Slovenija

Kaj je LDS sploh iztržila?

Ljubljana, 12. 04. 2010 07.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
D.Š./STA/N.D./K.Š.
Komentarji
519

Kresalova je zadovoljna s Pahorjevim odzivom na zahteve LDS in tako stranka ostaja v koaliciji. Vendar pa zaenkrat ostaja tudi Brezigarjeva in sklepati je, da hitre razrešitve generalne državne tožilke ne bo.

Današnji dan je za koalicijo očitno srečen. Napočil je namreč čas odločitve in stranka LDS se je po besedah njene predsednice Katarine Kresal odločila, da ostane v koaliciji. Tako odločitev je sprejel ožji vrh LDS, ki se je danes sestal na sedežu stranke.

Kresalova pravi, da javna zagotovila, ki jih je dal predsednik vlade Borut Pahor, pismo, ki ga je poslal, in predvsem njun pogovor predstavljajo zadostno osnovo za to, da bo LDS lahko v tej vladi odgovorno vodila resorje, ki jih je prevzela.

"Premier nam je zagotovil, da bo odločno podprl reforme tožilstva, katerih glavni cilj je pregon gospodarskega kriminala in depolitizacija tožilstva. Predvsem je pri naši dokončni odločitvi pomemben pogovor o medsebojni korektnosti in zaupanju, kar je temelj za dobro sodelovanje," je po sestanku vrha stranke dejala Kresalova.

Katarina Kresal in Aleš<br>Zalar
Katarina Kresal in Aleš<br>Zalar FOTO: POP TV

Pogoji, ki jih je LDS postavila Pahorju, so bili po besedah Kresalove zelo jasni. "To, da jih je predsednik vlade sprejel, dokazuje, da nam zaupa, predvsem pa, da nam daje vso podporo ob reformah, ki jih še moramo sprejeti, ne glede na to, da bi naletele na slab odziv s strani vodstva državnega tožilstva," je dejala.

Premier je po njenem prepričanju izpolnil vse pogoje, ki jih je postavila stranka: javno je podprl ugotovitve poročila, ki ga je za vlado pripravil pravosodni minister Aleš Zalar, zatrdil pa je tudi, da podpira reformo državnega tožilstva. Na novinarsko ugotovitev, da se kljub temu Pahor še vedno ne strinja, da obstajajo razlogi za razrešitev generalne državne tožilke Barbare Brezigar, pa je odgovorila, "da kaj več od javne podpore Zalarjevega poročila ni potrebno zahtevati".

Rezultat tega enotedenskega dogajanja je tako predvsem to, da nam zagotovila predsednika vlade dajejo dovolj veliko osnovo, da lahko delamo še naprej. In to je vse, kar smo hoteli. Katarina Kresal

Zanikala je tudi nekatere špekulacije, da je stranka ostala v koaliciji zato, ker bi se ji sicer lahko zgodilo nezadovoljstvo nekaterih članov, ki v vladi zasedajo različne funkcije: "Bili smo enotni tako pri postavljanju pogojev, kot tudi danes, ko sem jih seznanila, da so izpolnjeni pogoji, da v koaliciji ostanemo."

Glede morebitne razrešitve Barbare Brezigar pa je Kresalova povedala, da sta se s Pahorjem dogovorila, da se postopki nadaljujejo tako, kot so se dogovorili: "Sklepi na vladi so sprejeti, presoja zakona o državnem tožilstvu pa gre na ustavno sodišče". Pahor ji je med nedeljskim pogovorom, kot je dejala, tudi izrecno zatrdil, da interpelacija, ki je bila vložena zoper Kresalovo, "ne bo dobila podpore koalicijskih strank".

Zbor za republiko se je že odzval na dogajanja v koaliciji. Menijo, da se pripravlja obglavljenje generalne državne tožilke Barbare Brezigar.

