Policijski sindikat Slovenije (PSS) je ob 11. uri začel izvajati stavkovne aktivnosti. Razlog za nadaljevanje lani prekinjene stavke sta neizpolnjevanje in oviranje izvajanja stavkovnega sporazuma, sklenjenega med policijskima sindikatoma in vlado.
Stavkalo je okoli tri četrtine zaposlenih, ki so bili na delovnih mestih, kar je okoli 1500 policistov, je povedal predsednik PSS Radivoj Uroševič.
Pojasnil je tudi, da je v času stavke na eni od gorenjskih policijskih postaj predstojnik postaje poskušal vplivati na stavkajočega, in napovedal, da bodo v primeru, da je bilo storjeno kakršno koli dejanje, ki pomeni poseg v pravice delavca do stavke, zoper tega posameznika predlagali ustrezne postopke.
Uroševič je povedal, da so danes z ministrom za notranje zadeve Vinkom Gorenakom na neformalnem sestanku iskali morebitne rešitve za stavkovne zahteve, med katerimi je predsednik PSS izpostavil zahtevo o zagotavljanju sredstev za povečan obseg dela in nadurno delo policistov. Gorenak je po Uroševičevih besedah predstavnikom sindikata zagotovil, da bo poskušal narediti vse, da se stavkovne zahteve izpolnijo ter da se doseže "nekakšen konkreten sporazum", ki bi na neki način ustavil stavkovne aktivnosti.
Gorenak: Razlogov za stavko v smislu pogajanj ni
Gorenak je povedal, da PSS v dopisu navaja tri glavne razloge za stavko. Ministrstvo naj po mnenju sindikata ne bi izpolnjevalo zahtev iz stavkovnega sporazuma, ki so ga z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Andrejem Vizjakom sklenili maja lani. "Omenjeni sporazum z ministrom Vizjakom ima 23 točk in mi smo se obvezali 23 stvari narediti," je poudaril. "Ena od zahtev, gre za pravilnik o poklicnih boleznih, ni sprejeta," je dejal minister in dodal, da je to stvar ministrstva. Pravilnik naj bi bil sicer po Gorenakovih besedah že dogovorjen v usklajevanju pokojninskega zakona, v veljavo pa naj bi stopil v enem letu.
"Ostane še pet zadev, ki pa jim rok ni potekel," je izpostavil minister.
Sindikat navaja tudi, "da želijo v prvi vrsti ohraniti že pridobljene pravice", notranje ministrstvo pa naj bi policiste prikrajšalo tudi z zniževanjem že tako "mizernih" plač, je še povedal minister. Očitke je zavrnil in poudaril, da prav proračunska sredstva skrbijo za to, da zniževanja plač v policiji ali kakršnega koli odpuščanja v tem trenutku ne bo. Prav tako ministrstvo ne posega v nobene njihove pravice, je dodal.
Glavna stvar naj bi bila po besedah Gorenaka torej t. i. povečan obseg dela iz naslova delovne uspešnosti. "Zakon o izvrševanju proračuna je prinesel določilo, da to lahko izplačujemo pod pogojem, da imamo za to sredstva". "Zakaj torej stavkajo, bodo morali temeljiteje sami pojasniti," je zaključil minister.
Tudi med stavko bodo zagotavljali varnost
Med stavko bodo sicer stavkajoči policisti po vsej državi izvajali vse naloge, ki jih morajo v skladu z zakonom o policiji, je pojasnil Uroševič. To po njegovih besedah pomeni, da bodo obravnavali nujne dogodke, klice na pomoč, hujša kazniva dejanja in hujše prekrške tako v prometu kot s področja javnega reda. V primerih, ko policist lahko izreče globo ali opozorilo, pa med stavko policisti na terenu ne bodo ukrepali.
Stavka bo potekala v skladu s stavkovnimi pravili, veljavnimi med lansko stavko, ki so jo 30. maja prekinili s sprejetjem stavkovnega sporazuma. Izvajali jo bodo najmanj do 15. januarja oz. do preklica. PSS je sicer k stavki pozval vse zaposlene na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) in v policiji, tudi tiste, ki niso člani njihovega ali nobenega sindikata.
Stavka le en sindikat
V Sindikatu policistov Slovenije ne stavkajo, saj menijo, da stavka ni potrebna, ker se stavkovni sporazum po njihovem mnenju izvaja. V pogajanjih z MNZ so namreč dosegli dogovor, da se bo izplačevanje delovne uspešnosti nadaljevalo, o tem pa so policijske enote uradno obvestili v četrtek.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.