Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič je ena glavnih ovir na poti do izgradnje drugega tira, predvsem pa eden glavnih promotorjev privatizacije državne strateške infrastrukture, menijo podpisniki pod interpelacijo. Iz teh razlogov so v Združeni levici pripravili interpelacijo, ki so jo podpisali še nepovezani poslanec Andrej Čuš in v poslanski skupini nepovezanih poslancev.
Kaj mu očitajo?
V prvi točki interpelacija poudarja neodgovorno ravnanje pri izgradnji drugega tira. Minister je po besedah poslanca ZL Mateja T. Vatovca že na zaslišanju povedal, da drugi tir ne bo potreben še naslednjih 30 ali 40 let, kar je bil prvi alarmantni signal tega, kakšna bo smer, v katero bo vodil ministrstvo. Nato je obrnil stališče in se začel deklarativno zavzemati za drugi tir, vendar vse njegove poteze od takrat dalje kažejo na nasprotno. Kot primer je Vatovec navedel prijavo na evropski razpis v okviru Mehanizma za povezovanje Evrope (CEF), ki je šla v Bruselj brez finančne konstrukcije, torej "s figo v žepu".
Naslednji očitek je revizija projekta, ki je šele nedavno dobila izvajalca, tu pa je po Vatovčevih besedah treba poudariti še zgodbo okoli državnega podjetja 2TDK, ki je bilo ustanovljeno. Začetna namera je bila, da bi bilo podjetje ustanovljeno z zakonom, nato pa se je ustanovilo s sklepom vlade brez javne obravnave. "Poteze okoli drugega tira jasno kažejo, da ima minister v mislih vse prej, kot čimprejšnjo izgradnjo drugega tira - neke druge interese," je dejal.
Druga točka interpelacije izpostavlja sum nezakonitega vplivanja na nadzornike Luke Koper. Kot je poudaril Vatovec, je podobno skušal vplivati že na nadzornike Darsa: "Tu gre za indic o tem, da skuša minister mimo vseh ustaljenih praks pa tudi nekega etičnega in moralnega delovanja vplivati na to, kako podjetja v večinski državni lasti tudi poslujejo."
Tretja, po Vatovčevih navedbah središčna točka interpelacije, pa se tiče privatizacije državne infrastrukture. "Glavno pozornost moramo postaviti ravno na plan, ki je predviden glede izgradnje drugega tira," je izpostavil poslanec, in sicer ustanovitev državnega podjetja 2TDK v obliki javno-zasebnega partnerstva. Ekonomisti in strokovna javnost poudarjata, da tak način izgradnje drugega tira ni ekonomsko upravičen, tudi vlada jo je opredelila kot eno najdražjih oblik, minister pa še vedno vztraja, je povedal Vatovec.
Med ostalimi očitki je omenil še zakon o Slovenskih železnicah, s katerim je "omogočil privatizacijo hčerinskih družb, če govorimo o SŽ tovorni promet, ki bo prodana avstrijskim železnicam", ter neodgovorno in slabo delo v zvezi z infrastrukturo na splošno, zlasti glede posodobitve železniške proge Pragersko-Hodoš.
Kot je povedala Alenka Bratušek, v njihovi poslanski skupini ni bilo pomislekov, da ne bi prispevali svojih štirih podpisov k interpelaciji. Tudi sama je izpostavila drugi tir; prepričana je, da tega ne bo, dokler bo Gašperšič minister. Pika na i pa se ji zdi dogajanje v Luki Koper. Po njenih besedah v podjetjih, ki poslujejo slabše, Slovenski državni holding ne menja nadzornikov in uprav, to niti ni v njegovi pristojnosti.
Podobno je izpostavil tudi Čuš, ki je v začetku tedna že predstavil nekaj problematičnih točk, velik del jih je po njegovih trditvah zajetih tudi v interpelaciji.
Gašperšič: Ni bilo nobene kršitve zakonodaje
Gašperšič je ob obisku konference srednje in jugovzhodne Evrope o varnosti v cestnem prometu ponovno zavrnil očitke, zaradi katerih so v ZL pripravili interpelacijo. Izpostavil je, da mora sicer interpelacijo natančno preučiti, če pa so razlogi takšni, kot jih je pred dnevi navedel nepovezani poslanec Andrej Čuš, ne bo imel nobenih težav nanjo argumentirano odgovoriti.
"Jaz sem prepričan, da nekih utemeljenih razlogov, da bi bila ta interpelacija uspešna ni. Ni prišlo do nobene kršitve zakonodaje," je poudaril. Očitke prve nadzornice Luke Koper Alenke Žnidaršič Kranjc je še enkrat označil za neutemeljene in jo pozval k javnemu opravičilu, saj bo v nasprotnem sprožil postopke. Prav tako je zavrnil njene očitke, da je enake pritiske vršil že v času uprave pod vodstvom Mateja Pirca.
"Nobenih pritiskov na kakršnokoli razrešitev z moje strani ni bilo," je izpostavil. Ministrstvo si po njegovih besedah želi predvsem boljšega sodelovanja z Luko Koper.
Podpora ministru v koaliciji ni samoumevna
Tako predsednik SD Dejan Židan kot prvak DeSUS Karl Erjavec sta sporočila, da od ministra pred odločitvijo o tem pričakujeta pojasnila.
V SD podpisov pod interpelacijo ne bi prispevali, tudi če bi jih k temu pozvali, saj bi bilo to kršenje koalicijskega sporazuma, je po današnji seji predsedstva SD dejal Židan. Do interpelacije pa se bodo kot stranka še opredelili.
Židan se je v današnji izjavi dotaknil tudi nekaterih konkretnih očitkov iz interpelacije. Ta namreč med drugim navaja sum nezakonitega vplivanja na nadzornike Luke Koper. Kot je dejal Židan, družba posluje uspešno in dosega svoje načrte. Spomnil je, da je ob podelitvi priznanj primorskim gospodarstvenikom to poudaril tudi predsednik vlade Miro Cerar.
Židanu je zato nerazumljivo, da so ravno v tem času državni organi začeli s postopkom zamenjave nadzornikov. Besede predsednika vlade, ki bi morale pomeniti veliko, očitno pomenijo mnogo premalo, nekaterim pa nič, je ocenil prvak SD.
Kar Židana posebej skrbi, pa so besede predsednice nadzornega sveta Alenke Žnidaršič Kranjc, da se ji je zaradi njenega dela grozilo celo s smrtjo. V SD zahtevajo, da se vse te informacije preverijo. "Nekdo v tej zgodbi laže in ta mora biti tudi sankcioniran," je poudaril predsednik SD. Dokler se stvari ne razčistijo, pa je postopke zamenjave treba ustaviti, je ponovil.
Kaj sledi?
Ko je interpelacije vložena, jo predsednik DZ Milan Brglez pošlje ministru, ta pa ima najmanj 15 in največ 30 dni, da nanjo odgovori. DZ bo o njej odločal na prvi seji po prejemu Gašperšičevega odgovora nanjo, kar bo verjetno zgodaj jeseni.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.