Slovenija

Dan D za podražitve

Ljubljana, 01. 03. 2011 07.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Prevoz z železniškim prometom se je podražil za šest odstotkov, dva evra več bo treba plačati tudi za letalske karte pri Adrii Airways. Dražje je dopolnilo zdravstveno zavarovanje in tudi oskrba v domovih za starejše.

Dva evra več za letalsko karto.
Dva evra več za letalsko karto. FOTO: Miro Majcen

V zadnjih šestih mesecih cene goriva vztrajno naraščajo, zato so se pri Adrii Airways odločili dvigniti cene svojih vozovnic za dva evra. Enak trend je pričakovati tudi v prihodnje, zato pri slovenskem letalskem prevozniku dodajajo, da ne izključujejo možnosti dodatnega povišanja cen.

Kot so v odgovoru še zapisali pri Adrii, so cene v teh dneh sicer poviševali tudi številni drugi letalski prevozniki, na primer Lufthansa, Austrian Airlines, SN Brussels Airlines, Air France in SAS Scandinavian Airlines.

Cene goriva po svetu naraščajo predvsem zaradi zaskrbljenosti, da bi lahko protivladni nemiri v Egiptu, Tuniziji, Jemnu, Bahrajnu in Libiji privedli do motenj v dobavi nafte, k njenim višjim cenam pa prispeva tudi povečano povpraševanje po nafti iz Kitajske. Delež goriva sicer predstavlja 20 odstotkov vseh Adriinih stroškov.

Železniški prevoz dražji za šest odstotkov

Dražje cene železniškega prometa bodo letos k inflaciji prispevale minimalno, in sicer 0,012 odstotne točke.

Z današnjim dnem se je za šest odstotkov podražil tudi prevoz potnikov z vlaki. Ta korak je bil potreben, saj te cene za kar 45 odstotkov zaostajajo za cenami javnega cestnega prometa, pojasnjujejo na Slovenskih železnicah (SŽ). Kljub temu bodo cene javnega cestnega prometa še vedno višje za 37 odstotkov.

Zvišanje cen je vgrajeno v načrtovane transportne prihodke v osnutku letošnjega poslovnega načrta SŽ za potniški promet. Transportni prihodki se bodo na račun zvišanja cen v potniškem prometu predvidoma povečali za 811.300 evrov.

Zvišanje cen je predvidela minuli teden na vladi sprejeta uredba o določitvi najvišjih cen prevoza potnikov po železnici v notranjem potniškem prometu.

Kljub dvigu cen v železniškem prometu bodo cene javnega cestnega prometa še vedno višje za 37 odstotkov.
Kljub dvigu cen v železniškem prometu bodo cene javnega cestnega prometa še vedno višje za 37 odstotkov. FOTO: Aljoša Kravanja

Višje cene nekaterih poštnih storitev

A ta podražitev ni edina, dražje so namreč tudi nekatere poštne storitve. Pošta Slovenije je za tri cente oz. v povprečju za deset odstotkov zvišala cene poštnih storitev v notranjem in mednarodnem poštnem prometu, ki spadajo v obseg univerzalne poštne storitve.

Cena za pošiljanje standardnega pisma v notranjem poštnem prometu tako odslej znaša 27 centov (doslej 24 centov), navadnega pisma do 20 gramov 31 centov (28 centov) in dopisnice 27 centov (24 centov). V mednarodnem poštnem prometu bo cena standardnega pisma 40 centov (doslej 37 centov), navadnega pisma do 20 gramov 44 centov (41 centov), dopisnice pa 36 centov (33 centov).

Kljub povišanju so naše cene še vedno med najnižjimi v EU.
Kljub povišanju so naše cene še vedno med najnižjimi v EU. FOTO: Blaž Garbajs

Kljub povišanju so cene navedenih storitev še vedno med najnižjimi v EU, pravijo v Pošti Slovenije. Cena standardnega pisma v notranjem poštnem prometu v državah EU je v povprečju 51 centov. Nižjo ceno od Slovenije (24 centov) ima le še Malta (19 centov).

Z dvigom cen bo Pošta Slovenije delno odpravila cenovna nesorazmerja pri univerzalni poštni storitvi glede na druge države oz. nekoliko znižala negativni poslovni izid na tem področju.

Višje premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

Premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zdravstvenih zavarovalnic Vzajemna, Triglav in Adriatic Slovenica bodo od danes naprej dražje v povprečju za 1,35 evra oz. 1,85 evra.

