Današnji dan je za koalicijo očitno srečen. Napočil je namreč čas odločitve in stranka LDS se je po besedah njene predsednice Katarine Kresal odločila, da ostane v koaliciji. Tako odločitev je sprejel ožji vrh LDS, ki se je danes sestal na sedežu stranke.
Kresalova pravi, da javna zagotovila, ki jih je dal predsednik vlade Borut Pahor, pismo, ki ga je poslal, in predvsem njun pogovor predstavljajo zadostno osnovo za to, da bo LDS lahko v tej vladi odgovorno vodila resorje, ki jih je prevzela.
"Premier nam je zagotovil, da bo odločno podprl reforme tožilstva, katerih glavni cilj je pregon gospodarskega kriminala in depolitizacija tožilstva. Predvsem je pri naši dokončni odločitvi pomemben pogovor o medsebojni korektnosti in zaupanju, kar je temelj za dobro sodelovanje," je po sestanku vrha stranke dejala Kresalova.
Pogoji, ki jih je LDS postavila Pahorju, so bili po besedah Kresalove zelo jasni. "To, da jih je predsednik vlade sprejel, dokazuje, da nam zaupa, predvsem pa, da nam daje vso podporo ob reformah, ki jih še moramo sprejeti, ne glede na to, da bi naletele na slab odziv s strani vodstva državnega tožilstva," je dejala.
Premier je po njenem prepričanju izpolnil vse pogoje, ki jih je postavila stranka: javno je podprl ugotovitve poročila, ki ga je za vlado pripravil pravosodni minister Aleš Zalar, zatrdil pa je tudi, da podpira reformo državnega tožilstva. Na novinarsko ugotovitev, da se kljub temu Pahor še vedno ne strinja, da obstajajo razlogi za razrešitev generalne državne tožilke Barbare Brezigar, pa je odgovorila, "da kaj več od javne podpore Zalarjevega poročila ni potrebno zahtevati".
Zanikala je tudi nekatere špekulacije, da je stranka ostala v koaliciji zato, ker bi se ji sicer lahko zgodilo nezadovoljstvo nekaterih članov, ki v vladi zasedajo različne funkcije: "Bili smo enotni tako pri postavljanju pogojev, kot tudi danes, ko sem jih seznanila, da so izpolnjeni pogoji, da v koaliciji ostanemo."
Glede morebitne razrešitve Barbare Brezigar pa je Kresalova povedala, da sta se s Pahorjem dogovorila, da se postopki nadaljujejo tako, kot so se dogovorili: "Sklepi na vladi so sprejeti, presoja zakona o državnem tožilstvu pa gre na ustavno sodišče". Pahor ji je med nedeljskim pogovorom, kot je dejala, tudi izrecno zatrdil, da interpelacija, ki je bila vložena zoper Kresalovo, "ne bo dobila podpore koalicijskih strank".
Pahor: Želim si, da bi bila odločitev LDS ugodna za politično večino
Premier Pahor je sicer dejal, da odločitve LDS ne pozna, a si želi, da bi bila ugodna za politično večino. "Mislim, da ni razlogov, da LDS ne bi ostala v koaliciji, ob zavedanju, da ena temeljna razlika med nami ostaja," je dejal.
Pahor je potrdil, da sta se s Kresalovo v nedeljo sestala na "prijetnem in konstruktivnem pogovoru". Nadaljnji pogovori z vodstvom LDS danes po njegovem ne bodo potrebni. "Razumem, da bomo glede enega vprašanja ostali vsaksebi in mislim, da je treba s tem znati živeti, ker bo še kakšno vprašanje, glede katerega bomo različnih mnenj," je dejal.
Nekatera vprašanja so po njegovem danes dobila jasnejši odgovor, pri vprašanju razrešitve generalne državne tožilke Barbare Brezigar pa ostajajo različnih prepričanj. V kolikor bi se, če bo LDS ostala v vladi, izkazalo, da ni druge poti, kot da svoja stališča izmerijo, bodo o njih na vladi glasovali, je napovedal. Kot je še dejal, po njegovem to ne bo potrebno in bodo vprašanja urejali drugače.
Pahor je zanikal navedbe, da bi od LDS zahteval, naj spremenijo svoja stališča, ali da bi svoja stališča zaradi zahtev LDS spreminjal sam. "Samo pogledal sem, kaj lahko naredim, da jih nekoliko bolje razložim, nekatere pa tudi uskladim s kolegi, ki vodijo dva pomembna resorja," je dejal.
