgolj zasleduje cilij, da se upniku v izvršilnem postopku omogoči, da pride do poplačila svoje terjatve, je sicer upravičena in legitimna. Menimo pa, da takšna ureditev v primerih, kot je izpostavljeni, ni v skladu z načelom sorazmernosti," so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da so v konkretnem primeru naredili poizvedbo v zvezi s postopki, a odgovore še čakajo.
Spomnimo, da je predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Anton Panjan v preteklih dneh na tiskovni konferenci dejal, da je bilo v omenjenem primeru postopanje okrajnega sodišča v Litiji povsem pravilno in zakonito.
Družina Vaskrsić se bo morala iz svoje hiše izseliti do 16. marca, omenjeni znesek pa so bili dolžni ljubljanskemu podjetju Vodovod-Kanalizacija.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.