V Vzajemni bo nova premija dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja brez popusta znašala 24,62 evra (doslej 23,25 evra), s triodstotnim popustom pa 23,88 evra (doslej 22,55 evra). Gre za 5,89-odstotno povišanje oz. za 1,37 evra. Podražitev premij bo zadoščala za pokrivanje predvidenih škod in za kapitalsko ustreznost zavarovalnice, pojasnjujejo v Vzajemni. Brez spremembe višine premije v tem letu bi namreč zabeležili izgubo v višini približno 14 milijonov evrov.

Najnižja premija še vedno ostaja pri Vzajemni, najdražja pa pri Adriatic Slovenici.

V Triglavu so zaradi rasti stroškov doplačil k zdravstvenim storitvam povišali mesečno premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za 1,36 evra. Nova cena premije bo tako znašala 25,99 evra, s triodstotnim popustom pa 25,21 evra mesečno, medtem ko je bila do zdaj 23,89 evra. Pri Triglavu so premijo nazadnje podražili februarja 2009.

Najdražje premije bodo plačevali zavarovanci Adriatic Slovenice, saj bodo za osnovno premijo brez popusta po novem plačevali 26,49 evra (doslej 24,59 evra), s triodstotnim popustom pa 1,85 evra več oziroma 25,70 evra (doslej 23,85 evra). V Adriatic Slovenici podražitev premij opravičujejo z rastjo stroškov zdravstvenih storitev in negativnim poslovanjem pri dopolnilnih zavarovanjih. Zadnja podražitev premije v tej zdravstveni zavarovalnici je bila 1. januarja 2009.

Dražja oskrba v domovih za starejše

Višje bodo tudi cene osnovne oskrbe v socialno-varstvenih domovih. Povprečno se bodo povečale za 3,8 odstotka, razpon pa je sicer od 2,1 odstotka do 4,9 odstotka. Povprečno to pomeni 0,68 evra na dan oz. v razponu od 0,32 do 1,12 evra.

Cene osnovne oskrbe v socialno-varstvenih domovih se bodo povprečno povečale za 3,8 odstotka.
Cene osnovne oskrbe v socialno-varstvenih domovih se bodo povprečno povečale za 3,8 odstotka. FOTO: Aljoša Kravanja

O konkretnem dvigu odloča organ upravljanja posameznega doma, ki sprejme sklep o cenah in je v 15 dneh o tem dolžan obvestiti ustanovitelja, so sporočili z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Minister letno objavi sklep o določitvi standarda povprečne plače ter stroškov in odhodkov storitev oskrbe institucionalnega varstva za osebe, starejše od 65 let, ter za odrasle osebe s posebnimi potrebami v posebnih socialno-varstvenih zavodih. Zadnji takšen sklep, ki ga je možno upoštevati v cenah storitve, je bil v uradnem listu po navajanju ministrstva objavljen 28. januarja.

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije menijo, da je vsakršno povečanje cen za oskrbo v domu za uporabnike nesprejemljivo, da že zdajšnje cene težko plačujejo ter da v veliki meri doplačujejo svojci in lokalne skupnosti, je povedal predsednik upravnega odbora skupnosti Boris Koprivnikar. Opozarja pa na to, da prihodki, ki jih domovi ustvarjajo po priznanih cenah, zadoščajo zgolj za tekoče poslovanje. Po njegovih besedah potrebujejo večje prihodke, vendar ne na račun povečanja cen za uporabnike. Težava je po njegovih besedah v tem, da ni vira za institucionalno varstvo, kot ga poznajo v tujini, to pa je bodisi zavarovanje za dolgotrajno oskrbo bodisi proračunski vir.