Pahor: Želim si, da bi bila odločitev LDS ugodna za politično večino

"Z veseljem Vas obveščam, da so zahteve LDS zame sprejemljive," je v pismu Kresalovi zapisal Pahor.
"Z veseljem Vas obveščam, da so zahteve LDS zame sprejemljive," je v pismu Kresalovi zapisal Pahor. FOTO: Miro Majcen

Premier Pahor je sicer dejal, da odločitve LDS ne pozna, a si želi, da bi bila ugodna za politično večino. "Mislim, da ni razlogov, da LDS ne bi ostala v koaliciji, ob zavedanju, da ena temeljna razlika med nami ostaja," je dejal.

Pahor je potrdil, da sta se s Kresalovo v nedeljo sestala na "prijetnem in konstruktivnem pogovoru". Nadaljnji pogovori z vodstvom LDS danes po njegovem ne bodo potrebni. "Razumem, da bomo glede enega vprašanja ostali vsaksebi in mislim, da je treba s tem znati živeti, ker bo še kakšno vprašanje, glede katerega bomo različnih mnenj," je dejal.

Nekatera vprašanja so po njegovem danes dobila jasnejši odgovor, pri vprašanju razrešitve generalne državne tožilke Barbare Brezigar pa ostajajo različnih prepričanj. V kolikor bi se, če bo LDS ostala v vladi, izkazalo, da ni druge poti, kot da svoja stališča izmerijo, bodo o njih na vladi glasovali, je napovedal. Kot je še dejal, po njegovem to ne bo potrebno in bodo vprašanja urejali drugače.

Pahor je zanikal navedbe, da bi od LDS zahteval, naj spremenijo svoja stališča, ali da bi svoja stališča zaradi zahtev LDS spreminjal sam. "Samo pogledal sem, kaj lahko naredim, da jih nekoliko bolje razložim, nekatere pa tudi uskladim s kolegi, ki vodijo dva pomembna resorja," je dejal.

"Stvari gredo naprej, na razočaranje nekaterih, ki so si obetali vladno krizo. Sam sem slutil, da do nje ne bo prišlo," je dejal Pahor. Izrazil je še zadovoljstvo, da so se uspeli izogniti resnejšim političnim zapletom.

Kaj bo z Brezigarjevo?

Glede na to, da je Pahor tudi danes dal vedeti, da za razrešitev Barbare Brezigar ni razlogov, se postavlja vprašanje, kaj je LDS s to izjemno zaostritvijo odnosov v koalicji sploh iztržila.

Kresalova je dejala, da so ob Pahorja želeli zagotovilo, da bodo lahko delali normalno naprej in po njihovo je po reformi policije zdaj potrebna tudi reforma tožilstva. A LDS vztraja, da slednja z Brezigarjevo na čelu ni možna. Na tej točki se ponuja sklep, da je Pahor Kresalovi na nedeljskem srečanju najmanj
zagotovil, da bo poslej bolj odprt za nizanje argumentov v prid odločitve za odhod Barbare Brezigar. In po neuradnih informacijah je to najmanj, kar v LDS po sinočnji večerji Pahor-Kresal pričakujejo.

In kako naj torej vemo, kdo je bil v pogovorih Pahor-Kresal spretnejši? Brezigarjevi sicer mandat poteče čez leto dni. In v nekaterih krogih interpretirajo, da pred letošnjimi lokalnimi volitvami razrešitve Brezigarjeve ne bo. In če se bo zgodilo, da bo mandat Brezigarjeva nemoteno končala, ne da bi jo pred iztekom razrešili, se bo pokazalo, da je bil v pogovorih spretnejši Pahor.

Ziherl o Pahorjevem načinu vladanja

Po drugi strani pa je "upor" LDS sprožil tudi resne kritike Pahorjevega dela. In s kritikami niti danes ni prizanašal  podpredsednik LDS Slavko Ziherl. “Ogroža svoje vladanje in obstoj vlade,” je dejal Ziherl in se pridružil mnenju evroposlanca Jelka Kacina, ki je dejal, da ne zaupa Pahorjevemu načinu vodenja.

