Po ponedeljkovem odstopu ministrice za lokalno samoupravo Duše Trobec Bučan je predsednik stranke upokojencev Karl Erjavec izvršilnemu odboru DeSUS predlagal, da zapustijo koalicijo. Ta predlog je odbor skupaj s pomembnimi funkcionarji stranke po besedah predsednika strankine poslanske skupine Joška Godca soglasno potrdil. Po besedah Erjavca jih moti predvsem podrejeni položaj stranke v vladi.
Minister za okolje in prostor Roko Žarnić, ki je tako kot Trobec Bučanova minister iz kvote upokojenske stranke, bo po odločitvi sveta stranke – o tem bodo glasovali 6. maja – prav tako podal svoj odstop, seveda, če bo izstop iz koalicije potrjen. "Nisem napovedal odstopa, a v primeru, da bo odločitev sveta takšna, o kakršni se danes govori, bo moj odstop del normalnega postopka," je povedal Žarnić. Dodal je, da se s tem končuje obdobje njegovega političnega udejstvovanja, ki je bilo uspešno, in napovedal, da bo ostal v politiki.
Godec je dejal, da odhod iz koalicije ni bil le Erjavčev predlog, temveč celotnega odbora. Na vprašanje, kaj Erjavec predlaga premierju Borutu Pahorju, je odgovoril, da predčasne volitve. "Manjšinska vlada nima veliko možnosti, da bi zaključila mandat. DeSUS je naredil prvi korak, drugi korak bo moral narediti predsednik vlade," je povedal Erjavec.
Pahor ni prepričal Erjavca
Še pred sejo izvršilnega odbora se je Erjavec sestal s Pahorjem, s katerim sta preučevala možnosti za rešitev nastalega zapleta, vendar pogovor ni prinesel "nobenega napredka". Govorila sta predvsem o dosedanji vlogi njegove stranke v vladi. Erjavec mu je dejal, da je Slovenija v politični blokadi, in če je eden od načinov za njeno odpravo ta, da DeSUS zapusti koalicijo, bo to tudi storil. "Povedal sem, da se je ta vlada očitno izpela, da ne verjamem, da lahko še kar koli izpelje. Vemo pa, da so potrebne določene reformne spremembe," je poudaril. Pahor je po besedah predsednika DeSUS zaskrbljen. "Vendar to zaskrbljenost delimo vsi. Vemo, da je politična situacija težka, da je Slovenija blokirana. Morda je ravno ta korak DeSUS danes prvi korak k deblokadi te situacije," je še poudaril Erjavec.
Tudi glede pokojninske reforme sta po besedah Erjavca ugotovila, da ni možnosti za zbližanje stališč. Pričakoval je namreč vsaj to, da bi premier skušal preprečiti referendum o pokojninski reformi, ki po Erjavčevi oceni nima velikih možnosti za uspeh. S tem pa se po njegovih besedah postavlja tudi vprašanje opravilne sposobnosti vlade.
Trobec Bučanova: Podpore je bilo premalo
Na ministrski položaj je bila Trobec Bučanova imenovana januarja, včeraj pa je pojasnila, da se je za odstop odločila, ker pri svojem delu nima podpore in ker ima "dovolj neresnic in polresnic" na račun svojega dela. Poudarila je, da jo je Pahor sicer z besedami vedno podpiral, vendar je to za delo ministra po njeni oceni premalo. "Rabila bi širšo podporo, a me je predsednik vlade podpiral toliko, kot mu je bilo dopuščeno," je poudarila. Kot je povedala, sta se včeraj s Pahorjem pogovarjala večkrat in predlagal ji je, naj s svojo odločitvijo počaka. Vendar pa danes meni, da se je odločila prav, ker "če dela ne moreš opravljati tako, da ima dodano vrednost, je bolje, da se svoji funkciji odpoveš".
Njen odstop ima po besedah Erjavca učinke na položaj DeSUS v koaliciji, tudi zato ker v DeSUS novega kandidata za ministra v nobenem primeru ne nameravajo predlagati, kar je še en izmed razlogov za odhod iz koalicije.
Kako naprej?
Preberite še: Predsednik SLS Radovan Žerjav je utrujen od nastopaštva DeSUS-a in pravi, da so potrebne predčasne volitve.
KOMENTARJI (490)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.