Iz različnih koncev Slovenije so poročali, da so bili med stavko v javnem sektorju delavci deležni pritiskov, da ne bi stavkali. Po besedah predsednika Sindikata državnih organov Slovenije Frančiška Verka so želeli ponekod oblikovati celo sezname stavkajočih zaposlenih, čemur v sindikatu nasprotujejo.
Verk pravi, da so sindikalnim zaupnikom naročili, da preprečijo zbiranje podatkov o stavkajočih delavcih. Dodal je, da takšnih seznamov po njegovih informacijah ne delajo v upravi Mestne občine Ljubljana, v zaporih in na sodiščih.
Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič je povedal, da so s sklepi o stavki obvestili enajst delodajalcev, ki bi morali odgovoriti z odredbami z navodili o nujnem minimalnem obsegu delovnih nalog v času stavke. Kot je pojasnil, so dobili le štiri odgovore, ostali delodajalci pa so navodila najbrž predali nižjim organom. "Prekršeni so roki in procedure, niso nam dali možnosti, da bi se lahko glede sklepov usklajevali, če bi na primer v sklepu napisali preveč nalog in s tem stavko zadušili," je povedal Ščernjavič in dodal, da so se delodajalci prav trudili, da bi ponekod razbili oz. zadušili stavko.
Tako so na primer na Davčni upravi Republike Slovenije (Durs) opredelili zelo širok sklop delovnih nalog. "Delodajalci so z izdajo aktov o notranji organizaciji dela v večini primerov kršili temeljne principe sodelovanja, sindikatu niso dali možnosti pripomb na akte," je dejal Ščernjavič.
Sprva je bilo nekoliko bojazni, da bi lahko zaradi obiska vlade nastali problemi pri dovoljenju za shod na Ptuju, a je bilo v ponedeljek dovoljenje izdano. Pred mestno hišo se je zbralo okoli 500 protestnikov. Poglejte si galerijo protestnega shoda na Ptuju.
V Ormožu ni bilo shoda zaposlenih v javni upravi
Pri odločanju zaposlenih glede stavke se je zapletlo tudi v Ormožu, kjer zato ni bilo protestnega shoda. Danilo Kosi je za 24ur.com povedal, da zaposlenim v javni upravi ni bilo dovoljeno, da se v delovnem času izrečejo glede udeležbe v stavki. Sestanek so tako imeli v prostem času, vendar se ga je udeležilo le 15 od 33 zaposlenih, zato so se po petih minutah razšli. Da bi sploh lahko odločali, bi bila potrebna najmanj polovica zaposlenih. Sicer pa, kot pravi Kosi, so v ozadju tudi ne preveč prijetni odnosi z županom občine Alojzom Sokom, s katerim že več kot leto dni komunicirajo le prek direktorice občinske uprave.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.