Po mnenju Ziherla bi premier moral biti predvsem dober menedžer.
Po mnenju Ziherla bi premier moral biti predvsem dober menedžer. FOTO: POP TV

Ziherl poudarja, da bi moral biti predsednik vlade predvsem dober menedžer, vodja in da bi se moral o pomembnih odločitvah posvetovati s svojimi ministri, ne pa z opozicijo. “V pravnem sporu ne verjame svojim ministrom, to je način dela, ki ogroža tim, kohezijo dela. Izraža pomanjkanje odločitev v določenih trenutkih. Vodja tima se mora nenhno odločati in se tudi posvetovati s timom,” še dodaja. Po njegovem mnenju se odločitve nenehno prelagajo, ne pride do sprejetja odločitev, to je slabo, je še menil Ziherl.

Metafora o možganskem vsadku

"Glede na to, da je Janša možganski vsadek v glavi gospe Brezigarjeve, si lahko predstavljamo marsikaj," je za medije prejšnji teden dejal Slavko Ziherl. "Možganski vsadki so mogoče kje drugje. Prav gotovo gre meni kot generalni državni tožilki za zakonitost in na naši stranki so argumenti. Se pa zavedam, da je na strani ministrov moč," je na to odgovorila Brezigarjeva.

Ziherl je za 24ur.com komentiral tudi metaforo o možganskem vsadku v glavi Brezigarjeve. Pravi, da jo je javnost napačno razumela. Trdi, da se Brezigarjeva vsekakor dogovarja s predsednikom SDS Janezom Janšo, to je vse, dodaja Ziherl. Poudaril je, da je nek komentator in ugledni novinar dejal, da iz metafore sledi sklep, kot da državna tožilka Brezigarjeva nima možganov, to je po njegovem mnenju narobe razumljeno.”Vemo, da ima Brezigarjeva dobre možgane,” in dodaja, da če človek pripada neki politični opciji, to ni nič nenavadnega. Res je, da Brezigarjeva komunicira z Janšo, je še sklenil.

Zahteve LDS

Kot je znano, je LDS po maratonski seji vrha stranke minuli torek zahtevala, da mora Pahor javno podpreti izpeljavo nadaljnjih reform državnega tožilstva z novim zakonom o državnem tožilstvu ter javno podpreti ugotovitve Zalarja o kršitvah vodstvenih dolžnosti generalne državne tožilke Barbare Brezigar, pa tudi umakniti oznako zaupno z magnetograma sestanka z Brezigarjevo, ministrom za pravosodje Alešem Zalarjem in višjo državno tožilko Branko Zobec Hrastar.

Tretji zahtevi je Pahor sledil z javno objavo magnetograma sestanka v soboto zvečer. Izjema so le deli magnetograma, ki niso razkriti javnosti z utemeljitvijo, da bi lahko škodovali predkazenskemu postopku. Zalar je poudaril, da so črtani ključni deli besedila in takšen magnetogram, zato "nima velike uporabne vrednosti".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (519)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

