Do napovedanega začetka zimska univerzijade v Mariboru nas loči skoraj okroglo leto dni, številni projekti pa kljub kratkemu roku roku še vedno visijo v zraku. Na občini so zato začeli razmišljati o planu B – javno-zasebnem partnerstvu.
Kot je povedal župan Franc Kangler, je to "zlata rezerva", v kolikor v naslednjih 14 dneh ne bi uspeli najti skupnega jezika z državo za financiranje štirih infrastrukturnih projektov – tekaškega poligona, cevovoda do njega, ledne dvorane in za preureditev dvorane Lukna.
Izvedba univerzijade je sicer še vedno ocenjena na 30 milijonov evrov; polovico bi potrebovali za organizacijo tekmovanj, polovico za investicije. Če bo država načrt v tem znesku podprla, kar Kangler tudi pričakuje, bo morala zagotoviti okoli 22 milijonov evrov. Še okoli osem bi jih črpali iz evropskih sredstev, Maribor pa je kot lastna sredstva že zagotovil zemljišča in stroške projektne dokumentacije. Kangler sicer verjame, da bo prihajajoča vlada imela več posluha za projekt, saj ga je Janez Janša ne nazadnje podprl že v času svojega prejšnjega mandata.
Kaj pa, če univerzijade ne bo?
Težava je tudi zagotavljanje ležišč. Univerza jih je lahko v mariborskih študentskih domovih ponudila zgolj 400, saj so dekani fakultet možnost preložitve izpitnih rokov za dva tedna soglasno zavrnili. Kangler je napovedal nov sestanek z vodstvom univerze, na katerem jih bo poskušal prepričati k nasprotnem.
V najslabšem primeru pa se mariborski župan ne izogiba niti možnosti odpovedi univerzijade. "Ta bo v Mariboru, sicer bom predlagal mestnemu svetu in državnemu zboru, da sprejmeta sklep, da univerzijade v Sloveniji ne bo. Odgovornost pa naj prevzamejo tisti, ki niso sledili temu, kar smo podpisali v Bruslju. Mestna občina je skupaj z organizacijskim komitejem storila vse, kar je bilo v naši moči. Nimamo pa vpliva na to, kaj je uvrščeno v državni proračun in kaj ne," je dejal.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.