Predstavniki Agencije RS za okolje (Arso) so danes potrdili, da se v Sloveniji temperatura znatno dviguje, povečuje se število vročih dni, pozimi pa je po nižinah vse manj snega. Meteorologinja Tanja Cegnar je izpostavila predvsem spremembe, ki smo jim priča na sezonski ravni, saj beležijo trend naraščanja padavin v jeseni in upad v ostalih sezonah. Posledično se spreminjajo tudi rečni vodotoki, ki so jeseni visoki, spomladi in poleti pa nizki. Poleg tega se povečuje tudi njihova temperatura, kar lahko privede k izginjanju nekaterih rastlinskih in živalskih vrst.
Po njenih napovedih bomo v prihodnjih letih priča tudi vse bolj pogostemu poplavljanju morja ter ostalih izrednih vremenskih dogodkov. "Da bi se izrednim vremenskim razmeram, ki jih bo v prihodnje še več, čim bolj izognili, je potrebno ustrezno upravljanje s prostorom, vzdrževanje infrastrukture, ustrezno dimenzioniranje in primerno opozarjanje,“ je še opozorila Cegnarjeva.
'Gre za zračni vrtinec pod nevihtnim oblakom'
Bralec Leon iz Črešnjevca pri Slovenski Bistrici nam je poslal fotografije včerajšnjega vremenskega pojava. Za komentar smo prosili tudi Branka Gregorčiča iz Arsa, ki si je ogledal fotografije. "Na poslanih fotografijah je t.i. "funnel cloud" - to je zračni vrtinec pod nevihtnim oblakom, ki ne sega do tal. V bistvu gre za pojav šibkega tornada, ki pa bi ime tornado dobil šele ob stiku s tlemi. Vsako leto beležimo nekaj podobnih pojavov, ki ne povzročajo škode – do tal pa sežejo pri nas zelo poredko," je za 24ur.com povedal meteorolog Gregorčič.
Še naprej bo deževno
Zbudili smo se v deževno jutro in dan bo v znamenju dežja predvsem v osrednji in zahodni Sloveniji. Okoli 11.30 je v Ljubljani padala tudi sodra.
Jutri se bodo padavine še okrepile in zajele vso Slovenijo. Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) bodo padavine najmočnejše v vzhodni in jugovzhodni Sloveniji, kjer lahko v 24 urah pade več kot 50 litrov dežja na kvadratni meter.
V soboto popoldne in v noči na nedeljo lahko pričakujemo močnejše naraščanje rek v jugovzhodni in vzhodni Sloveniji. Reke na območju Posotelja, Haloz s porečjem Dravinje in Slovenskih goric bodo dosegle velike letne pretoke. Možna so razlivanja manjših pritokov in zalednih voda predvidoma na območju vsakoletnih poplav.
V soboto zvečer med 20. in 22. uro bo ob slovenski obali povišano plimovanje morja. Morje lahko poplavi najnižje dele obale.
Po podatkih Urada za meteorologijo bo v soboto zapihal okrepljen severni do severovzhodni veter, ki se bo zvečer obračal na severozahodno smer. Predvsem v Prekmurju in na Štajerskem, zvečer pa tudi pod Karavankami lahko sunki vetra presežejo hitrost 70 kilometrov na uro. Na Primorskem bo v soboto dopoldne zapihala močna burja, ki pa bo do večera oslabela.
Kdaj lahko pričakujemo sonce?
V nedeljo se bodo padavine umirjale, popoldne pa bodo ponehale, je za 24ur.com dejal dežurni meteorolog na Arso. V ponedeljek lahko pričakujemo povečini suho, a oblačno vreme. Sonce bo na plano pokukalo v torek, a popoldne se bodo že pojavljale plohe. V sredo in četrtek bo spet več oblačnosti, v petek pa se lahko pojavljajo krajevne padavine.
Tudi v prihodnjem tednu se torej vreme ne bo povsem ustalilo, pa tudi pretirano toplo ne bo. Pričakujemo lahko od 15 do 20 stopinj Celzija. Jutra bodo sicer malo lepša, čez dan pa se bo delala oblačnost. A toliko padavin kot ta teden ne bo, pravijo na Arso.
Letošnji maj sicer še ni nadpovprečno deževen. V povprečju je za Ljubljano značilno 15 dni dežja. Rekord je 25 dni, ki so ga zabeležili leta 1936.
In kakšno poletje lahko pričakujemo? "Povprečno po temperaturi, bo pa verjetno nekoliko več padavin. A je še težko napovedati,“ pravijo na Arso. A poletje verjetno le ne bo tako vroče, kot so bila zadnja.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.