binmister
13. 04. 2010 08.43
mogoče bo še vladi letos uspelo da še uničijo to malo gospodarstva kar še je ostalo in komaj da životari. vse povsod navajajo da so # finančne # luknje pa ljudje dragi nismo delavci naredili te luknje ampak tale banda katera bi naj vodila državo.če še bojo malo vladali se bomo res pred propadom morali priključiti Italiji ali pa Avstriji saj država v takih izgubah ne more preživeti
Miryam
13. 04. 2010 08.37
Katalina in Golubič sta tako politično mrtva vendar je potrebno dati priznanje Katarini nikomur razen njej je od znotraj uspelo popolnoma uničiti svojo ter dve sebi sorodne stranke. Pahor je na parah kjer kresalova prižiga svečke veselja.. Pogreb. kljub slabi glasbi so državljani vabljeni na ples.
binmister
13. 04. 2010 08.34
kako se je pa izmazala za prevare ki jih je storila Frederika Kresal ?mogoče je posredoval dedi Senica in je vse pod tepihi madona sem pozabljiv
binmister
13. 04. 2010 08.31
Pahor ne upa nič proti K.K ker bo K.K takoj pooblastila Senico in bo vse skupaj romalo na sodišče
binmister
13. 04. 2010 08.28
V Sloveniji nič drugo ne bo zaleglo da se zamenja vlada in lopovi razen da začne vsesplošna stavka .
Cris_Cros
13. 04. 2010 08.24
Kresalova je pokazala pot tudi sindikalistom kako se pride do željenega cilja.Semolič pamet v roke pa nad Pahorja z ultimatom.
lepdanzelim
13. 04. 2010 07.58
Opazite, kako so v zadnjih desetih letih naši politiki postali dobri govorniki? Njihove izjave in dokumenti so lepo oblikovani populistični stavki, ki nič jasnega ne povedo. In tako oni tudi delajo. Nekaj razmišljajo, sestankujejo, sejejo, zapravljajo denar, ful so zaposleni , lepo spedenani in ahoh, stvari pa gredo svojo pot. Našo državo zavijajo v meglo, iz katere se ne vidimo in kmalu ne bomo več videli drug drugega. Dragi Pahor & Co, a res mislite, da mi ne opazimo teh priučenih nasmehov na vaših licih? Državljani se smejimo vse bolj kislo, razen izjem, ki se krohotajo
resslovenka
13. 04. 2010 07.44
Kakšna farsa. Pa saj se ni več čemu čudit.
GalileoG
13. 04. 2010 07.34
Kreslka si kupuje glasove, ker se boji, da bi jo interpelirali. Saj SD, Zares in LDS interpelacije ne bodo podrpli, ampak Desus jo bo. Že zaradi Karla. Zato je bilo tole kvazi izsiljevanje brez veze. Pahor se bo tako rešil LDS-a še na bolj prefinjen način, kar tudi sam pozdravljam.
SEBASTI
13. 04. 2010 06.04
"...reforme tožilstva, katerih glavni cilj je pregon gospodarskega kriminala in depolitizacija tožilstva" Kresnica govori o depolitizaciji tožilstva ? Mislim ej, ostaneš brez besed...
friderik1st
13. 04. 2010 00.44
Daj, zbrisi vsaj 3 komentarje - moje
friderik1st
13. 04. 2010 00.42
Kaj pa ce je moja zelja votla??
friderik1st
13. 04. 2010 00.41
Jaz bi sicer zelel, da je tako pameten, da ga ne morem razumeti. Vso sreco!
friderik1st
13. 04. 2010 00.36
Csa bo pokazal, ali je Pahor tako pameten, da ga ne razumemo, ali tako neumen, da ga ne razumemo!?!?!?
Brasco
13. 04. 2010 00.31
J83
13. 04. 2010 00.11
Katastrofa kresal je iztržila to,da ji bo mama na Igu,če je kaj pravice v tej državi.Ampak,ko takole gledam policijske kombije me prav zanima kaj prevažajo,da imajo zamrežena okna?Pa kdo jim bo noter vdrl?So takšni strahopetci?
friderik1st
12. 04. 2010 23.47
Pa mislim da je bilo to pred dvema tisocletjema, ali se motim?
friderik1st
12. 04. 2010 23.46
KRUHA IN IGER ??
friderik1st
12. 04. 2010 23.42
smo se tako zgolj šalili, da po 20. aprilu oddaja komentarjev ne bo več možna. A vseeno je prvoaprilska šala vsebovala tudi nekaj resnice. Sovražni govor je namreč problematika, s katero se ne sooča le naša spletna stran, ampak tudi drugi spletni mediji v Sloveniji in v svetu.
loden
12. 04. 2010 23.37
FRIDERIK1st - PA KJE SI TI VIDU TO NAPOVED O UKINITVI FORUMOV, PROSIM ODGOVORI, PA KDAJ JE BILO TO?