V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarjajo, da predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu potrošnikov ukinja obvezno garancijo, ki predstavlja pomemben instrument varstva potrošnikov. Ob tem ZPS poziva gospodarsko ministrstvo, da podaljša nerazumno kratko obdobje za javno razpravo, Urad za varstvo potrošnikov pa, da skliče sestanek strokovnega sveta, na katerem se bodo obravnavale predlagane spremembe potrošniške zakonodaje v Sloveniji.
Predlog novele zakona o varstvu potrošnikov je korak nazaj, saj ukinja obvezno garancijo, ki predstavlja pomemben instrument varstva potrošnikov, je opozorila predsednica ZPS Breda Kutin.
Po 40 letih ukinjajo obvezno garancijo
Obvezna garancija za t. i. tehnično blago, ki je v Sloveniji uzakonjena že skoraj 40 let, zagotavlja potrošnikom in drugim kupcem, da bo proizvajalec ali prodajalec najpozneje v roku 45 dni brezplačno odpravil morebitne okvare na izdelku, če se pojavijo v določenem garancijskem roku, ali pa mora izdelek zamenjati z novim. Poleg tega je zagotovljeno servisiranje izdelkov, saj zakon določa obveznost organiziranja ustrezne servisne mreže in preskrbe z rezervnimi deli tudi določen čas po izteku obvezne garancije.
Kot opozarjajo na ZPS, je danes na trgu čedalje več izdelkov slabe kakovosti, ki posledično ekonomsko oškodujejo potrošnike, hkrati pa njihova slaba kakovost pomeni tudi potencialno nevarnost za zdravje in življenje potrošnikov, zato je obvezna garancija pomembna varovalka za potrošnike. Tudi statistika vprašanj oziroma pritožb potrošnikov, ki jih beležijo na ZPS, potrjuje, da so najpogostejši problemi pri odpravljanju okvar na izdelkih. Zato je predvidena popolna ukinitev obvezne garancije nerazumna, saj pomeni bistveno znižanje varstva potrošnikov.
"Za brezhibno delovanje izdelka iz skupine t. i. tehničnega blaga je po sedanji zakonodaji odgovoren proizvajalec izdelka skupaj s prodajalcem. Kršitelje zakonodaje lahko kaznuje tržna inšpekcija. Po novem pa teh pravil ne bo več, trgovec ali proizvajalec se bo sam odločil, ali za svoj izdelek ponudi garancijo za brezhibno delovanje, za koliko časa in kako bo urejeno servisiranje izdelkov in zagotavljanje rezervnih delov. Tako se v kriznih časih na široko odpirajo vrata za prodajo nekakovostnih izdelkov," opozarja Kutinova.
Predlagane spremembe so v nasprotju s programom varstva potrošnikov na nacionalni in tudi evropski ravni, saj neposredno zmanjšujejo doseženo raven zaščite potrošnikov in znižujejo učinkovitost tržnega nadzora, ko odvzemajo pravno podlago za ukrepanje inšpekcijskih organov. Potrošniki bodo lahko svojo pravico do brezhibnega izdelka očitno uveljavljali le s tožbo na sodišču, če prodajalec ne bo prostovoljno odpravil okvare ali zamenjal izdelek.
"Ministrstvo se v obrazložitvi napačno sklicuje na zahtevo Evropske komisije o uskladitvi z direktivo o prodaji blaga in s tem povezanimi garancijami. Komisija ne zahteva ukinitve instituta obvezne garancije, temveč zgolj uskladitev zakona z direktivo v tistih določbah, ki urejajo prostovoljno garancijo, ki jo lahko za kateri koli izdelek ali storitev potrošniku obljubi prodajalec ali proizvajalec," pojasnjujejo v ZPS.
ZPS: Prekratko obdobje za javno razpravo
Ministrstvo za gospodarstvo se je za spremembo zakona odločilo brez ustrezne razprave na strokovnem svetu Urada RS za varstvo potrošnikov in brez posvetovanja z ZPS, čeprav ga k temu zavezuje nacionalni program varstva potrošnikov. Kot ugotavljajo v ZPS, je ministrstvo predvidelo samo 14-dnevno obdobje za javno razpravo, zato predlagajo, da se čas javne razprave podaljša najmanj do 15. januarja, v tem obdobju pa se tudi skliče srečanje strokovnega sveta Urada za varstvo potrošnikov.
Ministrstvo: Novela v skladu z evropsko zakonodajo
Z ministrstva za gospodarstvo so ločeno sporočili, da so predlagano novelo pripravili v skladu z evropsko zakonodajo in prakso na tem področju ter da v času javne obravnave pripomb zainteresirane javnosti ne komentirajo.
Če pa bodo po koncu javne razprave ugotovili, da je pripomb na predlagane rešitve veliko, bodo podaljšali čas javne obravnave in usklajevanja. Po končani javni obravnavi je po terminskem načrtu pred posredovanjem gradiva v medresorsko obravnavo predvidena tudi obravnava končnega predloga na seji strokovnega sveta Urada RS za varstvo potrošnikov.
KOMENTARJI (762)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.