Koalicija na kolegiju pri premierju Borutu Pahorju ni sprejela dokončne odločitve o morebitni razrešitvi generalne državne tožilke Barbare Brezigar. Kot je po kolegiju povedal vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič, bo odločitev o usodi Brezigarjeve premier sprejel po petkovem sestanku z Brezigarjevo in pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem.
Na petkovem sestanku se bo po besedah Kontiča premier seznanil z argumenti tako ene kot druge strani, nato pa sprejel odločitev, pri čemer je vodja poslanske skupine SD prepričan, da bo odločitev dobra. Ob tem je zavrnil namige v javnosti, da je Pahor neodločen: "Res je, da predsednik vlade včasih tehta argumente dlje kot od njega pričakujejo tisti, ki želijo hitre odgovore, ampak na koncu se vedno odloči in odločitev tudi izpelje.
Namen petkovega razgovora je po besedah Pahorja ta, da ugotovijo, kako bi se moralo v prihodnje z vseh strani ravnati glede nakopičenih vprašanj, da bi hkrati ohranili zaupanje ljudi v pravno državo in njene ustanove. Za petek optimistično pričakuje, da bodo storili korak naprej, je pojasnil premier.
Po njegovih besedah sam ne želi, da se zadeva presoja ad rem oziroma ali Brezigarjeva ali Zalar. Problemi glede pristojnosti se naj rešijo tako, da bo državno tožilstvo delovalo učinkovito, uspešno in zakonito, pravosodni minister pa tako, da bo izpolnil pričakovanja, ki jih ima v okviru pristojnosti, je poudaril Pahor.
'Groženj z izstopom iz koalicije ni bilo
Na kolegiju so se danes seznanili z zahtevo strank Zares in LDS za razrešitev Brezigarjeve, vendar pa pri tem po Kontičevih besedah niso ugotavljali, ali je Brezigarjeva pri svojem delu kršila zakon. "Minister Zalar je povedal le to, kar je v javnosti že nekaj časa znano," je dejal.
Tudi groženj z izstopom iz koalicije po njegovem ni bilo: "Pogovori so bili korektni in menim, da so vsi predsedniki strank pripravljeni iskati rešitev."
Stranke so si bile po besedah vodje poslanske skupine LDS Boruta Sajovica na sestanku enotne, da je treba ustavni red zaščiti, vednar so si vzele še nekaj časa za sprejem končnih odločitev. Sam sicer "stvari vidi kot resne", zato morajo po njegovem dobiti "neki epilog, da bo sistem deloval tako, kot je treba, to je ustavno in zakonito".
Po besedah namestnika vodje poslanske skupine Zares Francija Keka so na sestanku zgolj poslušali stališča drugih koalicijskih partnerjev. "Zdaj smo na tem, da se o tem pogovorijo na vladi, da se premier pogovori z vsemi vpletenimi, potem pa se bomo o tem pogovarjali v državnem zboru," je dejal Kek. V Zaresu po njegovih besedah sicer menijo, da so bile "nepravilnosti s strani Brezigarjeve narejene", kakšne bodo konsekvence, pa je po njegovem odvisno tudi od pogovora premiera z vsemi vpletenimi.
Brezigarjeva pravi, da je vse zakonito
Kot je znano, so zgodbo o menjavi Brezigarjeve začeli v Zaresu in LDS, in sicer zaradi ravnanja tožilstva v primeru finskega novinarja Magnusa Berglunda in neposrednega komuniciranja Brezigarjeve s policistom specializiranega oddelka tožilstva, ki preiskuje, kdo je v javnost posredoval slike mrtvega Saše Baričevića, ki so ga ubili psi.
Medtem, ko je minister iz vrst LDS Aleš Zalar prepričan, da je bila v primeru Berglunda kršena neodvisnost tožilke, ki je odločala o omenjeni zadevi, s strani vodje ljubljanskega okrožnega tožilstva. Omenjeno komuniciranje Brezigarjeve s policistom je po njegovem nezakonito.
Brezigarjeva pa je v pismu, ki ga je premierju poslala v četrtek, komuniciranje s policistom označila kot zakonito, saj zakon o tožilstvu "eksplicitno določa, da mora biti generalni državni tožilec nemudoma obveščen o zadevah širšega javnega pomena". Tudi odločanje glede Berglunda je bilo po njenem zakonito. V bran Brezigarjevi so v ponedeljek stopili tudi nekateri tožilci.
KOMENTARJI (303)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.