Zaskrbljena mati, katere sin je v Sloveniji na spletu in v trgovini kupoval 'Salvio divinorum', je zapisala: ''Nismo si mislili, da je tako težavno ustaviti nekoga, ki prodaja ilegalne in zdravju škodljive snovi. Jasno je le, da si v Sloveniji malo ljudi prizadeva izničiti tako imenovani črni trg, je pa veliko podjetnikov, ki se ukvarjajo s promocijo in prodajo škodljivih ilegalnih substanc!'' Sprašuje se, kako je možno, da se prodajalca ilegalnih in zdravju škodljivih snovi v Sloveniji ne more takoj kaznovati. Opozarja, da se ji kot staršu to ne zdi prav nič smešno.
Le na recept!
Direktorica Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke Martina Cvelbar je za 24ur.com pojasnila, da se sme 'Salvio Divinorum' oziroma opojno kaduljo uporabljati le v zdravilih na recept. ''V Sloveniji nobeno zdravilo s to rastlino nima dovoljenja za promet, kar pomeni, da je trgovanje z njo nezakonito. Lahko je v prometu le, če ima dovoljenje za promet pristojnega organa za zdravila.''
Na Agenciji so že obravnavali prijavo zaradi proste prodaje 'Salvie Divinorum'. ''V tem trenutku je zaključen samo prekrškovni postopek zoper podjetnika, ker je imel v svoji trgovinici v prosti prodaji zdravilne rastline 'Salvia Divinorum', 'Turnera Diffusa' (damiana) in 'Ginko biloba' (ginko, dvokrpi ginkovec). Za ostale kršitelje so zadeve v postopku zbiranja dokazov in ugotavljanja dejstev.''
Trudijo se biti karseda učinkoviti, vendar priznavajo, da imajo težave. ''Bistvena značilnost medmrežnega virtualnega sveta je, da ni teritorialno omejen, zato ga je mnogo težje nadzorovati kot realnega.'' Obenem poudarjajo, da ''v skladu s pristojnostmi in prioritetami obravnavamo vse prijave''. Kršitelju, ki prodaja zdravilo brez dovoljenja za promet, sicer grozi globa od 8.000 do 120.000 evrov kazni, pri čemer lahko prekrškovni organ izreče kot sankcijo najnižjo globo.
Prodajalci: Preroška droga mehiškega plemena
Našli smo dve slovenski spletni strani, ki prodajata 'Salvio Divinorum'. Janez Sušec z www.grow.si je sporočil, da je ''trenutno naša spletna trgovina v fazi izdelave, tako da prodaja še ne teče. Zanima me, od kje vam informacija, da je 'Salvia Divinorum' prepovedana v prosti prodaji? Namreč, preden smo se odločili za možnost prodaje, smo se posvetovali s pravnikom, ki nam je zatrdil, da je prodaja te rastline legalna. Je pa prepovedana prodaja na Hrvaškem.''
Spletni prodajalci sicer salvijo opisujejo kot ''bujno rastočo trajnico, ki divje raste samo v regiji Sierra Mazatec v Mehiki. Njeno listje vsebuje zelo učinkovito snov, salvinorin A. Skozi zgodovino se je oralno uporabljala kot psihoaktivna rastlina in je šele sredi devetdesetih postala na voljo širšemu krogu ljudi. Pri uporabnikih ima različne učinke."
"Ni namenjena zabavi, kot sta to nekaterim alkohol ali indijska konoplja. Je zel, ki spreminja zavest in se lahko uporablja za videnje prihodnosti in ritualno zdravljenje. Je rastlina z dolgo zgodovino posvečene rabe. Uporabna je za globoko meditacijo, najbolje jo je vzeti v tihi, temačni sobi, lahko sam/a, lahko z enim ali dvema navzočima prijateljema. Priporoča se uporaba v tišini ali s pritajeno glasbo."
"Tripi na Salvii imajo razpon od blagih do izredno močnih (tako pri žvečenju kot kajenju). Jakost doživetja je odvisna od količine, načina uporabe in vaše lastne telesne kemije.'' Po zagotovilih prodajalca ima uživanje 'Salvie Divinorum' številne prednosti: ''Ne morete si je predozirati, ne povzroča odvisnosti, v Evropski uniji sta prodaja in uživanje legalna, po uživanju se hitro vrnete v normalno stanje, redko prihaja do neprijetnih stranskih učinkov ali mačka''. Opisujejo jo kot preroško drogo, ki so jo odkrili prebivalci plemena Mazateki, podrobno pa opisujejo še način njene uporabe.
Strokovnjaki: Delirij, zmeda, potenje, mrzlica, diureza ...
Stroka trdi nasprotno. 'Salvia Divinorum' oziroma učinkovina salvinorin A, ki jo vsebuje, deluje psihotropno, na opioidne kapa receptorje v možganih, in povzroča halucinacije. ''Prodajalci jo zavajajoče oglašujejo kot varno mamilo, čeprav s študijami njene varnosti niso potrdili. Po njeni uporabi so poročali o deliriju in zmedi, močnem potenju, mrzlici in diurezi. Treba je poudariti, da je pri vsakem omamljanju tveganje nastanka odvisnosti, zdravstvenih težav in zmanjševanja kakovosti življenja,'' opozarja Cvelbarjeva.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.