Kot je znano, se pred leti z dogajanjem v Sazasu (gre za največjo kolektivno organizacijo za ščitenje avtorskih pravic pri nas) ukvarjala protikorupcijska komisija, na nepravilnosti je opozarjal takratni direktor urada za intelektualno lastnino Jurij Žurej, javno so na netransparentnost opozarjali nekateri člani Sazasa ... Bo država stopila na prste tudi drugim kolektivnim organizacijam?
Ali se denar, ki se v kolektivne organizacije steka iz gostinskih lokalov, frizerskih salonov, radiev, televizij ... deli pravilno? Ali imajo od tega res koristi tisti, ki bi jim morali imeti? Številni glasbeniki, s katerimi so v zadnjih tednih govorili ustvarjalci oddaje Epilog, trdijo, da ne in da gre za "državo v državi". Pred kamero si upajo o tem spregovoriti le redki, mnogi namreč pravijo, da se bojijo. Tudi številni slovenski novinarji razlagajo o prefinjenih oblikah pritiska, ki so jih bili deležni: od telefonskih klicev in množice popravkov do groženj s tožbami. Zaradi pritiskov je, kot pojasnjuje za Epilog, odstopila tudi zadnja direktorica Urada za intelektualno lastnino Vesna Stanković Juričić.
Postavlja se vprašanje, ali se je država končno odločila narediti red na področju kolektivnih organizacij. Stanje je trenutno kaotično. Kolektivne organizacije letno obrnejo več kot 15 milijonov evrov, številni sogovorniki pa opozarjajo na netransparentno delovanje, problem nepreglednega poslovanja in nesodelovanja z državo. Včeraj smo v oddaji 24UR že poročali, da je Urad za intelektualno lastnino prvič v zgodovini države zaradi večkratne kršitve zakonodaje sprožil postopek odvzema licence eni od kolektivnih organizacij. Gre za Aipo (zavod za uveljavljanje pravic avtorjev, izvajalcev in proizvajalcev avdiovizualnih del), ki naj denarja ne bi delila v skladu s pravili, Uradu naj ne bi želeli pojasniti stroškov svojega poslovanja in predložiti poslovne dokumentacije. V tem trenutku po naših podatkih ni izključeno, da ne bi država v naslednjih mesecih sprožila postopke za odvzem licence še pri kateri od kolektivnih organizacij, denimo Sazasu in IPF (Zavod za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov).
Se res dogaja genocid nad slovensko glasbo, kot trdijo nekateri glasbeniki?
KOMENTARJI (528)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.