Kapun je ob tem poudaril zadovoljstvo ob uspešnosti dosedanjega poteka akcije, saj je v primerjavi z lanskim letom zaradi posledic alkohola v prometnih nesrečah umrlo kar 50 ljudi manj. "Lansko leto smo v novembru in decembru skupno zabeležili 21 smrtnih žrtev, letos pa jih beležimo le 12,“ je zadovoljen.
Vodja Sektorja splošne policije Janez Ogulin je vse organizatorje javnih prireditev in lastnike gostinskih lokalov pozval k pazljivosti pri točenju alkoholnih pijač in spoštovanju Zakona o omejevanju porabe alkohola. "Ravnajte odgovorno. Ne točite alkoholnih pijač mladoletnim in tistim, ki so že pod vplivom alkohola, še posebej pa tistim, za katere veste, da bodo zatem sedli v vozila!" je dejal.
Šolski avtobusi z alkoholnimi ključavnicami
Predstavnica Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pri Direkciji RS za ceste Mateja Markl je izpostavila pomen preventivnih aktivnosti in predstavila medijsko kampanjo, ki jo že ves december izvajajo na ministrstvu za promet skupaj z drugimi institucijami. Te dni so tako najbolj aktivni z organizacijo prometnih delavnic za srednješolce, med ukrepi pa so tudi tako imenovane alkoholne ključavnice, ki so jih pričeli nameščati na šolske kombije ter avtobuse. Ključavnice po besedah Merklove delujejo tako, da mora voznik pred vožnjo opraviti test alkoholiziranosti, drugače mu vozilo ne vžge. Do sedaj so z napravo opremili devet vozil.
'Alkohol in volan ne gresta skupaj!'
Na škodljiv in nevaren vpliv, ki ga ima alkohol na vožnjo in upravljanje vozila, je opozoril tudi Saš Kravos, pobudnik ustanovitve in predsednik programskega sveta fundacije Z glavo na zabavo. "Alkohol in volan ne gresta skupaj!" je poudaril in dodal, da vas lahko v prometu že stotinka sekunde nepozornosti ali neprevidnosti stane življenja.
Kako okrnjene so vozne sposobnosti osebe, kadar vozi pod vplivom alkohola?
Alkohol najprej oslabi sposobnost normalnega miselnega presojanja, temu pa sledijo slabša sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalj, počasne reakcije, motnje pri ravnotežju in zožen zorni kot. V organizmu ostane tudi do 12 ur ali več po zaužitju, zaradi česar naslednje jutro po uživanju alkoholnih pijač še vedno nismo popolnoma sposobni za varno vožnjo oziroma je lahko pri preizkusu alkoholiziranosti stopnja koncentracije alkohola še vedno nad dovoljeno.
Kje so meje pitja?
Koliko gramov alkohola bo v naši krvi, je odvisno od telesne teže, spola, telesnih sposobnosti, navajenosti na alkohol, vrste alkoholne pijače ter od tega, kaj smo jedli pred ali med pitjem ter kako smo pili. Če 80 kg težak moški popije dve veliki pivi bo test alkoholiziranosti pokazal 0,34 miligramov v litru izdihanega zraka in tako prekoračil mejo dovoljenega, ki znaša 0,24 miligramov. Če enako količino popije 60 kilogramov težka ženska, bo test pokazal kar 0,52 miligramov v litru izdihanega zraka.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.