Slovenija

Cerar: Slovenija je varuh schengenske meje

Brežice, 19. 09. 2015 17.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Premier se je mudil v zbirnem centru za begunce v Brežicah. "Vemo, da Hrvaška ni opravila svoje naloge. Zadeve so ušle izpod nadzora in prišlo je celo do nekorektnih usmerjanj beguncev proti Sloveniji," je povedal Cerar.

Predsednik vlade Miro Cerar je v izjavi za medije ob obisku zbirnega centra za begunce v Brežicah dejal, da Hrvaška ni opravila svoje naloge glede beguncev. Ob tem pa poudarja, da Slovenija val beguncev iz Hrvaške obvladuje in da zadeve potekajo urejeno, nadzorovano in obvladljivo. S hrvaškim premierjem Zoranom Milanovićem je Cerar v kontaktih.

"Vemo, da Hrvaška ni opravila svoje naloge. Zadeve so ušle izpod nadzora in prišlo je celo do nekorektnih usmerjanj beguncev proti Sloveniji," je danes v Brežicah povedal Cerar.

S hrvaškim kolegom Milanovićem se je Cerar glede begunske problematike pogovarjal v petek in danes. Kot je dejal slovenski premier, je Milanovića opomnil na zaveze Slovenije do schengenske meje. "Opozoril sem ga, da ni korektno, da prihaja do usmerjanja in spodbujanja beguncev proti Sloveniji," je dejal. Dodal je, da to ni korektno tudi zato, ker sta Slovenija in Hrvaška v Evropski uniji ter da je potrebno sodelovati. "Smo v kontaktu, ampak to nič ne pomaga. Slovenija se mora sama soočiti s tem izzivom," je še dejal.

Poudaril je, da se s hrvaškim in avstrijskim kolegom ni nikoli pogovarjal o koridorju, to bi bilo po njegovem mnenju tudi narobe. "Koridorji niso tista politika, ki bi jo bilo treba tukaj spodbujati," pravi Cerar.

Dejal je, da se niti niso pogovarjali o kakšnih številkah ali kvotah, koliko beguncev bodo sprejeli. Slovenija je sicer že na ravni EU pristala na prve kvote sprejema beguncev, vendar pa se je ob sedanjem velikem valu beguncev treba dogovarjati z Avstrijci in tudi drugimi državami, je dodal. Poudaril je, da z Avstrijci sodelovanje poteka učinkovitejše.

"Pri nas nudimo zdravstveno pomoč, postopamo zelo humano, beguncem omogočamo spodobne pogoje, da lahko tu nekaj časa ostanejo. Seveda pa bomo potem v sodelovanju z Avstrijo, Nemčijo in nekaterimi drugimi državami in EU poskrbeli, da se bo ta tok premaknil tja, kjer je to potrebno," je izpostavil premier.

Dodal je, da bo Slovenija za del beguncev lahko poskrbela, a ko bodo kapacitete polne oz. presežene, bo treba najti sporazum in skupni jezik z drugimi državami.

Kot pravi, je dolžnost Slovenije, da registrira prihod ljudi, ugotavlja njihovo identiteto in ali lahko vstopijo v EU. "Toda če zadeve presežejo zmožnosti naših policistov in drugih deležnikov, lahko pride do položaja, ko bomo do neke mere morali zmanjšati obseg tega preverjanja," je opozoril.

Po njegovih navedbah je nemogoče napovedati, kdaj bodo te kapacitete v Sloveniji zapolnjene. Trenutno si prizadevajo, da bi jih nekoliko povečevali in omočili beguncem "vsaj začasni počitek, zdravstveno oskrbo, hrano, vse kar potrebujejo". Kot pravi, bo ocena možna v prihodnjih dneh.

'Slovenija ne zapira meja'

Rigonce
Rigonce FOTO: Damjan Žibert

Dejal je še, da Slovenija ne zapira meja, "moramo pa opravljati kontrolo in nadzorovano ter obvladljivo usmerjati te tokove ljudi".

Na vprašanje, ali je možno, da Avstrija del beguncev vrnila nazaj na Hrvaško in Slovenijo, je Cerar dejal, da je mogoče marsikaj. "Za Slovenijo lahko rečem, da postopa po pravilih, po lastni in evropski zakonodaji. Bistvo je to, da Slovenija hoče tu ravnati evropsko," je dodal.

