Protesti proti slovenski politični eliti so se danes nadaljevali na Jesenicah. Pred občinsko stavbo se je ob 18. uri kljub hudemu mrazu in snegu zbralo od 300 do 400 protestnikov.
Demonstracije so se začele mirno. Protestniki so s seboj prinesli nekaj transparentov, na katerih je pisalo "lopovi v zapor" in "dost' mamo". Pred občino je bilo slišati skandiranje "lopovi, lopovi", "revolucija, revolucija", "tajkuni na Ciper, barabe stran", "dost je blo" in "dol z arogantno vlado". Udeleženci so poskakovali in vzklikali: "Kdor ne skače, ni za hokej!"
S shodom so sporočali vsem v vladi, naj se umaknejo in naj dajo prostor mladim. Protestirali so proti aroganci vlade, neodzivnosti vseh strank v Sloveniji, sodstva, sindikatov in lokalnih oblasti. Ponudili so tudi alternative sedanjemu stanju. Zahtevali so reorganizacijo skorumpiranega sodstva, nestrankarske volitve, odstop vlade, sindikatov in skorumpiranih lokalnih veljakov, kazensko odgovornost za grobarje jeseniškega hokeja in sprejem peticije, da so funkcionarji moralno, etično, kazensko odgovorni za prestopke in prekrške. "Potem v naši Sloveniji ne bo več možna mafija in lopovi. Potem bo končno zavladalo poštenje. Imamo alternativo," so prepričani.
Policisti razpustili shod zaradi izgrednikov
Kmalu pa se je med mirne protestnike pomešala skupina od 20 do 30 izgrednikov, ki je začela metati pirotehnična sredstva, steklenice in molotovke. Policija jih je po megafonu opozorila, naj takoj prenehajo s tem. Ko so petarde in molotovke začele leteti tudi med protestnike, novinarje in policiste, so policisti, ki so dotlej shod spremljali ob strani, ukrepali s hitro akcijo, v kateri so prijeli več izgrednikov, drugi pa so se razbežali. Policisti so nato izdali ukaz, da je protestni shod zaradi hujših kršitev razpuščen. Udeležence so pozvali, naj se mirno razidejo.
Večina protestnikov je tedaj odšla, nekateri pa so ostali na prizorišču in policistom, ki so se postavili pred stavbo, povedali, da ne protestirajo proti njim ter jim ponudili cvetje. Policijska akcija se je medtem še nadaljevala, nekateri izgredniki pa so se vrnili na drugo stran stavbe, kjer so si stali nasproti s policisti in jih obmetavali s sneženimi kepami.
Okoli 20.30 je bil shod končan. Generalna policijska uprava je na Twitterju zapisala, da so z namenom vzpostavitve javnega reda na Jesenicah pridržali 11 oseb. Podatka, da bi bil kdo poškodovan, še nimajo, prav tako ni podatka, da bi bilo poškodovano premoženje. Policisti vse informacije sicer še zbirajo.
Proti tistim, ki so krivi za propad Acronija
Nezadovoljstvo z vladajočo politiko so Jeseničani sicer s protestnim shodom pokazali že pred tednom dni, ko se je kljub močnemu nalivu na Čufarjevem trgu zbralo okrog 100 ljudi. Z mirnim protestom so opozorili na težko stanje v državi in kritizirali slovensko politiko. Pobudnik shoda pa je bila prav tako kot danes skupina Gorenjska vstaja, ki se je izoblikovala na Facebooku.
Danes so protestni shod, ki je tako kot drugi na Gorenjskem potekal pod geslom "Ejga, konc je", preselili pred občinsko stavbo, protestniki pa so kritiko usmerili tudi zoper tiste, ki so botrovali propadu hokejskega kluba Acroni. Protest so tako naslovili "Za pravno državo in z grobarji jeseniškega hokeja v zapor!" s podnapisom "Vse se vrača, vse se plača!".
Hokejski klub Acroni je bil po finančnih težavah letos poleti razpuščen. Zoper funkcionarje kluba je bilo podanih več prijav sumov kaznivih dejanj, policisti pa so po preiskavi prejšnji mesec podali štiri kazenske ovadbe predvsem za kazniva dejanja zlorabe položaja in pravic. Med ovadenimi naj bi bila po neuradnih podatkih tudi predsednik kluba in direktor Acronija Slavko Kanalec ter član uprave kluba in jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger, ki je sicer že več mesecev bolniško odsoten.
V prihodnjih dneh so protestni shodi sicer napovedani tudi v Kopru, Murski Soboti, Bohinju, Kranju, Ljubljani in v Mariboru, kjer nameravajo protestniki očitno vztrajati vse do odhoda župana Franca Kanglerja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.