Hrvaška premierka Jadranka Kosor je danes po faksu s sedeža slovenske vlade na švedsko predsedstvo Evropske unije poslala pismo, v katerem navaja, da noben dokument, stališče, pisna ali ustna izjava v okviru pogajalskega procesa Hrvaške za vstop v Evropsko unijo ne prejudicira končne rešitve meje. V pismu še piše, da je 25. junij 1991 datum, iz katerega se bo izhajalo ob določanju meje. ''Noben dokument, niti enostranske poteze po tem datumu nimajo pravnega učinka.''
Pismo si lahko v celoti preberete v nadaljevanju članka.
Sporni dokumenti se sklicujejo na zakone, uredbe, pravilnike ...
Premierja sta dosegla tudi dogovor o nadaljevanju pogajanj o mednarodni arbitraži, ki jo je predlagala Evropska unija. "Pogajanja o arbitražnem sporazumu se bodo nadaljevala tam, kjer so se končala," je zatrdil slovenski premier Borut Pahor. Končala pa so se 15. junija, ko je evropski komisar za širitev Olli Rehn predstavil s slovenskimi predlogi deloma dopolnjen aprilski predlog Evropske komisije, ki bi bil za Slovenijo sprejemljiv, Hrvaška pa ga je zavrnila, češ da je bil Rehnov aprilski predlog "vzemi ali pusti".
Umik slovenske blokade
V zameno bo slovenska vlada, kot je odločila soglasno v četrtek, predlagala odboru za zunanjo politiko in odboru za zadeve Evropske unije, da Slovenija umakne pridržke na pogajalski proces Hrvaške z Evropsko komisijo. Če bosta odbora "večinsko podprla odločitev slovenske vlade", pa naj bi prišlo čim prej do pristopne konference Hrvaške z Evropsko unijo, "simultano" se bodo nadaljevala pogajanja o rešitvi vprašanja o meji.
'Vsi smo zmagovalci'
Slovenski premier Borut Pahor je prepričan, da sta po napornem in uspešnem dialogu zmagovalki obe državi. "Dialog je bil naporen, a uspešen. Dogovorili smo se o dveh ciljih: o nadaljevanju Hrvaške na poti v Evropsko unijo in rešitvi obmejnega spora." Tako naj bi se Hrvaška zavezala, da bo mejno vprašanje rešeno pred vstopom Hrvaške v Evropsko unijo.
Kosorjeva je dodala, da so bili pogovori ''uspešni in prijateljski''. Ponovila je, da "meje ne bo nihče prejudiciral". "Tukaj smo vsi zmagovalci! V imenu hrvaške vlade izražam posebno zadovoljstvo." Pridala je, da so v pismu švedsko predsedstvo pozvali, da skliče medvladno konferenco za Hrvaško, verjame pa, da jo bo sklicalo do konca meseca. Kot pomembno je še izpostavila, da je v pismu zapisala, da bosta državi vprašanje meje rešili z nadaljevanjem pogajanj. "Ta se bodo začela takoj, vsekakor po umiku blokade," je dejala.
Oba premierja sta še izpostavila, da gre za dogovor, ki je v korist obema narodoma in državama, upoštevan je interes obeh držav. Gre za skupen uspeh in "win-win" situacijo, v kateri smo vsi zmagovalci, sta poudarila. Po besedah Pahorja bo dogovor omogočil, da državi morda res odpreta novo poglavje v odnosih, ki ob vprašanju meje terja tudi rešitev drugih odprtih vprašanj. Dogovorila ste se še, da bosta državi z "ambicijo rešitve odprtih vprašanj" takoj dali poudarek na gospodarsko sodelovanje med državama in z namenom njegove okrepitve morda pripravili tudi poslovno konferenco.
Pismo Kosorjeve švedskemu premierju:
"Spoštovani predsednik vlade!
Na sestanku v Trakošćanu 31. julija 2009 sva se s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem dogovorila, da sta nadaljevanje pristopnih pogajanja Hrvaške z EU in urejanje dvostranskega spora o meji cilja obeh držav.
V tem kontekstu, z namenom, da bi odpravili pomisleke, ki jih ima Slovenija glede nekaj pogajalskih poglavij, bi v imenu hrvaške vlade želela izjaviti, da niti en dokument v naših pristopnih pogajanjih z Evropsko unijo ne more prejudicirati končne rešitve spora o meji med Hrvaško in Slovenijo. Zgoraj povedano se nanaša na vse dokumente in stališča, ne glede na to, ali so zapisana ali izrečena ustno, vključno z, med ostalim, zemljevidi, pogajalskimi stališči, pravnimi akti in z ostalimi dokumenti v kakršnikoli obliki, ki so jih izdelali, predstavili ali navedli s strani republike Hrvaške v okviru pristopnih pogajanj z EU. Obenem se omenjeno nanaša tudi na vse dokumente EU in stališča, ki navajajo ali povzemajo zgoraj navedene dokumente in stališča.
Rešitev ali način urejanja spora o meji bomo iskali v nadaljevanju pogajanj med državama ob sodelovanju EU. Obe strani soglašata, da bosta nadaljevali pogajanja o urejanju spora o meji, in sicer tako, da ga bosta ali predali arbitražnemu sodišču ali sklenili dvostranski dogovor o skupni državni meji v skladu z glavnimi prioritetami, ki so izražene v pristopnem partnerstvu Evropske komisije in Hrvaške iz leta 2008, z namenom, da ga uresničita.
Obe strani tudi soglašata, da stanje na dan 25. junija 1991 predstavlja osnovo za razrešitev mejnega spora. Noben dokument ali enostransko dejanje katere koli strani po tem datumu ne bo imelo pravne teže za naloge katerega koli arbitražnega sodišča ali v katerem koli drugem postopku, povezanim z reševanjem spora o meji med Hrvaško in Slovenijo ter ne more na katerikoli način prejudicirati izida postopka.
Glede na to, da je Hrvaška na ustrezen način odpravila zaskrbljenost Slovenije glede prejudiciranja meje med Hrvaško in Slovenijo, pozivam švedsko predsedstvo, da skliče medvladno konferenco, tako da bi se takoj nadaljevala pristopna pogajanja Hrvaške z EU."
Slovenska opozicija kritična
Medtem ko se je Kosorjeva včeraj sestala s predstavniki vseh strank, pa namerava Pahor sestanek z opozicijo sklicati šele naslednji teden. Opozicija je prepričana, da je njegova odločitev nezakonita.
KOMENTARJI (568)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.