Ameriški diplomati so tako močno lobirali proti slovenski blokadi vstopa Hrvaške v Nato in EU, da ena depeša govori o tem, da so premierja Boruta Pahorja opozorili, da bo v primeru blokade občutil gnev iz Washingtona. Glede na diplomatske depeše, ki jih objavlja spletna stran Wikileaks, sta veleposlaništvi v Ljubljani in Zagrebu neprestano dobivali navodila ameriške zunanje ministrice Hillary Clinton, kako vplivati na vladi obeh držav, da bo ukinjena slovenska blokada hrvaških pristopnih pogajanj z EU. Clintonova se je s svojim krogom diplomatov najprej lotila slovenske blokade, da bi Hrvaška pravočasno prišla v zvezo Nato.
Iz Washingtona je prišla depeša, da je treba slovenski strani nujno sporočiti, da bo v primeru, da Hrvaška aprila tega leta ne bo sprejeta v severnoatlantsko zavezništvo, to velika mednarodna sramota za Slovenijo. In nato Clintonova s svojimi diplomati točko za točko pojasnjujejo, kaj mora Pahor storiti. Na "slovenske nacionaliste", ki so zbirali podpise za referendum o hrvaškem vstopu v Nato, bi moral vplivati do te mere, da omehčajo svoja sicer trda stališča. "Od vas zahtevamo, da razmislite o vseh legitimnih možnosti za skrajšanje procesa referenduma, vključno s tem, da zahtevate njegov umik," piše v depeši.
Teden dni pozneje pa je v depeši, ki je nastala v Rimu, zapisano, da so Američani vplivali tudi na Italijane, od katerih so zahtevali, da pritisnejo na Slovenijo. In potem, ko je Slovenija ratificirala vstop Hrvaške v Nato, so se Američani obdregnili še v slovensko blokado pristopnih pogajanj z EU.
Tako iz Washingtona pride depeša, ki izgleda kot seznam nalog, ki jih stroga mati nalaga svojemu otroku, ki zatira svojega brata. Na koncu tega seznama manjka le opozorilo, da bo tepen, če vsega ne bo postoril, piše hrvaški časopis Večernji list.
Proti koncu aprila 2009 je v depeši iz Washingtona zapisano, da mora Slovenija nehati povezovati pristopne pogovore z vprašanjem meje. Pri tem je pojasnjeno, da so za ZDA bistvene evropske integracije, ki so prvi motor za reforme, demokratizacijo in medetičnega sodelovanja na zahodnem Balkanu. Zato je bila deblokada hrvaške poti v EU nujna ne samo za Hrvaško, vendar za celoten Balkan. Pozneje pa je hrvaški veleposlanik v Ljubljani je Američane prosil, da "ostanejo vključeni v ta proces, ker mu EU ne namenja dovolj pozornosti", piše v depeši, poslani iz Ljubljane.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.