Danes, 12. junija mineva 200 let od prve vožnje s kolesom. Baron Karl Drais, izumitelj kolesa, je na ta dan opravil z njim prvih osem kilometrov. Sicer se v zgodovini kolesarstva kot prvo 'kolo' omenja prevozno sredstvo, ki ga je izumil Francoz Comte de Sivrac. Uporabnik je ta izum porival z eno nogo, medtem ko je druga noga varno počivala na hrbtišču, katero je povezovalo obe kolesi. Sivrac je svojo iznajdbo poimenoval celerifere (ali hitroidoči po slovensko). A prvi viden napredek v razvoju je bil dosežen šele leta 1816, ko je baron temu izumu dodal še udoben sedež in vodljivo sprednje kolo. Zanimivo pa je, kako je prišel do te ideje.
Začetke kolesarjenja namreč povezujejo z izbruhom vulkana v Indoneziji leta 1815. Izbruh Mount Tambora je namreč povzročil eno najhujših katastrof v zgodovini človeštva. Zemljo so zaradi izbruha zajele ekstremne vremenske spremembe in leto 1816 je znano kot leto brez poletja. Po celem svetu in tudi v Evropi je zavladala lakota, saj so ljudje zaradi mraza ostali brez vseh svojih poljskih pridelkov in bili prisiljeni pojesti vse svoje domače živali. Med njimi so pojedli tudi konje, ki so v tistem času služili kot pomembno transportno sredstvo.
Nemški izumitelj Karl Drais je dolgo razmišljal, s čim in kako nadomestiti konje, da bi se ljudje kljub temu lahko premikali iz kraja v kraj in tako je izumil bicikel. Drais je ravno 12. junija 1817 opravil z njim svojo prvo vožnjo in prevozil celih osem kilometrov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.