Nuklearna elektrarna Krško (Nek) je v večernih urah, potem ko je popoldne odkrila okvaro, kontrolirano in varno zaustavila delovanje reaktorja. Osebje je napako že odkrilo in jo bo odpravilo predvidoma v nekaj dneh, so povedali na Upravi RS za jedrsko varnost. Direktor uprave Andrej Stritar je povedal, da zaradi napake ni bila potrebna takojšnja ustavitev, ki bi bila potrebna v res nujnih primerih. Nuklearki so počasi nižali moč. Kot je dodal, v okolje ni prišlo do izpustov, situacija je pod nadzorom. Da bodo opremo delavci v Krškem lahko zamenjali, pa bodo potrebovali še kakšen dan, saj se mora elektrarna najprej ohladiti. Je pa Stritar za hrvaško nacionalno televizijo povedal, da je presenečen nad pretirano reakcijo sosednjih držav in da ja Evropska komisija izdala preresno opozorilo.
Nevarnosti za okolje in zaposlene ni bilo, je pojasnil vodja pripravljenosti za ukrepanje ob izrednih dogodkih pri upravi za jedrsko varnost Marjan Tkavc. Potrebe po izvajanju zaščitnih ukrepov v okolici tako ni bilo.
Kot so sporočili iz uprave, so se po zaznanem puščanju iz primarnega kroga Neka danes popoldne ob 15.07 lotili kontroliranega postopnega ustavljanja reaktorja. Okoli pol osme ure zvečer je bil reaktor dokončno ustavljen.
Izpust radioaktivnega primarnega hladila je bil po pojasnilih uprave zaznan samo v zadrževalnem hramu, kjer se osebje ne zadržuje. Pri tem ni bilo izpustov v okolje. Prav tako ni bilo poškodb jedrskega goriva.
Pušča v bližini primarne črpalke
Po začetnem pregledu z vstopom osebja v zadrževalni hram so ugotovili puščanje v bližini primarne črpalke. Popravilo zahteva hladno zaustavitev elektrarne za sanacijo puščanja, kar pomeni, da bo verjetno trajalo nekaj dni.
Posebna strokovna skupina na upravi je spremljala dogodek do zaustavitve elektrarne. Pri tem dodajajo, da ne pričakujejo kakršnih koli nadaljnjih poslabšanj razmer.
Namigovanja o izselitvi okoliških prebivalcev ne držijo, so za 24ur.com povedali na Upravi RS za jedrsko varnost.
Evropska komisija o okvari obvestila vse članice EU
Evropska komisija je prejela opozorilo o okvari v Neku, o kateri je že obvestila vse države članice Evropske unije, so sporočili v Bruslju. Doslej ni bilo ugotovljenega nikakršnega negativnega vpliva na okolje, so pojasnili v komisiji.
Evropska komisija je obvestilo o puščanju vode iz primarnega sistema v zadrževalni hram v Nek dobila ob 17.38 po lokalnem času ter ga takoj posredovala vsem državam članicam, so pojasnili v Bruslju. V komisiji so poudarili, da bodo situacijo budno spremljali, dokler ne bo popolnoma pod nadzorom.
Po tem prvem nujnem obvestilu morajo vse države članice Evropsko komisijo v ustreznih intervalih obveščati o ukrepih, ki jih sprejemajo, in stopnji radioaktivnosti, ki jo merijo, so sporočili v komisiji.
V Italiji aktivirali krizni oddelek zaradi okvare v Neku
Vest o okvari krške nuklearke in njeni začasni zaustavitvi so objavili domala vsi evropski mediji, med pomembnejšimi novicami pa se je znašla v poročilih sosednje Hrvaške, Italije in Avstrije. Tiskovna agencija Reuters s sedežem v Londonu pa je zapisala, da je začasna ustavitev elektrarne nujna za ugotovitev in odpravo okvare.
Po sporočilu o okvari v Neku, ki ga je posredovala Evropska komisija, so aktivirali krizni oddelek italijanske agencije za varstvo okolja Apat, poročajo italijanski mediji. Stanje v Nuklearni elektrarni Krško je pod nadzorom, italijanska vlada pa je vsekakor sprejela nekaj ukrepov, poročajo sosedi.
Podtajnik pri italijanskem ministrstvu za okolje Roberto Menia je sporočil, da je ministrstvo v koordinaciji s civilno zaščito aktiviralo svoje operativne oddelke. Tako so gasilci dejavni z merilnimi napravami, ministrstvo pa je izdalo dovoljenje za uporabo visoko tehnološke posebne naprave za opazovanje, s katero razpolaga oddelek italijanskih karabinjerjev (vojaške policije) za varstvo okolja.
Vodja oddelka za jedrsko energijo pri agenciji za varstvo okolja Roberto Mezzanotte je povedal, da dogajanju sledijo z veliko pozornostjo, vendar ni razloga za ukrepanje na podlagi nacionalnega načrta za posege v primeru nesreč, ki bi se lahko zgodile v tujih objektih, ki se nahajajo blizu italijanskih državnih meja.
Ni preplaha
V deželi Furlaniji-Julijski krajini (FJK), ki meji na Slovenijo, ni prišlo do nobenega preplaha in deželna civilna zaščita ni sprejela nobenega ukrepa. Kot je sporočil direktor slednje Guglielmo Berlasso, so v stalni povezavi s slovensko civilno zaščito, ki pa ni bila aktivirana, zato meni, da se ne sme ustvarjati preplaha po nepotrebnem.
Italijanski mediji poročajo tudi o tem, da je nemška vlada aktivirala svoje pristojne službe, naj preverijo in ocenijo okvaro v Neku. Nemška sekcija okoljevarstvene organizacije Greenpeace pa poudarja, da je takšen evropski preplah, do katerega je prišlo ob novici okvare v Neku, zelo nenavaden.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.