Stavkovni odbor je za sredo napovedano stavko v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) do ponedeljka zamrznil, je povedal predsednik sindikata v Tešu Branko Sevčnikar.
Za ta korak so se po njegovih besedah odločili na podlagi dokumenta, ki so ga prejeli od agencije za upravljanje s kapitalskimi naložbami, ki dokazuje nelegalnost postopkov razrešitve Uroša Rotnika.
Kot pojasnjuje Sevčnikar, dokument nalaga tako Holdingu Slovenskih elektrarn kot tudi nadzornemu svetu Teš, da povrne stanje v prvotno oz. da sproži postopke, da pride v četrtek razrešeni direktor elektrarne ponovno na svoj položaj. V ponedeljek bo sindikat po Sevčnikarjevih besedah preveril, ali je bilo to tudi storjeno.
Uprava omenjene agencije v dokumentu ugotavlja, da se Teš in HSE niso držali obvez sprejetih na sestanku z agencijo in ministrstvom za finance. V dokumentu so izrazili tudi ''veliko presenečenje in nestrinjanje'' z nenadno odločitvijo o razrešitvi direktorja Teš. ''V skladu s pristojnostmi AUKN zahtevamo vzpostavitev prvotnega stanja, to je, takojšnji preklic odločitve glede razrešitve direktorja Teš,'' so zapisali v dokumentu.
Sicer pa se s trenutnim direktorjem družbe Simonom Totom ne nameravajo več dogovarjati, saj po njegovem mnenju za to "enostavno ni več podlage", ker "ni bil nikoli direktor Teša".
Rotnik zadovoljen s sklepom agencije
Rotnik je za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da pričakuje, da se bo vrnil na vodilni položaj v Termoelektrarni Šoštanj. Dodal je, da je imela njegova ekipa dobre rezultate v preteklosti, taki pa naj bi bili tudi v prihodnosti. Povedal je, da je bil 11. novembra odstavljen s strani nadzornega sveta. Na seji ga ni bilo, upa pa, da bo povabljen na prihodnjo sejo tega organa družbe. Na vprašanje, ali je morda agencija odločila na podlagi kakšnih političnih pritiskov, predsednica Dagmar Komar je namreč članica stranke SD, ministrica za gospodarstvo Darja Radić, ki je trdila, da je Rotnik deloval netransparentno, pa je članica Zaresa, je odgovoril, da bi bila Slovenija gospodarsko v evropskem vrhu, če bi vse agencije delovale, kot deluje ta agencija.
Tot: Ostajam zakoniti zastopnik, dokler me ne razreši NS
Tot, ki ga je na položaj direktorja Teša minuli četrtek imenoval nadzorni svet Teša, je povedal, da omenjenega dokumenta, s katerim naj bi razpolagal sindikat, ne more komentirati, saj ga sam nima.
Poudaril je, da je on zakoniti predstavnik družbe in bo to ostal, dokler ga ne razreši nadzorni svet. Sicer pa še vedno čaka na povabilo za pogovor s sindikatom in jim je, kot pravi, na voljo.
Sprva je danes zbor delavcev Teša podprl stavkovni odbor in sprejel sklep, da se jutri začne stavka, ker njihovim stavkovnim zahtevam ni bilo ugodeno. Načrtovali so, da bodo od 7. do 10. ure izklopili mrežne regulatorje, kar naj bi povzročilo negotovost v slovenskem elektroenergetskem sistemu. A kot je videti sedaj, se vsaj do ponedeljka to ne bo zgodilo.
A še popoldan je veljalo, da bo moč šoštanjske termoelektrarne v sredo do 10. ure na ravni moči elektrarne ob 7. uri. Teš tako ne bi mogel regulirati elektroenergetskega sistema Slovenije, zato bi moral Eles to storiti iz drugih virov.
Pred podjetjem se je danes zjutraj zbrala množica delavcev, od katerih so bili nekateri oblečeni v oranžne telovnike, ki ponazarjajo t. i. 'oranžni cunami'. V stavbo niso spustili novega direktorja Teša Simona Tota, zaradi česar naj bi ta zoper nekatere že podal kazenske ovadbe. Popoldan pa je v spremstvu policije vendarle vstopil v prostore.
Za Tota stavka nepotrebna
Popoldan je Tot dejal, da je po njegovem mnenju stavka nepotrebna. Kot je pojasnil Tot, bo počakal, da ga stavkovni odbor povabi na sestanek, saj jim želi pojasniti svoje videnje o nastalih razmerah.
S Sevčnikarjem se je Tot, kot je dejal, sicer danes že srečal ob prihodu v družbo, pogovarjala pa sta se o sistemu vodenja in nadaljevanju projekta šestega bloka termoelektrarne (Teš 6). Govorila sta tudi o stavki, ki pa je po Totovem mnenju nepotrebna, saj so sindikati na sodišče vložili zahtevek za presojo zakonitosti sklepa o odstavitvi nekdanjega direktorja Teša Uroša Rotnika.
