
Poslanci so današnji delovni dan pričeli z izredno sejo, na kateri so po pričakovanjih ponovno večinsko potrdili 2. januar kot dela prost dan. 61 poslancev je glasovalo za spremembo, 10 pa jih je nasprotovalo. Večina Slovencev bo tako drugi dan v letu znova doma.
Prostega dne se veselijo predvsem v delu gospodarstva, ki je povezan s turizmom. Kot pravijo strokovnjaki, bodo agencije lažje prodale aranžmaje za tujino, dodaten dobiček pa si obetajo tudi zdravilišča in hotelirji.

Predlog, po katerem bo 2. januar čez manj kot mesec dni ponovno dela prost dan, so vložili v SMC, poleg celotne koalicije pa so ga podprli tudi v opozicijski ZL. V SMC so predlog med drugim utemeljili z izboljšanjem stanja javnih financ v državi. Milan Brglez, tudi predsednik DZ, je danes ob začetku razprave dejal, da gre za vračanje neideološke tradicije.
"V času varčevanja se je skušalo varčevati na simbolni način tudi tam, kjer ne bi bilo potrebno. Dejstvo je, da je bil ta varčevalni ukrep sprejet v drugačni klimi. Takrat se jegovorilo, da bo javni sektor privarčeval 600.000 evrov, ocene za zasebni pa so bile zelo različne. /.../ Dejansko varčevanje bi bilo možno, če bi gospodarstvo 2. januarja delalo v polni kapaciteti. To pa v praksi ni bilo mogoče," je dejal.
Brglez poudarja, kako pomembno je, da imamo še en dan, ko se je možno spočiti. Hkrati število prostih dni ostane v evropskem povprečju – 11,97 dni. Po sprejetem novem predlogu bo v Sloveniji spet 12 prostih dni. "Me zelo veseli, da tudi na odboru predlogu ni nasprotoval praktično nihče," je še Brglez zaključil svoj nagovor.
Prvi ponedeljek v novem letu bo torej večina Slovencev doma, zaprte bodo šole in vrtci. A sprememba tik pred zdajci bo povzročila tudi težave, je poročal 24UR. V bolnišnicah bodo denimo morali prestaviti preglede in operacije, v šolah bodo morali zaradi že načrtovanega programa pouk, ki bo 2. januarja odpadel, nadoknaditi.
Poslanci SMC so bili sicer spomladi leta 2015 proti takemu zakonskemu predlogu, tokratni predlog pa so utemeljili tudi z izboljšanjem stanja javnih financ v državi. Po njihovem mnenju je zato napočil čas, ko se lahko začne postopno sproščanje varčevalnih ukrepov, vključno z vrnitvijo 2. januarja na seznam dela prostih dni.

NSi: Primerneje bi bilo znižati DDV
Kritični do zakonskega predloga SMC so bili v NSi in SDS. Iva Dimic iz NSi je dejala, da je predlog izraz neodgovorne politike "podarjanja bombončkov". Menila je, da bi bilo primerneje znižati DDV, saj bi imeli državljani od tega bistveno več – med drugim tudi prepričljiv dokaz, da se gospodarsko in finančno stanje v državi vendarle izboljšuje.
Sicer je odbor zavrnil dopolnilo NSi, ki je predlagalo dva nova praznika, ki bi bila tudi dela prosta dneva: 6. januar kot praznik Sv. treh kraljev ali Gospodovega razglašenje in veliki petek, ki je premakljiv dan. S tem bi po besedah Dimičeve za razliko od 2. januarja dobili dva evropsko primerljiva praznika.
Möderndorfer je dopolnilo komentiral z besedami, da NSi kot zagovornica neoliberalne ekonomske politike očitno nima težav s prazniki, ampak s tem, za katere praznike gre. Kordiš pa je dejal, da bi dopolnilo NSi celo podprl, če ne bi s seznama praznikov umaknilo 2. maj in če bi nanj dalo tudi 2. januar.
KOMENTARJI (902)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.