Poslanec poslanske skupine Zares Tadej Slapnik pa je pričakoval, da bo pred dvigom cen storitev v socialno-varstvenih domovih opravljena poglobljene analiza poslovnega modela upravljanja različnih zavodov. Pregled podatkov bi namreč jasno pokazal, kje se pojavljajo določene pomanjkljivosti pri izvajanju storitev oziroma poslovanju. "Prepričan sem namreč, da edino merilo, ki pomeni izvedbo poslovanja oziroma izvajanja storitev, ne morejo biti zgolj cene osnovnih storitev socialno varstvenih-zavodov, kajti dejstvo je, da je velik del "uspešnosti" poslovanja odvisen tudi od samih organov upravljanja," še dodaja Slapnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (190)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kadulja
03. 03. 2011 11.28
LavrenceArabski02.03.2011, 07:48 slabo razmišljaš! Dokler je cena prevoza ene osebe z osebnim avtomobilomcenejša od javnega prevoznega sredstva se bodo ljudje vozili z avti. Pa še z avtom greš in odideš ko ti paše in pripelješ se tam kamor želiš z javnim prevozom pa ne vsaj v manjših mestih ne. V LJ ga pa itak ne moreš koristit ker nimaš kje parkirat avta da bi koristil javni prdvoz
Bojan Skof
02. 03. 2011 10.27
to je kraja denarja ljudem,dvignite plače ,penzije kaj ste nori v tej državi ni več za živet.
Brabus
02. 03. 2011 10.24
tako se je začelo v stari Jugi.
dejkometod
02. 03. 2011 08.21
Žalostno,a resnično! Vlada bo letos padla in mora masti
LavrenceArabski
02. 03. 2011 07.48
Ne razumete.To je vladni prispevek ki naj bi spodbudil ljudi naj manj uporabljajo avtomobile in več javni potniški promet.In poštne storitve.Itd,itdSemaforji
Alexx7
02. 03. 2011 06.33
Ja, ja, Slovencki pa se kar sedimo in cakamo... Da nam odpelje se zadnji vlak...
dejkometod
02. 03. 2011 05.54
Sramota!!!!!!
Super1337
02. 03. 2011 00.43
Ta država postaja vedno bolj pokvarjena! Pfuj! Pa naj kdo reče da naj bom ponosn na slovenijo ...a naj bom ponosen na te lopove?!?! daleč od tega!
Gostilnaiscekuharja
01. 03. 2011 23.03
dej dej podrazitev vlaka...kp/lj 10 eur in skoraj 3 ure....hahaha se pes prej pridem
Svobodni Umetnik
01. 03. 2011 22.50
Andrej Sifrer ima se vedno prav: "Zivljenje, zivljenje je drag sport"
tv1
01. 03. 2011 22.31
če vlada zna tranzicijski čas uveljavat pri tajkunih, ki se dejansko bogatjo, so domovi ki so bili že zgrajeni, tajkunski domovi pa si naj zgradijo , ne na domovih ki so že bili zgrajeni, samo slabi giospodarjki so v zgrajenih domovih, ker so imeli prevelike lovke .-)))
tv1
01. 03. 2011 22.29
še na teh se nekateri bogatijo .-))) ker je občutljiva tema, ne moremo se z evropo primerjat, ker oni imajo to že leta in leta uvedeno, za ta tranzicijski čas pa mora vlada poskrbet, samo da tega naša vlada, stranke, politiki, poslanci in vsi ki se s tem zkvarjajo stremijo da se obogatijo .-)))
Danijel Fric
01. 03. 2011 21.13
Glede domov za ostarele pa sledeče, že danes si marsikdo ni sposoben plačati oskrbe sam, vi pa še kar cene gor. Mislim da bi bilo bolje pogledati koliko zaposlenih se potika po ministrsvih za delo in družino, po zavodih za socialno varstvo, ki ni nobenih koristi od njih, so samo na plačilni listi. Poti denarja do namena so vse predolge, po poti se ga veliko zgubi na razne račune. ??????? Dom za oskrbo starejših bi morala razliko od pokojnine do polne cene financirati džava, mislim da nam v času našega aktivnaga dela 35-40 let dosti poberejo. Najraje te imajo, da še preden pride prva penzija, da si že hladen. Hvala vam, res smo socialna država, za koga ??????
Prassek
01. 03. 2011 21.01
Pri vseh diplomiranih strokovnjakih, ki delajo za naše državne firme se človek vpraša kako jim uspe tako "uspešno" zafurati podjetja iz panog, ki vsepovsod v svetu ustvarjajo dobičke?????? In za to še prejemajo plačo.
nesposobnež
01. 03. 2011 20.49
Pahor in njegova ekipa pa nič ! SRAM TE BODI!
Alojz Železnik 1
01. 03. 2011 20.43
Tron Tretji, zakaj smo jih pa izvolili? Saj je bila njihova propaganda usmerjena v afere ib blatenje konkurence in ne v dobro gospodarjenje! *
korintos1
01. 03. 2011 20.04
tron3 Dela se dela, samo kako. Nobenega nič ne skrbi, ker država pokrije izgubo.
tron3
01. 03. 2011 19.58
Ko nimaš pojma o upravljanju in vodenju podjetja, pač dvigneš ceno svoje storitve, še lepše pa je ko si monopolist in se imaš fajn, SŽ katastrofa, Adria katastrofa, zavarovalnice katastrofa, sami lenuhi nobeden nič ne dela, potrošniki pa naj plačujejo njihovo nedelo bravo vlada, čestitam
chimo
01. 03. 2011 19.53
Bliža se dan, ko bo naslov v moji rubriki 'Zadnje novice' pisal: Dan D za slovenske politike !
LuckyBastardo
01. 03. 2011 19.47
in Slovenci kot so, in kot da se jih nič ne tiče, ostajajo ravnodušni.... kar tako naprej