"Vemo, da so velike mase beguncev izziv za EU. In če ne bo zelo hitro prišlo do skupne evropske rešitve, za katero se bom še posebej zavzel prihodnjo sredo na Evropskem svetu, potem lahko marsikje zadeve uidejo izpod nadzora, kot se je že zgodilo v nekaterih državah," je opozoril.

'Zelo pomembno je, da ni nasilja'

Poudaril je potrebo, da pri ravnanju z begunci ne prihaja do nasilja. "Zelo pomembno je, da ni nasilja, da pokažemo humanitarnost in zagotavljamo varnost, red in mir," pravi.

Sicer pa je predsednik vlade zelo hvaležen policiji in tudi ostalim, ki so že v prvih urah po prihodu beguncev v Slovenijo pomagali pri obvladovanju položaja. "Slovenija je varuh schengenske meje in to odgovornost ter nalogo bomo opravljali tudi vnaprej," je dejal.

Predsednik vlade je tudi pozval državljane, da "smo vsi skupaj potrpežljivi, da se zadeve ne prestrašimo, da vemo, da državni organi to obvladujejo".

Preberite tudi: Kaj se dogaja z begunci v Sloveniji?

Kakšno je stanje na Hrvaškem?

Evropski komisar ponudil vso podporo pri reševanju begunske problematike

Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopoulos je danes ponudil podporo notranji ministrici Vesni Györkös Žnidar pri reševanju begunske problematike, tudi v okviru sredstev evropskega sklada za azil, migracije in vključevanje, so zapisali na ministrstvu. Ministrica ga je seznanila z razmerami v Sloveniji in s prizadevanji za oskrbo beguncev.

Ministrica Györkös Žnidarjeva mu je pojasnila, da so bili praktično vsi prebežniki, ki so prispeli v Slovenijo, identificirani in registrirani, samo sedem pa jih je zaprosilo za mednarodno zaščito. Njihov glavni cilj je, da gredo v Avstrijo, nato naprej v Nemčijo, navajajo na ministrstvu.

Prav tako je ministrica evropskega komisarja seznanila s sprejemnimi in nastanitvenimi centri, ki jih je Slovenija vzpostavila na obmejnem območju in v notranjosti države. Obenem je izpostavila, da je eden od teh centrov namenjen samo ranljivim skupinam, kot so družine z majhnimi otroki in nosečnice.

Eden od centrov je namenjen samo ranljivim skupinam, kot so družine z majhnimi otroki in nosečnice.
Eden od centrov je namenjen samo ranljivim skupinam, kot so družine z majhnimi otroki in nosečnice. FOTO: Damjan Žibert

Državne in lokalne oblasti ter civilna družba so na terenu in v največji možni meri sodelujejo pri zagotavljanju sprejema in nastanitve ter pri zagotavljanju zdravstvenega varstva in osnovne oskrbe za migrante. Že v petek se je Slovenija obrnila tudi na Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR), ki mu je posredovala seznam potreb za konkretno pomoč, in dobila pozitiven odgovor.

Ob tem je ministrica izpostavila, da Slovenija iskreno upa, da bodo vse države EU, zlasti tiste, ki varujejo njene zunanje meje, vzpostavile ustrezen nadzor v skladu s schengenskimi standardi in vodile ustrezne postopke z migranti. Kot je poudarila, je Slovenija pripravljena aktivno sodelovati pri skupnih ukrepih v skladu z načeli solidarnosti in svojimi zmogljivostmi, pa tudi pri ukrepih, ki jih izvajajo pristojne evropske agencije.

Ministrica je komisarju še zatrdila, da bo Slovenija sprejela osebe, ki potrebujejo zaščito, v okviru projektov premestitev, kot bo to dogovorjeno na ravni EU. Prav tako bo podprla ustanovitev središč za obravnavo beguncev, t. i. "hot spots".

Komisar in ministrica sta se ob tem dogovarjala o sprotnem obveščanju o trenutnih razmerah in stanju v Sloveniji, so še zapisali na ministrstvu.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni