Leto je mimo in spet smo dobili lestvico 100 najbogatejših Slovencev, ki jo sestavlja revija Manager. Prva na njej, zakonca Iza in Samo Login, imata pod palcem 617,2 milijona evrov, stoti ima 13,2 milijona. Vsi skupaj so vredni kar 4,5 milijarde evrov, največ, odkar je bila lestvica leta 2007 prvič objavljena.
To pa ni edini rekord. Prvič ima slovenska družina več kot pol milijarde evrov premoženja in prvič je povsem zasebno podjetje slovenskih ustanoviteljev vredno nad milijardo evrov. Govorimo o zakoncih Login in njunem podjetju Outfit7, ocenjenem na 1,1 milijarde. Več kot milijardo premoženja imajo v Sloveniji le še Krka, Dars in HSE.
A uvrstitev Ize in Sama Login čudi, lani sta namreč pojasnjevala, da sta svoj delež trajno podarila dobrodelni fundaciji s sedežem v Liechtensteinu. Pri reviji Manager so kljub temu upoštevali,d a je delež še vedno njun. Zakaj, je za oddajo Preverjeno pojasnila nekdanja urednica lestvice 100 najbogatejših Slovencev Bojana Humar. "Prenos tega deleža, o katerem govorita, iz registrov še ni razviden. Ker tudi sama nista dala zelo jasnih informacij o naravi te fundacije in ker fundacije z imenom, ki ga onadva navajata, nismo dobili v nobenem registru."
Poleg Loginovih je na lestvici še šest solastnikov Outfita7, dva sta med deseterico najbogatejših.
Na drugo mesto je po treh letih zdrsnil Sandi Češko, ki priznava: "Zaspali smo na lovorikah." 20 let smo vsako leto imeli dvomestno rast, lani pa tega ni bilo, pravi.
Človek, ki ima globalni imperij in zaposluje 7000 ljudi, od tega 600 v Sloveniji, si v službi kavo ali čaj pripravlja sam. tajnice namreč nima. Če jo bom imel jaz, jo bodo hoteli še drugi in temu potem ni konca, pravi. "Vse hotele, letala si urejam prek interneta, ker je to bolj enostavno, Če je med mano in letalom še tajnica vmes, to samo pomeni, da ti vzame več časa in večja je možnost napak," je za Preverjeno pojasnil to za marsikoga presenetljivo odločitev.
Novincev je na lestvici kar nekaj, med zanimivimi je Blaž Miklavčič. Pred leti je bil direktor Slovenskih železnic, danes je večinski lastnik gradbenega podjetja GH Holding, s katerim se gradbeništvo vrača na lestvico najbogatejših. S 15,8 milijona evrov zaseda 81. mesto. "Številka je enormna, jaz sem bil presenečen, še zdaleč ne more biti tako velika," je komentiral ta podatek.
In kako mu je uspelo? Pridobival je posle na železnici, njegov je projekt gradnje planiške velikanke, prve bioplinarne na Hrvaškem, sodeloval je pri gradnji hidroelektrarn v Bosni, zdaj dokončuje gradnjo mariborske urgence, zaradi katere nad njim visi sum kartelnega dogovarjanja.
"Če imaš čas, če imaš idejo, lahko začneš globalno poslovati globalno praktično od doma. Tako kot sva midva začela v kleti," pa pravi 25-letni Nejc Kodrič, ki je skupaj s tri leta starejšim Damijanom Merlakom na 43. mestu lestvice. V samo treh letih sta postala milijonarja, danes imata 22,9 milijona evrov. Sta soustanovitelja družbe Bitstamp.net, obogatela sta z virtualnim denarjem bitcoin. "Najlažje si je to predstavljati kot neko borzo, kamor pride nekdo, ki bi rad prodal delnice, in nekdo, ki bo rad kupi delnice, mi pa smo orodje, ki mu to omogoča. Na to zaračunamo provizijo," je pojasnil in dodal, da so letos imeli za 3,55 milijard prometa. Krovno družbo imajo v Londonu, podjetji pa še v Sloveniji in Ameriki in kmalu tudi v Luksemburgu.
Analitiki so upoštevali deleže, ki jih imajo posamezniki v podjetjih, včasih vrednostne papirje, nepremičnine. Upoštevajo tudi dolgove, ne pa tudi osebnega premoženja, razen če ni zajeto v podjetju, ki ga vrednotijo. Prav tako ne morejo videti premoženja na bančnem računu.
Pa so na lestvici res najbogatejši? Humarjeva pravi, da odraža dejansko stanje, čeprav jim morda kdo tudi uide. Češko je v dvomih. "V Sloveniji se je veliko denarja privatiziralo na netransparenten način, to vemo, tu so poniknile milijarde, stotine milijonov vsako leto. Veliko denarja verjetno nekje je, najbrž tudi na kakšnem bančnem računu in to ni zabeleženo na teh lestvicah. Ti ljudje so najbrž daleč pred nami," je dejal.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.