"Stvari gredo naprej, na razočaranje nekaterih, ki so si obetali vladno krizo. Sam sem slutil, da do nje ne bo prišlo," je dejal Pahor. Izrazil je še zadovoljstvo, da so se uspeli izogniti resnejšim političnim zapletom.
Kaj bo z Brezigarjevo?
Glede na to, da je Pahor tudi danes dal vedeti, da za razrešitev Barbare Brezigar ni razlogov, se postavlja vprašanje, kaj je LDS s to izjemno zaostritvijo odnosov v koalicji sploh iztržila.
Kresalova je dejala, da so ob Pahorja želeli zagotovilo, da bodo lahko delali normalno naprej in po njihovo je po reformi policije zdaj potrebna tudi reforma tožilstva. A LDS vztraja, da slednja z Brezigarjevo na čelu ni možna. Na tej točki se ponuja sklep, da je Pahor Kresalovi na nedeljskem srečanju najmanj
zagotovil, da bo poslej bolj odprt za nizanje argumentov v prid odločitve za odhod Barbare Brezigar. In po neuradnih informacijah je to najmanj, kar v LDS po sinočnji večerji Pahor-Kresal pričakujejo.
In kako naj torej vemo, kdo je bil v pogovorih Pahor-Kresal spretnejši? Brezigarjevi sicer mandat poteče čez leto dni. In v nekaterih krogih interpretirajo, da pred letošnjimi lokalnimi volitvami razrešitve Brezigarjeve ne bo. In če se bo zgodilo, da bo mandat Brezigarjeva nemoteno končala, ne da bi jo pred iztekom razrešili, se bo pokazalo, da je bil v pogovorih spretnejši Pahor.
Ziherl o Pahorjevem načinu vladanja
Po drugi strani pa je "upor" LDS sprožil tudi resne kritike Pahorjevega dela. In s kritikami niti danes ni prizanašal podpredsednik LDS Slavko Ziherl. “Ogroža svoje vladanje in obstoj vlade,” je dejal Ziherl in se pridružil mnenju evroposlanca Jelka Kacina, ki je dejal, da ne zaupa Pahorjevemu načinu vodenja.
Ziherl poudarja, da bi moral biti predsednik vlade predvsem dober menedžer, vodja in da bi se moral o pomembnih odločitvah posvetovati s svojimi ministri, ne pa z opozicijo. “V pravnem sporu ne verjame svojim ministrom, to je način dela, ki ogroža tim, kohezijo dela. Izraža pomanjkanje odločitev v določenih trenutkih. Vodja tima se mora nenhno odločati in se tudi posvetovati s timom,” še dodaja. Po njegovem mnenju se odločitve nenehno prelagajo, ne pride do sprejetja odločitev, to je slabo, je še menil Ziherl.
Metafora o možganskem vsadku
Ziherl je za 24ur.com komentiral tudi metaforo o možganskem vsadku v glavi Brezigarjeve. Pravi, da jo je javnost napačno razumela. Trdi, da se Brezigarjeva vsekakor dogovarja s predsednikom SDS Janezom Janšo, to je vse, dodaja Ziherl. Poudaril je, da je nek komentator in ugledni novinar dejal, da iz metafore sledi sklep, kot da državna tožilka Brezigarjeva nima možganov, to je po njegovem mnenju narobe razumljeno.”Vemo, da ima Brezigarjeva dobre možgane,” in dodaja, da če človek pripada neki politični opciji, to ni nič nenavadnega. Res je, da Brezigarjeva komunicira z Janšo, je še sklenil.
Zahteve LDS
Kot je znano, je LDS po maratonski seji vrha stranke minuli torek zahtevala, da mora Pahor javno podpreti izpeljavo nadaljnjih reform državnega tožilstva z novim zakonom o državnem tožilstvu ter javno podpreti ugotovitve Zalarja o kršitvah vodstvenih dolžnosti generalne državne tožilke Barbare Brezigar, pa tudi umakniti oznako zaupno z magnetograma sestanka z Brezigarjevo, ministrom za pravosodje Alešem Zalarjem in višjo državno tožilko Branko Zobec Hrastar.
Tretji zahtevi je Pahor sledil z javno objavo magnetograma sestanka v soboto zvečer. Izjema so le deli magnetograma, ki niso razkriti javnosti z utemeljitvijo, da bi lahko škodovali predkazenskemu postopku. Zalar je poudaril, da so črtani ključni deli besedila in takšen magnetogram, zato "nima velike uporabne vrednosti".
KOMENTARJI (519)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.