"Če bo sodišče odločilo, da je sklep neveljaven oziroma nezakonit, bom odkorakal iz družbe," je poudaril in dodal, da je, glede na to, da pravni postopki potekajo, še manj razlogov, da bi vzporedno potekala stavka.
Stavka je po Totovi oceni nepotrebna tudi zato, ker so tako premier Borut Pahor, ministrica za gospodarstvo Darja Radić, generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Matjaž Janežič kot on poudarili, da projekt Teš 6 poteka in bo realiziran.
"Tot mi je povedal, da vse to dela za dobro projekta Teš 6, vendar mu ne verjamem, saj so nameni tistih, ki so ga poslali in imenovali, popolnoma drugačni," je dejal Sevčnikar in dodal, da je Totu danes povedal, kakšen je scenarij za stavko.
Morajo jih prepričati v zakonitost zamenjave
Današnjega zbora delavcev Teša so se udeležili predstavniki vseh elektroenergetskih podjetij iz države, ki so v svojih nagovorih izrekli podporo zaposlenim v termoelektrarni. Sevčnikar pa je na zboru napovedal vložitev kazenskih ovadb zoper odgovorne osebe. Po njegovih besedah so zaposleni v Tešu prek elektronske pošte prejeli grozilna pisma o odpovedi pogodbe o zaposlitvi, če bodo sodelovali v stavki.
Na vprašanje, kaj bi bilo treba storiti, da se stavki odpovedo, je Sevčnikar že dopoldan povedal, da jih morajo pristojne institucije prepričati, da je bila Rotnikova razrešitev legitimna in zakonita.
Predsednik sindikata delavcev energetike Slovenije Franc Dolar je poudaril, da bodo v najkrajšem možnem času sklicali stavkovni odbor, ki bo odločal o generalni stavki v slovenski energetiki, saj se sporazum podpisan z gospodarsko ministrico Darjo Radić glede reorganizacije elektrodistribucijskih podjetij ne uresničuje.
26. novembra stavka tudi v Premogovniku Velenje?
Sindikat Premogovnika Velenje je zaradi aktualnih dogajanj v Teš ustanovil stavkovni odbor in postavil štiri stavkovne zahteve. Če tretja stavkovna zahteva, ki se nanaša na takojšen pogovor z vodstvom Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in nadzornim svetom Teša, ne bo uresničena, bodo 26. novembra stavkali.
Dveurno opozorilno stavko bodo tako zaposleni v Premogovniku Velenje izvedli na delovnem mestu, od odgovornih v HSE in nadzornikov Teša pa pričakujejo, da jim pojasnijo nastale razmere v Tešu, ki posredno vplivajo na delovna mesta v skupini Premogovnik Velenje, je danes sporočil predsednik podjetniškega sindikata premogovnika Ferdinand Žerak.
Stavkovni odbor premogovnika generalnega direktorja HSE obenem poziva, da do 25. novembra pride v Premogovnik Velenje in zaposlenim pojasni nastale razmere ter svoje videnje razvoja družbe HSE in odvisnih družb. Morebitno zaostrovanje stavke pa je odvisno od dejanj nasprotne strani, navajajo v stavkovnem odboru.
'Teš vsebuje veliko skritih stroškov'
Teš bo vreden še bistveno več kot 1,2 milijarde evrov, ker vsebuje veliko skritih stroškov, ki jih bomo morali plačati davkoplačevalci, je v pogovoru za oddajo Svet na kanalu A dejal direktor direktorata za energetiko Janez Kopač.
Po njegovih besedah je bilo pri projektu Teš 6 škode že za najmanj 30 do 40 milijonov evrov. ''Rotnik temu pravi drobtinice, meni pa se ne zdi tako,'' je dejal Kopač.
''Nimam časa za odstop,'' pa je Kopač, ki ga mnogi povezujejo s stranko Zares in Golobičem, odvrnil na vprašanje, ali bo prav on naslednja politična žrtev, ki bo odstopila iz ''osebnih razlogov''.
Nad Rotnikovo zamenjavo sta bila presenečena tako Pahor kot Radićeva. A ta je razložila, da vlada nima pristojnosti odločati glede uprave in ne nosi odgovornosti za hitro zamenjavo na vrhu, saj je za to po novem pristojna neodvisna Agencija za upravljanje s kapitalskimi deleži. Pahor je temu dodal, da od agencije pričakuje, da bo ugotovila, ali so pristojni delovali zakonito, gospodarno oziroma ali so delovali mimo agencije.
Glede dogajanj v Tešu se obtoževanja kar vrstijo. Prve tožbe že padajo.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.