Polemike glede petkove proslave ob dnevu državnosti se še niso polegle, olja na ogenj pa je prilil sam premier Janez Janša.
Na vprašanje, kdo je napisal govor, ki ga je prebral igralec Jernej Kuntner, ni odgovoril naravnost, zato pa toliko bolj sočno: "Edina moja napaka je bila, da sem za govornika na proslavi predlagal predsednika republike". Janša je še razkril, da je večina članov koordinacijskega odbora za državne proslave za govornika predlagala njega, a da si je on želel, da proslava ne bi zbujala "takšnih ali drugačnih reakcij." Zato je vodji odbora Božu Predaliču predlagal, naj za govornika izberejo predsednika Danila Türka. Janša sedaj meni, da je to edini del proslave, ki ga gre obžalovati.
Nad Janševimi izjavami so nekoliko presenečeni na uradu predsednika republike. Po njihovem vedenju "koordinacijski odbor za državne proslave doslej nikoli ni razpravljal o predlogu, da bi bil na osrednji proslavi ob dnevu državnosti slavnostni govornik predsednik vlade Janez Janša ali kdo drug namesto predsednika republike."
"Vsa leta, odkar Republika Slovenija praznuje dan državnosti, je bil na osrednji proslavi slavnostni govornik predsednik Republike Slovenije, razen leta 2007, ko je prišlo do zapletov med vlado Janeza Janše in predsednikom dr. Janezom Drnovškom," so še zapisali v predsednikovem uradu.
Za TV Slovenija pa je Türk dejal, da je treba zdaj umiriti položaj, k temu pa lahko največ prispeva sama vlada s tem, da se opraviči s proslave izključenim veteranskim organizacijam.
Državljanska lista: Zapis na spletni strani SDS kaže na ideološko prenapetost v delu stranke
V zadnjih dneh pa se je odvijala tudi ostra izmenjava stališč med SDS in Državljansko listo. Predsednik Državljanske liste in državnega zbora Gregor Virant je najprej dejal, da je "šlo za solo akcijo SDS", pri čemer so se odločitve sprejemale izven odbora za proslave, ki je za to pristojen. Po Virantovem mnenju je "nekdo proslavo preprosto uzurpiral, kar je popolnoma nesprejemljiva, skoraj totalitarna gesta."
V SDS so žogico takoj vrnili in na Twitterju sporočili: "Gregor, ne tako hitro." V zapisu na spletni strani pa pojasnili, da stranke, ki zagovarjajo ideološke simbole totalitarizma, kršijo koalicijsko pogodbo.
Pobudo pa so spet povzeli v DL in zapisali, da "zapis na spletni strani SDS kaže na ideološko prenapetost v delu te stranke." Prepričani so, da so se v koalicijski pogodbi dogovorili, da ideoloških tem ne bodo odpirali. "SDS je to prekršil, ko je na svojo roko črtal z doslej veljavnega seznama povabljenih na državno proslavo nekatere veteranske organizacije," so zapisali v DL in dodali, da "ideologije ne odpiramo tisti, ki se zgražamo nad takim početjem, temveč tisti, ki je potegnil prvo potezo."
"Višek ideološke prenapetosti pa je očitati predsedniku državnega zbora, da se ni udeležil maše. Spoštujemo katolike in vse druge verne ljudi, pričakujemo pa, da bodo tudi drugi spoštovali pravico vsakogar, da ne hodi k maši. Poleg tega pa naj spomnimo še na ustavno določbo, da sta država in Cerkev ločeni," so zapisali v DL, kjer pravijo, da so s tem odzivom zaključili polemiko o državni proslavi, saj menijo, da imamo v državi veliko realnih problemov, ki jih je treba reševati.
Z zadnjim stavkom se očitno strinja tudi Janša, ki je pred današnjim sestankom dejal, da "če bi bile proslave naš edini problem, bi bili lahko že vsi na počitnicah." Na vprašanje, ali je lahko zaradi trenj ob proslavi koalicija v krizi, pa je vendarle odgovoril, da se v Sloveniji lahko trajno združujemo okoli prizadevanj za večjo blaginjo in lepšo prihodnost samo ob nespornih državnih simbolih. "Razni ideološki simboli, ne glede na to, s katere strani prihajajo, pa Slovence lahko samo delijo, in to ni dobro, posebno ne v resnih časih," je ocenil predsednik vlade.
Bodo v prihodnje pri organizaciji proslav bolj pazljivi?
Koalicijski partnerji so se sicer na današnjem sestanku po Virantovih besedah pogovorili o proslavi, pri čemer so ostali različnih stališč. Janše sicer niso vprašali, kdo je Kuntnerju napisal besedilo, Virant pa meni, da si "o tem lahko vsak ustvari svoje mnenje".
So si pa enotni, da "bodo v prihodnje pri pripravi proslav bolj pazljivi", da ne bi sprožali ideoloških polemik, je dejal in dodal, da se morajo tega v Sloveniji izogibati. Napovedal je, da bodo prihodnjič predsedniki vseh koalicijskih strank zelo natančno pregledali scenarij proslave.
Predsednik SLS Radovan Žerjav je zatrdil, da je stanje v koaliciji v redu. Tudi po njegovem mnenju ni dobro, če s proslavami, ki bi morale Slovence združevati, "povzročamo delitve".
Prvak DeSUS Karl Erjavec pričakuje, da se taki dogodki ne bodo ponavljali, kar je po njegovih besedah Janši jasno povedal. Po njegovih besedah se je tudi Janša strinjal, da bi bi bilo dobro, da se v prihodnje previdneje lotijo organizacije proslav.
Nič drugega kot ogorčen odziv pa je bilo pričakovati od Zveze združenj borcev za vrednote Narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB). "Vladajoča politika se je znašla v zadregi poizkusa revizije zgodovine, v katerem so se zavezniki na življenje in smrt spopadli z nacizmom in fašizmom. Zato poskuša izbrisati simbole OF in NOB ter partizanske rdeče zvezde. Hoče praznino!" so zapisali v Zveze združenj borcev za vrednote Narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB). V ZZB pojasnjujejo, da je bil "boj proti okupatorjem boj partizanov skupaj z zavezniškimi silami za preživetje in svobodo, za osebno čast in dostojanstvo, za solidarnost, pravičnost in enakost med ljudmi."
KOMENTARJI (1921)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.